کرزی: نیروهای امنیتی در مناطق مسکونی از سلاح سنگین استفاده نکنند

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای کرزی ۲۸ دلو/بهمن سال ۱۳۹۱ دستور داد" هیچ قوت نظامی و امنیتی افغانستان در هیچ‌گونه شرایطی طیاره‌های خارجی را در قریه‌ها و دهات افغانستان، خواسته نمی‌تواند."

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به تمام فرماندهان نیروهای امنیتی این کشور دستور داد، تا به فرماندهان زیر دست خود هدایت دهند از سلاحهای سنگین در مناطق مسکونی، مسیرهای عبور و مرور افراد غیر نظامی درجریان عملیات خود داری کنند.

در فرمان رئیس جمهور که امروز در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت، آمده که براساس اطلاعات دریافت شده در یک ماه گذشته، هنگام عملیاتهای دفاعی و امنیتی نیروهای امنیتی افغان، در مناطق نزدیک به محله‌های مسکونی و راه‌های منتهی به آن به دلیل شلیک سلاحهای سنگین تلفات وخسارت زیادی به افراد غیر نظامی وارد شده است.

رئیس جمهور افغانستان از وزارت‌های دفاع، امورداخله و ریاست عمومی امنیت ملی خواسته که با رعایت ماده ۲۳ قانون اساسی افغانستان و احترام به حقوق بشر، وضعیت و مشخصات محل عملیات را قبل از آغاز آن بررسی لازم نمایند.

در ماده بیست و سوم قانون اساسی افغانستان آمده است: زندگی موهبت الهی و حق طبیعی انسان است. هیچ شخص بدون مجوز قانون ازاین حق محروم نمی‌گردد.

در فرمان اخیر حامد کرزی آمده که برای انجام عملیات نظامی نیروهای امنیتی باید اطلاعات لازم را در خصوص موجودیت افراد مسلح غیرمسئول و مخالفان در روستا‌ها بدست آورند و در تفکیک آنها از غیرنظامیان دقت لازم را به خرچ دهند.

قبلا آقای کرزی اعلام کرده بود که نیروهای نظامی افغان حق ندارند پس از این در عملیات نظامی از نیروهای بین‌المللی مستقر در این کشور درخواست کمک هوایی کنند.

او ۲۸ دلو/بهمن سال ۱۳۹۱ دستور داد" هیچ قوت نظامی و امنیتی افغانستان در هیچ‌گونه شرایطی طیاره‌های خارجی را در قریه‌ها و دهات افغانستان، خواسته نمی‌تواند."

این فرمان کرزی بعد از کشته شدن ۲۱ سرباز ارتش ملی افغانستان در غازی‌آباد در ولایت شرقی کنر، که دولت افغانستان و مردم این کشور را تکان داد، سبب انتقادهای تندی علیه آقای کرزی شد.

بعد از کشته شدن این سربازان این سوال مطرح شد که اگر نیروهای افغان، خود توانایی دفاع از خود را نداشتند، چرا نیروهای حمایتی فوری به منطقه اعزام نشدند یا از ناتو درخواست کمک هوایی نشد.

برخی این موضوع را مطرح کردند که اگر چنین درخواستی هم شده باشد، شاید دستور حامد کرزی مبنی بر منع درخواست کمک هوایی از ناتو باعث پیچیدگی‌هایی‌در اجرایی شدن آن شده باشد.

فرمان آقای کرزی درحالی صادر می‌شود که نیروهای امنیتی افغان بویژه پلیس در مناطق دور دست و ایستگاه‌های مرزی، همواره از کمبود امکانات لازم برای مقابله با شورشیان شکایت داشته اند.

مطالب مرتبط