محمود کرزی: ترور حشمت کرزی کار طالبان نیست

حق نشر عکس Reuters

محمود کرزی، برادر رئیس جمهور حامد کرزی می‌گوید پسر عمویش، حشمت، با "انگیزه سیاسی" ترور شده و او مطمئن است که طالبان در این حادثه دست نداشته اند.

آقای کرزی در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی گفت: "من با اطمینان می‌توانم بگویم که این کار طالبان نیست. این یک قتل سیاسی است. اما من به حکومت افغانستان اعتماد لازم را ندارم که این قضیه را تحقیق کند و قاتل اصلی را پیدا کند."

به گفته مقامات دولتی در قندهار، حشمت خلیل کرزی پسر کاکا (عموی) حامد کرزی و از حامیان با نفوذ اشرف غنی احمدزی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری، روز سه شنبه در یک حمله انتحاری کشته شد.

ضیا درانی، سخنگوی پلیس قندهار به بی‌بی‌سی گفت که یک بمبگذار انتحاری هنگام ورود شماری از سران قومی به خانه آقای کرزی در قندهار، وارد خانه او شد و مواد منفجره‌ای را که در لنگی (دستارش) پنهان کرده بود، منفجر کرد.

رئیس جمهوری افغانستان ترور پسر عمویش را محکوم کرده و گفته "مانند دیگر افغان‎ها که روزانه هدف حملات تروریستی هستند، خانواده ما هم مستثنی نیست و ما هم باید مثل دیگر افغان‌ها آن را تحمل کنیم."

Image caption محمود کرزی، خواهان تحقیق فوری در مورد ترور پسر عمویش شد

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته‌، اما در گذشته طالبان اقدام به چنین حملاتی کرده اند و بلافاصله مسئولیت آن را به عهده گرفته اند.

قیوم کرزی، دیگر برادر حامد کرزی به روزنامه واشنگتن پست گفته "مخالفان مسلح برای خبرسازی و جلب توجه، به هر اقدامی دست می‌زنند تا هرج و مرج و بی‌نظمی را گسترش دهند."

اما محمود کرزی که در گذشته بارها از حکومت افغانستان انتقاد کرده، می‌گوید: "حشمت کرزی در سال‌های اخیر، فردی بسیار با نفوذ و قدرتمند شده بود و برای حل منازعات مردم قندهار، دفتری ایجاد کرده بود و به مردم در دادگاه‌ها و ادارات دولتی کمک می‌کرد. او به یک رهبر مردمی در قندهار تبدیل شده بود."

آقای کرزی تاکید کرد که اکنون باید درباره انگیزه‌های این ترور تحقیق شود. او گفت: "تحقیق باید طوری آغاز شود که چه کسی چنین انگیزه‌ای داشت که حشمت را از بین ببرد و در این مورد باید جداً اقدام شود."

حشمت کرزی در سال ۲۰۰۹ در مرکز پرونده‌ای قرار داشت که براساس آن یکی از بستگانش، یارمحمد کرزی، او را متهم به قتل پسرش، وحید کرزی، کرده بود. اما آقای کرزی دخالت در این قتل را همیشه رد کرده بود.

براساس گزارش روزنامه نیویورک تایمز، ادعاهایی وجود داشت که پدر حشمت کرزی در دهه هشتاد میلادی توسط یارمحمد کرزی در پاکستان کشته شد.

محمود کرزی می‌گوید او فکر نمی‌کند خانواده یارمحمد کرزی در این حادثه نقشی داشته باشند، زیرا به گفته او "آنها توانایی چنین حمله‌ای را ندارند".

حشمت کرزی، در دهه هشتاد میلادی پس از قتل پدرش به آمریکا رفت و به نوشته نیویورک تایمز، در ایالت مریلند در یک کارخانه خودروسازی کار می‌کرد. او پس از بازگشت به افغانستان شرکت خصوصی امنیتی ساخت و به نوشته واشنگتن پست، همسرش، اوستا و چهار فرزندش در دوبی زندگی می‌کنند.

Image caption حشمت کرزی در خانه شیر نگهداری می‌کرد

مطالب مرتبط