تظاهرات گسترده در افغانستان در واکنش به کشتار غیرنظامیان

صدها تن از شهروندان افغان و فعالان مدنی زن و مرد در کابل و چند شهر دیگر افغانستان در واکنش به کشتار غیرنظامیان دست به اعتراض های مدنی زدند.

راهپیمایی همزمان در کابل، پایتخت، مزارشریف در شمال، هرات در غرب، بامیان در مرکز و ولایت غور که اخیرا چهارده شهروند آن به رگبار رفتند، برگزار شد.

در کابل معترضان تصاویر اجسادقربانیان رویدادهای غور و ارگون پکتیکا را با خود حمل کردند و از دولت خواستان که عاملان کشتار غیرنظامیان را در این رویدادها شناسایی و آن‌ها را به دادگاه بشکانند.

در انفجار موتر/خودروی بمب گذاری شده ارگون پکتیکا که دو هفته پیش در ۲۴ سرطان/تیر در یک بازار اتفاق افتاد دست کم پنجاه غیرنظامی که برای خرید عید بیرون شده بودند کشته شدند. در رویداد مشابه بعدی در ولایت تخار در شمال افغانستان ۹ غیرنظامی کشته شدند.

روز جمعه هم مردان مسلح چهارده مسافر یک مینی بوس را در ولایت غور کشتند. یک نو عروس و داماد هم در میان کشته شده‌های این رویداد بود که خشم شهروندان افغان و فعالان مدنی را برانگیخت.

معترضان در کابل شعارهای تند و تیز علیه گروه طالبان و دیگر مخالفان مسلح دولت افغانستان سر می دادند و با خود پلاکاردهایی حمل می‌کردند که در آن "مرگ بر طالبان"، "طالبان، دشمن انسانیت"، "کشتن ما را بس کنید"، "حامیان طالبان بدتر از طالبان" و... نوشته شده بود.

Image caption اهالی بامیان گفتند که راه مبارزه با طالبان مسلح شدن مردم است

راهپیمایی کابل در پارک زرنگار در مرکز و در نزدیکی ریاست جمهوری افغانستان برگزار شد. معترضان از دولت افغانستان خواستند که از پشتیبانی مخالفان مسلح دست بکشد و فورا عاملان کشتار غیرنظامیان را به ویژه تیرباران غیرنظامیان در غور را به دادگاه بکشاند.

در ولایت هرات در غرب افغانستان هم ده‌ها تن تجمع کردند و "کشتار هدفمند غیرنظامیان" به ویژه رویداد اخیر در غور را قابل نگرانی خوانده و آن را محکوم کردند. خبرنگار بی‌بی‌سی در هرات می‌گوید که قرار است در پایان روز هم شماری از شهروندان هرات در یکی از چهارراه به یاد قربانیان رویدادهای اخیر افغانستان شمع روشن کنند.

راهپیمایی دیگر در ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور با اشتراک صدها نفر برگزار شد. نو عروسی که در رویداد روز جمعه غور کشته شد در غور به دنیا آمده بود و با پسری از بامیان ازدواج کرده بود که در مسیر راه افراد مسلح هر دو نفر را با اعضای خانواده‌های شان تیرباران کردند.

تصاویری از اجساد قربانیان رویداد اخیر غور در شبکه‌های اجتماعی بین کاربران افغان دست به دست می‌شود و به نشانه ای برای اعتراضات گسترده‌ کاربران فیسبوک و تویتر افغان بدل شده است.

در شهر مزارشریف نیز معترضان در محکومیت حملات اخیر که به کشتار غیرنظامیان منتج شده راهپیمایی کردند و از حکومت افغانستان خواستند که "بنای یادبودی" را برای قربانیان غیرنظامی بسازد.

همچنین در ولایت مرکزی بامیان، شهروندان و فعالان مدنی و حقوقی و جوانان با تجمع در مرکز شهر بر علیه گروه طالبان شعارهای تند سر دادند و گفتند که دیگر راهپیمایی نتیجه نمی‌دهد و "یگانه راه مبارزه با گروه طالبان" مسلح شدن مردم است.

فرمان حامد کرزی

حق نشر عکس ARG
Image caption در رویداد ارگون دست کم پنجاه غیرنظامی کشته شدند و ده‌ها خانواده عزادار

گروه طالبان که در سیزده سال گذشته با حکومت افغانستان و حضور نیروهای خارجی جنگیده دست داشتن در رویداد ارگون پکتیکا و کشتار مسافران غور را نپذیرفته است. مقام‌های افغان عاملان این رویدادها را دشمنان مردم افغانستان می‌دانند.

دولت افغانستان در سال‌های گذشته از سوی منتقدانش و حتی گاهی از سوی شماری از مقام های ارشد دولتی که با سیاست های دولت در مورد طالبان مخالفت دارند، در مورد شیوه برخورد با طالبان مورد انتقاد قرار گرفته است.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان که انتظار می‌‎رود در یکی دو ماه آینده قدرت را به جانشینش منتقل کند در سال‌های حکومت خود از سیاست صلح و آشتی در کنار نبرد مسلحانه کار گرفته است.

از یک سو برای ترغیب مخالفان مسلح به روند صلح با آن ها از راه گفت‌وگوهای صلح پیش آمده و از سویی هم سربازانش در جبهه با مخالفان مسلح از جمله گروه طالبان رو در رو جنگیده است.

رهایی زندانیان از زندان های افغانستان به ویژه آزادی افراد طالبان از زندان بگرام انتقادهای زیادی به همراه داشته و منتقدان آقای کرزی همچنین گفته اند که افرادی که از این زندان‌ها رها شده اند دوباره به صف مخالفان مسلح دولت پیوسته و نیرومند تر از گذشته مسلح شده اند.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان رویداد غور را در سلسله محکومیت‌های حملات انتحاری و انفجارهای با الفاظ شدیدی محکوم کرده و آن را حمله‌ای "وحشیانه" خوانده است.

آقای کرزی با صدور فرمانی هیاتی را برای تحقیق در مورد رویداد غور موظف کرده و همچنین وعده کرده که به هر کدام از خانواده‌های قربانیان این رویداد صد هزار افغانی معادل بیش از دو هزار دلار آمریکایی کمک می‌کند.

مطالب مرتبط