مهاجمان مسلح به خانه فرمانده پلیس قندهار حمله کردند

حق نشر عکس BBCPashto.com
Image caption مخالفان مسلح دولت پیش از این نیز حملات زیادی در ولایت قندهار صورت داده‌اند

گروهی از مهاجمان مسلح صبح امروز در ولسوالی/شهرستان مرزی سپین‌بولدک قندهار در جنوب افغانستان با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

مقام‌های امنیتی در قندهار می‌گویند که حمله افراد مسلح اوایل صبح به وقت محلی وقتی شروع شد که شش مهاجم وارد یک مکتب/مدرسه شدند و به تیراندازی پرداختند.

ضیا درانی سخنگوی پلیس قندهار به بی‌بی‌سی گفت که درگیری دو ساعت ادامه داشت و در اثر آن یک کودک و یک عضو پلیس مرزی و شش فرد مهاجم کشته شدند و سه سرباز پلیس مرزی هم زخم برداشتند.

هدف مهاجمان خانه‌‎های عبدالرازق عتیق‌زی فرمانده پلیس و جانان مسئول قطعه واکنش سریع ولایت قندهار بود که در نزدیکی محل درگیری قرار دارد.

پیشتر دواخان مینه‌پال، سخنگوی والی قندهار به بی‌بی‌سی گفته بود که در این درگیری دست کم هشت عضو گروه طالبان سهم داشتند.

ایوب سالنگی معاون وزارت امور داخله/کشور افغانستان هم در صفحه تویتر خود نوشته که در این درگیری یک کودک و یک عضو نیروی محافظتی کشته شدند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ولسوالی سپین‌بودلک قندهار با پاکستان وصل است

گروه طالبان که بر علیه دولت افغانستان می‌جنگد در خبرنامه‌ای که حوالی ساعت هشت صبح به وقت محلی به رسانه‌ها فرستاده مسئولیت سازماندهی این حمله را به عهده گرفته و گفته که هدف شان، مهمان‌خانه فرمانده پلیس و مسئول قطعه واکنش سریع قندهار بوده است.

گزارش شده که آقای عتیق‌زی و مسئول قطعه واکنش سریع هنگام حمله مهاجمان در خانه‌هاشان بوده‌اند. خبرنگار بی‌بی‌سی در محل می‌گوید که خانه آنها در یک شهرک کوچک رهایشی/مسکونی است که در آن بیش از پنجاه واحد مسکونی وجود دارد.

ولسوالی سپین‌بولدک قندهار، در خط مرزی دیورند با قبایل پاکستان هم‌مرز است. از قندهار به نام زادگاه طالبان یاد می‌شود و مخالفان مسلح دولت، جنگجویان گروه طالبان و شورشیان خارجی در روستاها و ولسوالی‌های این ولایت فعالیت دارند و در سال‌های گذشته حملات خونینی در آن سازماندهی کرده‌اند.

حدود بیست روز پیش (۱۸ سرطان/تیر) افراد گروه طالبان در رویدادی مشابه به دفتر والی و مقر فرماندهی پلیس این ولایت حمله کردند. این از حملات سنگین گروه طالبان به تاسیسات دولتی قندهار بود که در نتیجه آن ۲۲مهاجم انتحاری، ۵ پلیس و ۴غیر نظامی کشته و ۱۶ نفر دیگر شامل ۷ پلیس و ۹ غیر نظامی زخمی شدند.

مطالب مرتبط