رای پاک و ناپاک با چه معیاری جدا می‌شود

حق نشر عکس AFP
Image caption کمیسیون‌های انتخاباتی، ناظران، ستادها، آیساف و سازمان ملل درگیر بررسی آرای انتخابات افغانستان اند

انتظار می‌رود که روند بررسی و شمارش بیش از هشت میلیون برگه رای دور دوم انتخابات افغانستان از پس فردا مجددا شروع شود.

در یک ماه و نیم گذشته که این روند به امید پایان دادن به بن بست سیاسی افغانستان و گشایش گره انتخابات به ابتکار جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و توافق دو نامزد شروع شده، گره انتخابات باز نشده که کور تر هم شده است.

روند بررسی آرا به دلیل اختلاف‌ها میان دو نامزد سه بار متوقف شده. دو تیم هنگام بررسی آرا اختلاف پیدا کردند و کمیسیون روند را متوقف کرد.

دو نامزد از زمان برگزاری دور دوم انتخابات تا حالا اختلافات گسترده‌ای داشتند که عمده‌ترین آن‌، به تازگی نحوه بازشماری آرا، شکل و شمایل ایجاد دولت وحدت ملی و سرانجام معیارهای بررسی و ابطال آرای انتخابات است.

حق نشر عکس AFP
Image caption دفترچه حاوی ششصد رای

عمده ترین دلیل توقف بررسی آرا، نبود توافق نظر میان دو تیم روی معیارهایی بود که بر بطلان آرا و صندوق‌ها حکم می‌کرد. نا گفته نماند که کمیسیون انتخابات هم گزینه‌های روشن و پرجزئیاتی در مورد ابطال آرای انتخابات طرح نکرده بود و بیشتر بر طرزالعمل (Check List) قانون انتخابات در مورد بررسی آرا اتکا داشت.

حالا کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان و دفتر سیاسی سازمان ملل متحد در کابل پس از شش روز توقف در کار بررسی، برگه‌ای را به رسانه‌ها داده که در آن پیشنهادات سازمان ملل متحد در مورد روند بررسی، چهار معیار برای ابطال آرا و هشت معیار برای باطل اعلام کردن صندوق های رای دیده می‌شود.

Image caption مهر و موم‌های صندوق

بر اساس این پیشنهاد، برگه‌های رایی که دارای اوصاف زیر باشد، باطل است:

 • برگه‌هایی که نشانی شده باشند اما از کُنده (کتابچه/دفترچه‌ای که ششصد برگه در آن سنجاق شده است) جدا نشده باشد.
 • برگه‌هایی که نشانی شده باشند اما مهر تائیدی نداشته باشند. (هر رای دهنده وقتی برگه رای دریافت می‌کند، مامور توزیع، برگه را مهر می‌کند، پیش از این که رای دهنده فرد مورد نظر خود را نشانی کند.)
 • برگه‌هایی که مطابق طرزالعمل نشانی نشده باشند. (به اساس طرز‌العمل رای دهندگان باید در برگه رای در مقابل نامزد مورد نظر خود از علامت صحیح (✓) استفاده کنند. استفاده از جملات، شکلک‌ها و دیگر علایم رای را باطل می‌کند.)
 • برگه‌هایی که به نام یک مرکز ثبت شده اما در صندوق مرکز دیگر ریخته شده باشند.

و نیز آرای کل یک صندوق باطل اعلام می شود اگر یکی از مشخصات زیر دیده در آن دیده شود:

 • اگر صندوقی که برای بررسی به مرکز منتقل می‌شود، با آن چه که کمیسیون مستقل انتخابات در جریان برگزاری انتخابات به محلات فرستاده بود متفاوت باشد.
 • اگر در صندوق هیچ رایی ریخته نشده باشد، هیچ یک از برگه‌ها مُهر نداشته باشد، برگه‌ها طبق طرزالعمل نشانی نشده باشند یا به طور واضح همه برگه‌ها عین هم نشانی شده باشند و یا همه برگه‌های یک صندوق از کتابچه کُنده آن جدا نشده باشند.
 • اگر در ژورنال (دفتر وقایع روز محلی که صندوق به آن تعلق می‌گیرد)، گزارشی از استفاده از زور، وقوع جنگ، از دست رفتن کنترل مواد انتخاباتی از اختیار کارمندان انتخاباتی وجود داشته باشد.
 • اگر فهرست ثبت افرادی که رای داده اند، سفید یا خالی باشد و حداقل ۳۳ درصد کل برگه‌های رای‌ مربوط به محل، مهر نشده باشند یا خلاف طرزالعمل نشانی شده و یا هم همه برگه‌ها واضحا به طور مشابه نشانی شده باشند و نهایتا برگه ها از دفترچه جدا نشده باشند.
 • اگر ده یا بیشتر از ۱۰ کارت رای‌دهی، در فهرست رای‌دهندگان با شماره‌های مسلسل ثبت شده باشند.
 • اگر هر صندوقی که به حدی شکسته باشد که فردی بتواند دست خود را در آن داخل کند و یا شواهد و مدارکی دال بر دستبرد در فورمه نتایج یا دفترچه برگه‌های رای وجود داشته باشد.
 • اگر دو یا بیشتر از دو مهر و موم صندوق‌ شکسته باشد و یا مهر و موم‌ها به حدی سست باشند که بتوان به راحتی دستی را در آن داخل کرد و یا علایم دستبرد صریح در صندوق دیده شود.
 • اگر شماره‌های روی مهر و موم‌‌ها با شماره‌هایی که در فرم مهر و موم‌ها به ثبت رسیده اند، مطابقت نداشته باشند و یا هم شواهدی مبنی بر بروز دستبرد در صندوق دیده شود.

یوسف نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات گفته که دو تیم مکلف و مجبورند که بطلان رای بر اساس این مشخصه ها را قبول کنند.

علاوه بر این، کمیسوین مستقل انتخابات افغانستان موارد دیگری را نیز پیشبینی کرده که بر اساس آن آرای انتخابات باطل می‌شود.

ضمنا دفتر سازمان ملل متحد که لحظه به لحظه جریان بررسی آرا را دنبال می‌کند پیشنهاد کرده که موارد دیگری نیز در نظر گرفته شود.

نبود یکی از سه کاپی برگه نتایج محل در صندوق، موجودیت بیش از ۶۰۰ برگه رای‌دهی در صندوق‌ها، تناقض در آمار موجود در کاپی برگه‌های نتایج، نبود دفترچه ثبت رای‌‌دهندگان و تفاوت پنجاه درصدی در دفترچه ثبت رای دهندگان و برگه نتایج، مواردی است که مشروعیت صندوق‌ها را می‌تواند زیر سوال ببرد.

در چند هفته گذشته که گروه‌های کاری کمیسیون انتخابات زیر نظر ناظران بین‌المللی و نمایندگان دو نامزد آرا را بررسی کردند، مشکلاتی در کار وجود داشته است.

Image caption از شنبه دوصد گروه کاری در دو شیفت آرای انتخابات را بررسی خواهند کرد

بی نظمی در دفتر مرکزی کمیسیون انتخابات هنگام بررسی آرا نیز جز مشکلاتی است که به جنجال بررسی افزوده است.

Image caption دفترچه ثبت رای دهندگان

حالا اگر این طرزالعمل مشترک تطبیق شود انتظار می رود که افرادی که صندوق‌ها را بررسی می‌کنند تکلیف شان روشن باشد و در مورد ابطال و صحیح بودن آرا تصامیم مشخصی بگیرند.

اما جدا از این، با توجه به همه مشکلاتی که در برگزاری انتخابات، اعلام نتایج ابتدایی، کش و قوس‌ها میان دو نامزد و ستادهای انتخاباتی شان و پیچیدگی روند بررسی کل آرای انتخابات وجود داشته است آیا در پایان وقتی نتیجه این جنجال‌ها یکی از دو نفر را برنده اعلام کند، بازنده پیروزی برنده را به آسانی و بدون جنجال خواهد پذیرفت؟

Image caption مهر کمیسیون انتخابات روی برگه رای‌دهی

پاسخ این سوال هنوز مشخص نیست و پس از اعلام نتیجه تفتیش که معلوم نیست چه زمانی اتفاق خواهد افتاد روشن می‌شود.

اما از آن جایی که گروه‌های کاری کمیسیون انتخابات از زمان آغاز بررسی تا حالا چیزی حدود ۳۰۰ هزار رای را بررسی کرده اند به نظر می‌رسد که برای بررسی حدود ۸ میلیون رای باقی مانده، راه دو و درازی در پیش است.

به رغم این کمیسیون گفته که در دو شیفت کاری (۸ تا ۴ و ۴ تا ۱۰) دو صد تیم کاری را می‌گمارد که روند سریع انجام شود.