روند بررسی آرای انتخابات افغانستان تا بعد از عید متوقف شد

حق نشر عکس AFP
Image caption روند بازرسی آراء تاکنون چندین بار به تعویق افتاده ولی یوسف نورستانی اعلام کرد، این بار تا توافق نهایی دو نامزد تا بعد عید متوقف خواهد ماند

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرد که روند بررسی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را تا زمانیکه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به موافقت نهایی برسند، متوقف کرده‌است.

یوسف نورستانی امروز در یک نشست خبری در کابل گفته که تمام کمیشنرهای کمیسیون انتخابات افغانستان تصمیم گرفتند که به نفع کمیسیون نیست که ناظران دو ستاد آقایان عبدالله و احمدزی به دلیل اختلاف‌های جزئی از روند بررسی آراء خارج و باعث توقف این روند شوند.

آقای نورستانی تاکید کرد:" تا زمانی که آنان(ستاد انتخاباتی احمدزی و عبدالله) برسر معیارها به توافق نهایی برسند ما تا پایان روزهای عید روند بررسی آرا را متوقف می‌کنیم."

او در ادامه افزود که انتظار می‌رود تا آن زمان ناظرین بین‌المللی بیشتر به کابل وارد شوند، نامزدها نیز به توافقاتی دست یابند و کمیسیون نیز در آن صورت تعداد تیم‌های بررسی کننده را افزایش خواهد داد تا روند سرعت بگیرد.

فیض الله ذکی، سخنگوی ستاد تیم تحول و تداوم درباره توقف بررسی مجدد آراء دور دوم گفت که آنان باعث توقف این روند نشده بلکه ناظران تیم اصلاحات و هم‌گرایی بوده که باعث این کار شده اند.

او افزود که این تیم سندی را که دیروز دفتر نمایندگی سازمان ملل (یوناما) تهیه کرده بود درباره روند ابطال و بررسی آراء با توجه به اینکه ملاحظاتی هم داشته، در نهایت پذیرفته است.

آقای ذکی گفت که "یوناما مورد اعتماد تیم اصلاحات و همگرایی نیز است و باید آنان نیز آنرا بپذیرند، زیرا مردم افغانستان منتظر دریافت نتیجه اند و خروج ناظران و این اتهامات متقابل مردم را نیز خسته کرده‌است."

فضل الرحمن اوریا سخنگوی ستاد اطلاحات و همگرایی نیز تیم تحول و تداوم را متهم می‌کند که باعث توقف روند بررسی آراء شده است.

او با تایید اینکه روند بررسی آراء ساعت ۱۱ قبل از ظهر امروز متوقف شده، گفت که دلایل این توقف مسایل ذیل بوده و در قدم اول تیم تحول و تداوم ماده ۱۲ چک لیست تهیه شده توسط یوناما را نمی‌پذیرد و علاوه بر آن ماده ۱۶ این چک لیست را نیز قبول ندارد.

آقای اوریا انتقال تعداد از کارمندان ولایتی کمیسیون انتخابات را به کابل و به کار گماشتن آنان در روند بررسی آراء را از چالش‌های دیگر می‌داند و می‌گوید که تیم اصلاحات در صدد محاکمه این افراد هستند و به کار گیری آنها در روند بررسی آراء قابل قبول نیست.

حق نشر عکس NATO
Image caption باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در تماسی تلفنی با اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله دو نامزد احراز پست ریاست جمهوری در افغانستان گفتگو کرده و از تلاش آنها برای تشکیل دولت وحدت ملی تشکر کرده است

به گفته او در ماده ۱۲ این چک لیست آمده که علایم مشابه بر روی اوراق اگر ده‌تا باشد اشکال ندارد، ولی بیشتر از آن باعث ابطال آراء می‌شود و علاوه بر آن در ماده ۱۶ آمده است که تفاوت آراء نامزدها در دور اول و دور دوم باید بررسی شود که تیم تحول و تداوم به کار نیز تن نمی‌دهد.

بررسی کل آرای انتخابات افغانستان

نامزدهای انتخابات دور دوم افغانستان با میانجی‌گری جان کری وزیر خارجه آمریکا، برای حل بحران انتخابات توافق کردند که تمامی آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در کابل مورد بررسی دوباره قرار بگیرد تا "آرای پاک از آرای ناپاک" جدا شود.

در تاریخ شانزدهم سرطان/تیر، کمیسیون مستقل انتخاباتی نتیجه مقدماتی انتخابات را که اشرف غنی احمدزی را پیش قدم نشان می داد، اعلام کرد اما عبدالله عبدالله رقیب او، بلافاصله این نتیجه را غیرقابل قبول اعلام کرد و ستاد انتخاباتی او ضمن مخالفت با زمامداری آقای احمدزی، از تشکیل دولت موازی و جدای از دولت بعدی سخن گفت.

در مقابل، آقای احمدزی ضمن ابراز خرسندی از نتیجه اعلام شده، از برخورد رقیب انتخاباتی خود ابراز تاسف کرد و از او خواست تا به قانون تمکین کند.

برای حل بحران به وجود آمده، وزیر امور خارجه آمریکا به کابل سفر کرد.

او با آقایان عبدالله و احمدزی و حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرد و بعدا اعلام کرد که بحران از بین رفته و نامزدان به بررسی صد درصد آراء و تشکیل حکومت وحدت ملی تفاهم کردند.

دیروز نیز باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در صحبت تلفنی با آقایان عبدالله و احمدزی خواهان ادامه همکاری دو نامزد و علنی شدن توافقات صورت گرفته‌، شد.

مطالب مرتبط