روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۴ اسد

Image caption زنان نیز در حمله دیروز هدف شورشیان مسلح قرار گرفتن و کشته شدند

کشتار غیر نظامیان در ولایت غور در مرکز افغانستان و اقداماتی که باید دولت برای پیشگیری از وقوع چنین حوادثی در نظر گیرد، مهمترین عناوین روزنامه‌های روز شنبه چاپ کابل را تشکیل می‌دهند.

روزنامه آرمان ملی با طرح این پرشس که "چرا تروریستان آزاد می‌شوند؟ کرزی باید پاسخ بدهد" نوشت که دامنه جنایت گروه طالبان در ماه مبارک رمضان افزایش یافته است.

این روزنامه نوشته که برخی آگاهان علت بالا رفتن جنایات گروه طالبان را رهایی برخی اعضا ارشد این گروه از زندان توسط حکومت افغانستان می‌دانند.

آرمان ملی افزوده که آقای کرزی در دیدارش با یک مقام چینی، از آن کشور خواست برپاکستان فشار آورد تا در برابر سرکوب تروریستان از صداقت کار گیرد، اما حکومت آقای کرزی به بهانه‌های گوناگون تروریستان بسیار خطرناک را از زندان رها می‌کند و این افراد پس از آزادی به جبهۀ جنگ می‌روند و آتش جنگ را شعله ور تر می‌سازند.

آرمان ملی افزوده که آزادی تروریستان بسیار خطرناک، سبب شده تا وزیر دفاع کشور و معاون اول ریاست جمهوری صدای شان را بلند کنند و در برابر آزادی تروریستان واکنش نشان دهند و از راهکارهای حکومت افغانستان مبنی بر آزادی تروریستان شدیداً انتقاد کنند.

'مردم مظلوم، طالبان جنایت کار و دولت ناکارآمد'

روزنامه افغانستان نیز در تحلیل خود نوشته که بازهم تکرار مکررات، جنایت و تراژدی ناتمام کشتارغیرنظامیان در افغانستان. تنها در طول دو هفته گذشته بیش از صد غیرنظامی بی‌گناه در نقاط مختلف کشور کشته شده‌اند.

این روزنامه افزوده که حقیقت این است که این گروه هیچگاه از اعمال تخریبی و کشتار مردم بی‌گناه دست نمی‌کشند. نه روند مذاکره و مشوق‌های یک طرفه دولت افغانستان و جامعه جهانی و نه اعلامیه‌های تبلیغاتی رهبران آنها؛ هیچکدام نتوانسته از کشتار غیرنظامیان و خصوصا کودکان و زنان توسط این گروه جلوگیری نمایند.

Image caption والی غور گفت‌که نعمت الله رضایی مشاور او در امور حکومتداری هم در میان کشته شدگان بوده است

نویسنده افغانستان مدعی شده که گروه طالبان همیشه بزرگترین عامل تلفات غیرنظامیان در افغانستان بوده و در ده سال گذشته بیشترین رقم تلفات غیرنظامیان را به خود اختصاص داده است. جنگجویان این گروه، هیچ تفاوتی میان مناطق نظامی و غیرنظامی، مردم غیر نظامی و نظامیان داخلی و خارجی، تاسیسات عمومی و دولتی نگذاشته و برای هراس افگنی، از کشتن غیرنظامیان هیچ ابایی نداشته است.

افغانستان افزوده که گروه طالبان فقط به دنبال خبرسازی و ایجاد جو وحشت در افکار عمومی است. انتشار خبرهای این گروه در رسانه‌ها یک دست آورد بزرگ برای آنان محسوب می‌شود. آنها فقط بدنبال این هستند که با خلق ماجراهای تکاندهنده فقط سوژه‌های خبری را خلق کنند.

'جنایت غور'

۸صبح نیز نوشته که جنبه تراتژدیک دیگر رویداد غور این بود که یک تازه‌عروس و داماد هم در میان کشته‌شدگان هستند. حتی طالبان به پیرمردان هم شلیک کردند. در مانیفیست گروه طالبان غیر از کشتار، چیز دیگری نیست. آنان هرکسی را که به افکارشان تمکین نکند، می‌کشند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که گلایه مردم افغانستان از نیروهای مسلح دولتی است. باید نیروهای امنیتی کشور، جدیت بیشتری نشان دهند و حداقل شاهراه‌ها و مراکز ولسوالی‌ها را از هسته‌های تروریستی و دسته‌های گروه طالبان پاک کنند. وضعیت در حال حاضر به گونه‌ای است که هیچ‌کس در هیچ جایی احساس امنیت نمی‌کند.

۸صبح تاکید کرد که گلایه دیگر مردم افغانستان از مراجع و دانشگاه‌های مهم و بااعتبار مذهبی جهان است که چرا در برابر این جنایات واکنش نشان نمی‌دهند؟ مردم افغانستان از دیوبند، الازهر و زیتونه انتظار دارند که جنایات گروه طالبان را نکوهش کنند و به جهانیان اعلام کنند که خشونت‌های این گروه و فتوا‌هایی که پشتوانه آن است، از باور و اعتقاد یک میلیارد مسلمان جهان نمایندگی نمی‌کند.

'مردم قربانی سیاست انفعال'

روزنامه جامعه باز نوشت؛ این گفته که افغان‎ها هنوز به مرگ عادت نکرده‌اند، تعبیر دقیقی است. مصداق کامل آن در واکنش بامداد روز جمعه شهروندان در شبکه‎های اجتماعی قابل مشاهده است. زمانی‎که شهروندان افغانستان صبح یک روز رخصتی شان را با خبر حادثه وحشتناکی شروع کردند که در آن، مسافران مسیر غور-کابل توسط شبه نظامیان گروه طالب آماج گلوله قرار گرفته و جان باختند.

نویسنده این روزنامه افزوده، آنچه در مسیر غور-کابل اتفاق افتاد، از دو منظر، قابل بحث است. حرفی جدی به نشانی مردم و حکومت؛ که هر دو به یک پیمانه در قبال همدیگر و جان شهروندان این کشور مسئولند و هرگونه برخورد سهل‎انگارانه با آن، به معنای تداوم و حتی بدتر شدن وضع موجود خواهد بود.

جامعه باز افزوده که موضوع دیگر مطرح، این خواهد بود که حوادث از این دست وضعیت زند‎گی تازه سامان یافت جوانان را ویران می‎کند، روزانه دهها تن از هستی ساقط می‎شوند و هیولای مرگ را همواره پیش چشم شهروندان بی‎هیچ استثنایی قرار می‎دهد تا بدین‎سان سیل اشک و ماتم از صورت انسان افغانی هیچ وقت پاک نشود.

نویسنده این روزنامه افزوده که فراموش نکنیم، تعلل در تروریست خواندن گروه طالبان بهایی سنگینی برای دولت و ملت همراه داشته که از حدس و گمان خارج است. کافی است بدانیم همین سیاست توأم با مسامحه در برابر گروه طالبان، باعث شده که آمریکا و هم‌پیمانانش نیز چنین سیاستی در برابر گروه طالبان داشته باشند و از سرکوب، تحریم و برخورد با آنها به عنوان بخشی از تروریسم جهانی، خودداری کنند.

'کشتار غیر نظامیان، عمل نا بخشودنی'

روزنامه سخن جدید نیز با اشاره به تیر باران ۱۵ غیر نظامی در ولایت غور نوشته که انجام این عمل از جانب هر گروه یا دستهای که باشد، به هیج وجه قابل توجیه نبوده و رگبار به جان غیر نظامیان که هیج جرمی را مترکب نشده و در وضعیت کاملا دفاعی قرار دارند عمل غیر انسانی بوده و جز ددمنشی مرتکبان آن، چیزی دیگری به را به اثبات نمی‌رساند.

این روزنامه افزوده است که هر گاه این عمل کار گروهای مسلحی که همواره عمل کشتن غیرنظامیان را رد نموده، نباشد، باید در راستای شناسایی چنین عناصرسفاک همکاری نمایند.

سخن جدید از دولت نیز خواسته که اقدامات پیشگیرانه‌ای را در راستای جلوگیری از وقوع این نوع رویداد به دست گیرد. متاسفانه سیاست مماشات گرانه‌ای حکومت و عدم اتخاذ تدابیر جدی جهت جلوگیری از انجام اعمال مشابه، همواره برای مردم گران تمام شده است.

این روزنامه هشدار داده در صورتیکه اقدام جدی فرا روی دفع این موارد در نظر گرفته نشود، پیامدهای آن برای مردم، دولت و کشور بسی زیانبار بوده و عواقب خطرناک تر و خونریزهای بیشتر را نیز به دنبال خواهد داشت.

روزنامه سرنوشت نیز با اشاره به حادثه ولایت غور نوشته است که مردم افغانستان هر روز شاهد وحشت های گوناگون در این کشور است.

این روزنامه افزوده که افراد مسلح کارت شناساسی افراد را خواسته و کسانی مربوط به قوم هزاره بودند را قتل عام کردند و این نشان می‌دهد که آنان دشمنان مردم افغانستان است.

سرنوشت با اشاره حمله انتحاری روز عاشورا که چند سال قبل در کابل اتفاق افتاد، نوشته که برای این افراد قوم و مذهب تفاوت نمی‌کند و این افراد دشمنان وحشی مردم افغانستان هستند که هر روز در هر گوشه و کنار این کشور دست به کشتار می‌زنند.

مطالب مرتبط