فرستاده سازمان ملل: بلاتکلیفی در بررسی آرا انتخابات افغانستان تاثیرات منفی دارد

حق نشر عکس UNAMA
Image caption بررسی آرای افغانستان تا حالا به دلیل اختلاف بین دو ستاد انتخاباتی دو بار متوقف و از سر گرفته شده است

یان کوبیش، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان می‌گوید که تاخیر و عقبگرد در روند بازشماری آرای مورد اختلاف در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری بر ستاد انتخاباتی دو نامزد و همچنین وضع اقتصادی افغانستان تاثیرات منفی خواهد داشت.

فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد که در نظارت بر بازشماری آرای انتخابات افغانستان نقش اساسی دارد می‌گوید که روند بررسی صد درصد آرا انتخابات افغانستان از شنبه از سر گرفته می‌شود و سازمان ملل متحد هم روز جمعه یکی از "برجسته ترین متخصصان" خود را برای همکاری در این زمینه به کابل خواهد فرستاد.

پیشتر به دلیل اختلاف بین دو نامزد، روند بازشماری آرا تا بعد از تعطیلات عید فطر متوقف شده بود.

آقای کوبیش که در نشست مشترک خبری با رئیس کمیسیون مستقل انتخابات شرکت داشت، گفت که برای نظارت بر روند بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری به اندازه کافی ناظر وجود دارند و این روند با نظارت ناظران بین‌‌المللی، نمایندگان نامزدها، کمیسیون‌های انتخاباتی و ناظران برنامه توسعه‌ای سازمان ملل به پیش برده خواهد شد.

آقای کوبیش تاکید کرد: "چیزی که حالا نیاز است همکاری همه طرف‌هاست. ستادهای انتخاباتی، جامعه جهانی و ناظران خارجی با هم به طور فوری و بدون تاخیر و تعویق کار کنند تا روند بررسی که شنبه شروع می‌شود به پیش برود، هر نوع عقبگرد و تردید قطعا تاثیر منفی بر دو تیم و وضعیت اقتصادی افغانستان خواهد داشت."

توافق روی معیارهای ابطال رای

حق نشر عکس AFP
Image caption حدود سه هفته پیش هردو نامزد در حضور جان کری توافق کردند که صد در صد آرا باز شماری شود

سازمان ملل متحد در حالی از تبعات تعلیق روند بررسی شمارش آرا می‌گوید که این روند تا حالا دو بار متوقف و باز از سر گرفته شده است.

یوسف نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت که هر دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری و گروه‌های فنی هر دو ستاد انتخاباتی در نشست‌هایی که داشته‌اند گفته‌اند که اختلافی وجود ندارد و روی نحوه بررسی و شمارش آرا توافق کرده‌اند.

آقای نورستانی گفت که روند بررسی شمارش آرا با توجه به شانزده معیار مشترک قانون انتخابات و پیشنهادات سازمان ملل انجام می‌شود و مکانیسم ابطال آرا هم متکی به چهار اصل کمیسیون انتخابات و هشت پیشنهاد سازمان ملل متحد است.

هنوز در مورد معیارهای ابطال آرا توضیحی داده نشده است اما کمیسیون انتخابات می‌گوید که دو طرف مجبور و مکلفند این معیارها را بپذیرند. عمده ترین اختلاف دو ستاد انتخاباتی بر سر معیارهای ابطال رای و این موضوع بوده که چه خصوصیاتی باعث ابطال یک رای می شود.

انتظار می‌رود که روند بررسی شمارش صد درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که حدود دو هفته پیش شروع شده بود شنبه از سر گرفته شود.

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که از شنبه کارکنان کمیسیون‌های انتخاباتی زیر نظر ناظران در دو دوره کاری صبح و عصر روند تفتیش را از سر خواهند گرفت. در هر دوره کاری صد گروه کاری مشغول خواهند شد.

سریر احمد برمک عضو کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که یک گروه کاری از صبح تا ساعت چهار بعد از ظهر به وقت محلی کار خواهد کرد و کار گروهی بعد بعد از چهار شروع می‌شود تا ساعت ۹ یا ۱۰ شب ادامه میابد.

به اساس توافقی که در ۲۱ سرطان/تیر (دوازدهم ژوئیه) بین اشرف‌غنی احمدزی و عبدالله عبدالله با میانجی‌گری جان کری صورت گرفت قرار است در پایان بررسی کل آرای دور دوم انتخابات، یکی برنده اعلام شود و دولت "ائتلاف ملی" تشکیل دهد.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان قبول کرده که برای تکمیل این روند تا اول ماه سپتامبر (یک ماه بیشتر از زمان تعیین شده) در سمت ریاست جمهوری باقی بماند اما با توجه به کندی کار بررسی آرا و اختلاف‌هایی که میان دو تیم انتخاباتی بروز کرده روشن نیست که انتقال قدرت تا یک ماه دیگر عملی خواهد شد یا خیر.

در همین حال اظهارات ستادهای انتخاباتی هردو تیم در این زمینه مختلف است. در حالی که صدیق پتمن از سخنگویان تیم تداوم و تحول می گوید آنها کلا با طرزالعمل جدید تهیه شده در یوناما موافق است، اما احمد بهزاد از اعضای تیم اصلاحات و همگرایی به بی بی سی گفت که مطالبات آنها در این طرز العمل در نظر گرفته نشده است.