انفجار در بازار عید در ارزگان افغانستان سیزده زخمی بر جا گذاشت

Image caption در سال‌های اخیر دامنه نا امنی ها به ولایت‌های مرکزی و شمالی گسترش یافته است

در ولایت ارزگان در مرکز افغانستان در اثر انفجار در یک بازار میله/جشن عید دست کم دوازده نفر به شمول دو پلیس زخمی شده‌اند.

مقام های ولایت ارزگان به بی‌بی‌سی گفته اند که به اساس گزارش‌های اولیه ده نفر از زخمی‌های این رویداد غیرنظامی اند.

شیرپاچا معاون والی ارزگان می‌گوید که بمب در یک سطل زباله در شهر ترینکوت مرکز ولایت ارزگان جاسازی شده بود و هنگام ازدحام مردم منفجر شد.

این رویداد در روز سوم عید و زمانی اتفاق افتاد که مردم به خاطر میله عید در محلی که این انفجار اتفاق افتاده تجمع کرده بودند. وضعیت دو نفر از زخمی‌های این رویداد وخیم گزارش شده است.

اما گلاب‌خان مسئول تحقیقات جرایم جنایی فرماندهی پلیس ولایت ارزگان گفته که بمب در یک چرخ آیسکریم/بستنی جاسازی شده بود و تعدادی کودک هم مشمول زخمی‌های این رویدا اند.

یک شاهد عینی به بی‌بی‌سی گفت که در بازار مردم گردهم آمده بودند و کودکان مشغول بازی بودند که ناگهان انفجار اتفاق افتاد.

افغانستان در روزها و هفته‌های اخیر شاهد حوادث پر تلفات و خونینی بوده است.

حق نشر عکس ARG
Image caption حامد کرزی نا امنی های اخیر را در چهارده سال گذشته کم سابقه خوانده است

در تازه ترین رویداد در روز دوم عید یک بمبگذار انتحاری پسر عمو/کاکای حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان را در خانه اش در قندهار کشت.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در روز اول عید، نماز عید را با امید برقراری آرامش در افغانستان ادا کرد و مثل پیام هایی که به مناسبت های مختلف فرستاده، از گروه طالبان خواست که از جنگ دست بکشند.

او گفت که در روزهای اخیر "تروریست‌های خارجی" وارد افغانستان شده اند چرا که انفجار و انتحار در ماه‌های اخیر در چهارده سال گذشته سابقه نداشته است.

هنوز مسئولیت انفجار در بازار میله عید در ارزگان، ترور حشمت خلیل کرزی، کشتار غیرنظامیان در غور و انفجار خونین ارگون پکتیکا که تعداد زیادی از غیرنظامیان در آن کشته شدند را کسی به عهده نگرفته است.

منتقدان حامد کرزی می گویند که دولت در شناسایی عاملان این رویدادها ضعیف عمل کرده است و قادر به شکست مخالفانش نیست.

با این حال حملات مخالفان مسلح دولت به هدف های مشخص و اجرای حملات انتحاری در نقاط کلیدی در حالی به طور بی سابقه‌ای افزایش یافته که قرار است نیروهای خارجی تا پایان امسال افغانستان را ترک کنند و مسئولیت تامین امنیت به نیروهای سیصد هزار نفری افغانستان سپرده شود.

مطالب مرتبط