روایت کوتاه از یک انتخابات طولانی

Image caption دو تیمی که به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان رفتند

بررسی آرای دور دوم انتخابات افغانستان به دلیل عدم توافق دو ستاد بر سر معیار ابطال آراء، برای سومین بار تا بعد از عید فطر متوقف شده است. به نظر نمی رسید، این بررسی در زمانی که اعلام شده بود به فرجامی برسد و احتمالا انتظار افغانها برای نتیجه انتخابات بازهم به درازا خواهد کشید.

با این حال روند انتخابات ریاست جمهوری افغانستان یکی از طولانی ترین انتخابات های جهان محسوب می‌شود. اینجا نگاهی شده به سلسله اتفاق های مهم انتخابات افغانستان که از آغاز تا کنون.

آغاز ثبت نام رای دهندگان

ثبت نام رای دهندگان انتخابات افغانستان در ۲۶ می/ ۵جوزا سال گذشته آغاز شد و تا چهارم میزان/مهر ادامه می‌یافت. ثبت نام دو مرحله داشت، در مرحله نخست ۴۱ مرکز در سراسر افغانستان و در مرحله دوم یک مرکز در هر ولسوالی برای ثبت نام رای دهندگان ایجاد شد. یعنی ۳۶۶ مرکز ثبت نام رای دهندگان.

ثبت نام نامزدان

بر اساس تقویم انتخاباتی، ثبت نام نامزدان ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی، از تاریخ ۲۵ سنبله/شهریور آغاز تا ۱۴ میزان/مهر ادامه یافت. در نخستین روز ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری، هیچ کسی ثبت نام نکرد ولی با پایاناین مهلت، ۲۷ تن ثبت نام کردند. ( ثبت نام به روایت تصویر).

فهرست نهایی نامزدان ریاست جمهوری

کمیسیون انتخابات بعد از ثبت نام نامزدان شرایط هر نامزد را بررسی کرده یک فهرست ابتدایی را اعلام کرد. مردم می‌توانستند به نامزدی افراد معرفی شده اعتراض کنند. اعتراض باید در جریان دو هفته بعد از نشر فهرست ابتدایی به کمیسیون شکایات انتخاباتی داده می شد. طبق قانون تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی در مورد این اعتراضات نهایی است. فهرست نهایی نامزدان بعد از رسیدگی به اعتراضات و دادخواهی ها به تاریخ ٢۵ عقرب سال ١٣٩٢ رسما منتشر شد. ( زندگی‌نامه نامزدان )

از ۲۸ تن که ثبت نام کرده بودند، تنها صلاحیت ده نامزد ریاست جمهوری تائید شد، از این میان دو نامزد انصراف دادند و دور نخست انتخابات ریاست جمهوری با هشت نامزد برگزار شد.

آغاز مبارزات انتخاباتی دور نخست

حق نشر عکس AP
Image caption در جریان مبارزات دور نخست مناظره های تلویزیونی یکی از بارزترین شیوه های کمپین ستادهای مختلف بود

مبارزات دور نخست انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ۱۳دلو/بهمن آغاز شد. مدت مبارزات انتخاباتی برای نامزدان ریاست جمهوری ۶۰ روز و برای نامزدان شوراهای ولایتی ۳۰ روز بود. مبارزات انتخاباتی تا دو ماه ادامه یافت و ۴۸ ساعت پیش از برگزاری انتخابات (۱۶ حمل/فروردین) به پایان رسید.

دور نخست انتخابات

حق نشر عکس ugc
Image caption در دور اول انتخابات صف های طولانی مردم تا آخرین لحظات معیاد رای دهی ادامه داشت

انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی روز شنبه شانزدهم حمل(فروردین) پنجم آوریل برگزار شد. این اولین انتخاباتی بود که با مدیریت افغان ها برگزار می شد. هشت نامزد برای ریاست جمهوری و ۲۸۰۰ نامزد از جمله ۳۰۰ زن برای راه یافتن به شوراهای ولایتی در انتخابات دور اول با هم رقابت کردند. میزان مشارکت در دور نخست انتخابات را کمیسیون انتخابات ۶۶۰۴۵۴۶ رای اعلام کرد.

نتایج ابتدایی و نهایی- دور نخست

حق نشر عکس Reuters
Image caption شمارش آرای دور نخست به دلیل تعدد نامزدها پیچیده تر از دور دوم بود

بعد از ختم معیاد رای دهی شمارش آراء در محلات رای دهی آغاز شد هیج یکی از نامزدان بیشتر از ۵۰ درصد آرا را به دست نیاوردند. عبدالله عبدالله با ۴۵ درصد رای و اشرف‌غنی احمدزی با ۳۱.۵۶ درصد رای به دور دوم راه یافتند.

آغاز مبارزات دور دوم انتخابات

حق نشر عکس AFP
Image caption در دور دوم هیچ مناظره ای بین دو نامزد انجام نشد

کمیسیون مستقل انتخابات همزمان با اعلام نتایج نهایی دور نخست جدول برگزاری دور دوم انتخابات را اعلام کرد و به دو نامزد پیشتاز آقایان عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی ۲۰ روز وقت داد تا از این فرصت برای ادامه مبارزات انتخاباتی خود استفاده کنند. بر اساس جدول زمانبندی شده، مبارزات انتخاباتی برای برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، روز پنجشنبه، اول جوزا/ خرداد آغاز و ۴۸ ساعت قبل از روز انتخابات متوقف شد.

نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات

براساس این نتایج که روز دوشنبه ۷ ژوئیه از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام شد، آقای غنی بیش از ۵۶ درصد و آقای عبدالله کمتر از ۴۴ درصد از بیش از هشت میلیون رای را در انتخابات ۲۴ جوزا/خرداد، کسب کردند. میزان مشارکت در دور دوم انتخابات را کمیسیون انتخابات ۸۱۰۹۴۹۳ رای اعلام کرد که در آن مشارکت مردان ۶۲ درصد و زنان ۳۸ درصد بود. تیم آقای عبدالله اعلام چنین نتایجی را "کودتا علیه آرای مردم" خواند و ادعا کرد که "تقلب گسترده و سازمان یافته" در انتخابات صورت گرفته.

تقلب و ایجاد بن بست

حق نشر عکس AP

عبدالله عبدالله نامزد پیشتاز دور اول که در دور دوم با تفاوت بیشتر از یک میلیون رای مقام دوم را کسب کرده بود ادعا کرد در دور دوم انتخابات رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات افغانستان تقلب گسترده و سازمان یافته را به سود تیم رقیبش سازماندهی کرده و خواستار این شد که آرای مراکز مشکوک (محلات با بیش از ۵۹۵ رای و محلاتی که آرای زنان نسبت به مردان در آن زیاد است) که شامل بیش از دو میلیون رای است، تفتیش و بازشماری شود تا نتایج انتخابات را قبول کند.

آقای عبدالله سطح مشارکت ۸ میلیون را زیر سوال برده و گفت که مشارکت در این دور انتخابات کمتر از دور اول بوده‌است. ستاد آقای عبدالله برای اثبات ادعای خود نوارهای صوتی را که ادعا شد مربوط به رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات است منتشر کرد و ادعا کرد ضیاء الحق امرخیل در تقلب دست داشته و باید کنار شود. ستاد عبدالله ابتدا روابط خود با کمیسیون انتخابات را تعلیق و سپس بطور کامل قطع کرد.

کمیسیون انتخابات با رد ادعای آقای عبدالله از او خواست به قانون تمکین کند، شکایت های خود را به کمیسیون بررسی شکایت های انتخاباتی بسپارد و آن را از طریق مجاری قانونی پیگیری کند. سرانجام ضیا الحق امرخیل، رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات به دلیل آنچه منافع ملی و شکسته شدن بن بست انتخابات خواند، از سمت خود در این کمیسیون استعفا داد.

همچنین ستاد آقای عبدالله خواهان تاخیر در اعلام نتایج ابتدایی دور دوم بود و اصرار داشت که 'تا رای پاک از نا پاک جدا نشده'، نتایج اعلام نشود. در عین حال کمیسیون انتخابات و ستاد اشرف غنی احمدزی خواهان اعلان نتایج ابتدایی به اساس زمانبندی کمیسیون بودند. بعد از استعفای آقای امرخیل، کمیسیون انتخابات بقیه شرایط آقای عبدالله را نپذیرفت.

هشداراعلام دولت

حق نشر عکس Reuters
Image caption عبدالله عبدالله و یارانش در جریان گردهمایی در خیمه لویه جرگه

سرانجام در تاریخ ۷ ژوییه نتایج دور دوم انتخابات اعلام شد و فردای آن روز آقای عبدالله در نشستی با حضور رهبران تیم و شماری از هوادارانش گفت که او برنده انتخابات است و مردم از او انتظار دارند که دولت اعلام کند. ولی از هوادارانش وقتی بیشتری برای رایزنی در این مورد خواست و اعلام کرد که باراک اوباما تلفنی با او صحبت کرده و قرار است وزیر خارجه آمریکا برای حل این بحران به زودی به افغانستان سفر کند.

مداخله آمریکا و شکست بن بست انتخاباتی

حق نشر عکس AFP

بعد از صحبت تلفنی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با عبدالله عبدالله قرار شد جان کری وزیر خارجه آمریکا روز جمعه ۱۱ ژوئیه/۲۰ سرطان/تیر به افغانستان بیایدو تلاش کند تا بن بست انتخابات بشکند.

آقای کری در پایان گفت و گوهای 48 ساعته خود با آقای اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله، در نشست خبری مشترک با آنها اعلام کرد که توافق شده که تمام آرای انتخابات افغانستان زیر نظر ناظران ملی و بین المللی با در نظر داشت بالاترین معیار های جهانی دوباره تفتیش و بررسی شود.

آقای کری گفت که پس از پایان تفتیش هرکسی مقام ریاست جمهوری را بدست آورد، بلافاصله دولت وحدت ملی را ایجاد خواهد کرد. درجریان همین نشست هردو نامزد از یک توافق سیاسی هم صحبت کردند.

آقای احمدزی گفت : "ما بدین باور هستیم که اگر برنده همه قدرت را بگیرد، برای افغانستان خوب نیست. ما باید به تمام افغانها اطمینان بدهیم که هر رای آنها حساب می‌شود. ما بر سر دولت وحدت ملی توافق کرده‌ایم، ما بر سر چارچوب‌های عمومی آن توافق کرده‌ایم. ما بر سر جزییات آن بعدا کار می‌کنیم."

در آن نشست خبری وعده داده شد که تفتیش صددرصد آراء از فردای آنروز زیر نظر ناظرین بین المللی آغاز شود. نتیجه تفتیش هرچی بود از سوی هر دو نامزد پذیرفته شود.

نامزد برنده رئیس جمهور اعلام شود و نامزدی که رای کمتر برده، خود یا یکی از نمایندگانش متصدی پست ریاست اجرایی در دولت وحدت ملی شود. بعد از دوسال دولت لویه جرگه قانون اساسی را برگزار کرده و پست نخست وزیری را رسما ایجاد کند.