جان کری در مورد ابهامات موجود در مورد توافق دو نامزد انتخابات افغانستان توضیح داد

حق نشر عکس Reuters

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در یادداشتی که سفارت آمریکا برای رسانه ها فرستاده، در مورد ابهامات به وجود آمده در توافق چند هفته پیش خود با دو نامزد ریاست جمهوری افغانستان توضیح داده است.

وزیر خارجه آمریکا نوشته است که سند مورد توافق شامل تاسیس یک نظام پارلمانی نیست، بلکه یک سمت جدید با عنوان رئیس اجرایی ایجاد می‌کند که زیر نظر رئیس جمهور فعالیت خواهد داشت.

سپس رئیس‌جمهوری لویه جرگه ای تشکیل می دهد که تصمیم خواهد گرفت آیا تغییر دایمی نظام سیاسی به نفع کشور خواهد بود یا نه.

او خطاب به دو نامزد ریاست جمهوری افغانستان گفته است که زمان سیاست پایان یافته و زمان همکاری فرا رسیده است.

آقای کری گفت که بخش مهمی از روند دمکراتیک افغانستان عملکرد دو نامزد و تیم‌های آنهاست.

به دنبال خروج آقای عبدالله در اعتراض به آنچه که تقلب "سازماندهی شده" در انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ جوزا/خرداد می خواند، روند انتخابات افغانستان به بحران انجامید و آقای کری در سفری به کابل زمینه توافق بین دو نامزد را فراهم کرد.

هر دو نامزد گفته‌اند که به طور کلی با بررسی صد درصد آرا و تشکیل حکومت وحدت ملی پس از اعلام نتایج انتخابات توافق کرده‌اند که بر اساس آن نامزد برنده رئیس جمهوری و نامزد بازنده یا کسی که او معرفی می‌کند در سمت رئیس اجرایی حکومت قرار خواهند گرفت.

با وجود این، در روزهای گذشته اظهارات ضد و نقیض و گاه متضادی از سوی مشاوران و اعضای تیم انتخاباتی هر دو نامزد در رسانه‌ها منعکس شده که نگرانی‌ها از بروز مجدد اختلاف میان آقایان احمدزی و عبدالله را افزایش داده است.

جان کری در یادداشت خود نوشته، این به عهده خارجی ها نیست که در باره چارچوب سیاسی توضیح بدهند که دو نامزد چند روز پیش آن را پذیرفتند.

آقای کری می گوید: این سند قانون اساسی افغانستان را نقض نمی‌کند و به نهادهای افغانستان و نقش رئیس‌جمهوری به عنوان رئیس دولت احترام می‌گذارد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفته است که بررسی آرا یک بخشی از چالش فرا راه دمکراسی در افغانستان است. دمکراسی یک شبه حاصل نمی شود و هر یک رای را باید حساب و احترام کرد.

آقای کری گفته است که روند بررسی آرا که بسیار آهسته بود، بعد از عید فطر سریع خواهد شد.

گزارش های تایید ناشده وجود دارد که آقای کری دوباره برای پیشبرد موافقت دو هفته قبل به کابل سفر خواهد کرد.

مطالب مرتبط