روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۵اسد

Image caption عید فطر از مهم ترین عیدها در افغانستان است و دولت همیشه سه روز عید را رخصتی عمومی اعلام می‌کند

در آستانه عید سعید فطر اغلب روزنامه‌های کابل مطالب مهم خود را به شادیهای عید و نگرانیهای که در زمینه تامین امنیت روزهای عید وجود دارد، اختصاص داده‌اند.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود نوشته که عید سعید فطر اعلام موفقیت بزرگ در بجا آوردن امر الهی است.

این روزنامه افزوده، علاوه بر اینکه روزهای عید، روزهای خوشی و جشن دینی مسلمانان است، پیام‌های دیگری نیز دارد که یکی از این مزایا گذشت و نقطه پایان به تمام خصومتها و تنشهای ذات‌البینی میان مسلمانان است.

انیس نوشته است که با تاسف ما در حالی از بزرگترین و باعظمت ترین جشن اسلامی خویش تجلیل به عمل می‌آوریم که دشمنان سوگند خورده اسلام و انسانیت با حملات انتحاری درهر گوشه و کنار این سرزمین دست به ویرانی و نابودی، قتل و انسان کشی می‌زنند.

نویسنده انیس این رفتار را برضد ارزشهای نیکوی اسلامی دانسته، که همگی آن مبتنی بر دستاتیر دشمنان اسلام، انسان، مردم و وطن صورت می‌گیرد.

'حلول عید فطر، نمایش زیبایی عبادت و بندگی'

روزنامه چراع نیز نوشته که مسلمانان بعد از یکماه روزه داری در جهت رضایت حضرت دوست؛ سر به استان یکتایی‌اش گذاشتند. فرمان بی‌همتایی یگانه را درآسمان دل پذیرا گشتند. به ضیافت و مهمانی خدا رفتند. قلبهای خویش را صیقل و اراده‌ای خود را محکم نمودند.

به نوشته سرمقاله نویس چراغ نوشته که روزه داران دراین ماه بجنگ نفس شتافته و با روزه‌داری درس صبر و مقاومت را آموختند. روزه به انسان روزه‌دار می‌آموزد که گرسنگی، تشنگی و ایستادن و مقابله با خواسته‌های نفسانی مشکل و دشوار هست، ولی انسان می‌تواند در مقابل سختی‌ها ایستادگی نماید.

چراغ افزوده که شب و روز عید سعید فطر، بهترین فرصت برای جمع بندی و محاسبه اعمال خود در ماه مبارک رمضان است. همچنین فرصت مناسبتی‌است تا اعمال ماه رمضان را با اعمال مخصوصی که برای شب و روز عید فطر در نظر گرفته شده ‌ تکمیل کنیم.

این روزنامه نوشته، اگر انسان روزه دار موفق شود و بتواند از فیوضات ماه مبارک رمضان که ماه اطاعت و خودسازی است بهره ببرد؛ بر نفس غلبه پیدا کند؛ فقر و فقرا را درک نماید، این خود یک پیروزی بحساب می‌آید. براین اساس است که در فرهنگ دینی بعد از پایان ماه مبارک رمضان جشن بزرگی بر پا می‌گردد .

'روزهای عید و عبرت از تکرار تجربه های گذشته'

روزنامه افغانستان نیز نوشته که تجلیل درست و گرامی داشت شایسته از این عید، نیازمند امنیت کامل بوده و نباید عید مردم به غم تبدیل گردد.

این روزنامه افزوده که متاسفانه هدف قرادادن محافل عمومی به منظور هراس افگنی بیشتر از تاکتیک‌های همیشگی و شناخته شده مخالفین مسلح دولت افغانستان است. آنان اجتماعات مردمی و مناسبت‌های ملی را همواره به مثابه اهداف نظامی و جنگی هدف قرار می‌دهند. در کمین محافل عمومی و روزهای عید نشسته تا بازهم با انجام عملیات انتحاری و تروریستی، فاجعه‌ای خلق کنند.

افغانستان از نیروهای دولتی خواسته که در روزهای عید هوشیارانه مترصد اوضاع بوده و نگذارند تروریستان نقشه‌های شوم خویش را تطبیق کنند.

این روزنامه تاکید کرده که مخالفان مسلح دولت افغانستان، باید توجه کنند که آنان با تلاش برای برهم زدن این جشن‌ها نمی‌توانند مانع از برگزاری با شکوه این مراسم شوند. اخلال این جشن به هردلیلی که باشد، دشمنی با انسانیت، اسلام و فرهنگ مردم افغانستان بوده و به هیچ وجه قابل بخشش نیست.

'دومین عید خونین ما'

روزنامه جامعه بازنیز با اشاره به قتل عام غیر نظامیان در ولایت غور، در مرکز افغانستان، نوشته است که ‌ در آستانه عید سعید فطر، همگان می‌‏روند که شادی‏‌ها و خوشی‏‌های‌شان را با همدیگر قسمت کنند و پس از یک ماه روزه‌‏داری همدیگر را در آغوش گیرند و شکلی از همزیستی مسالمت‏‌آمیز را به نمایش بگذارند.

این روزنامه افزوده که این شادی‏‌ها و خوشی‏‌ها برای بار دوم است که به عزا تبدیل می‌‏شود. سال گذشته در روز عید فطر مردم شاهد کشتار فجیع در ولایت فاریاب بودند. کام‏‌های که قرار بود در آن روز شیرین شود، سخت و آزار دهنده تلخ شد. این تجربه امسال دوباره تکرار شد و اکثر مردم مخصوصاً جوانان که به شبکه‌های اجتماعی دست‏رسی بیشتر دارند، با کام‏های تلخ، و روحیه افسرده روز عید را سپری خواهند کرد.

سرمقاله نویس جامعه باز افزوده که با این تجربه مرگبار و عقبه خون‌آلود، هنوز متقاعد نشده‌ایم که نگاه انسانی به فاجعه داشته باشیم. ما باید بپذیریم که هیچ تفاوتی میان قربانی نیست، چه این قربانی از جنوب باشد، یا از شمال، غرب، شرق و یا مرکز کشور. از هرجای این کشور که باشد، پوست، گوشت، خون و استخوانی است که با تمامی رویا‌ها، خواسته‏‌ها، آرزو‌ها و تجربه‏‌ها به گلوله بسته شده و زیرخاک رفته است.

مطالب مرتبط