کرزی: تاخیر بیشتر در اعلام نتایج انتخابات قابل قبول نیست

حامد کرزی در ملاقات با فرستاده جدید آمریکا به افغانستان و پاکستان حق نشر عکس Arg

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان گفته است که تاخیر بیشتر در اعلام نتایج انتخابات به هیچ صورت قابل قبول نخواهد بود.

ایمل فیضی، سخنگوی رئیس جمهور افغانستان به بی‌بی‌سی فارسی گفت: رئیس جمهور افغانستان در جریان ملاقات های خود با نمایندگان اتحادیه اروپا، ملل متحد و مقام های آمریکایی یک پیام داشت، نتایج انتخابات باید در ماه اوت (آگوست) نهایی شود تا باشد که مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید قبل از پایان این ماه صورت بگیرد.

آقای فیضی به نقل از رئیس جمهور افغانستان گفت که تاخیر در اعلام نتایج انتخابات تاثیر منفی بر روال کاری حکومت داشته و در عین حال ابهام و بدگمانی را در مورد آینده افغانستان ایجاد کرده است.

آقای فیضی می‌گوید که ادامه بلاتکلیفی در مورد سرنوشت انتخابات افغانستان بسیار خطرناک خواهد بود.

سخنگوی رئیس جمهور افغانستان می‌گوید که فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد، نماینده اتحادیه اروپا و هم مقام های آمریکایی در جریان ملاقات‌هایشان با حامد کرزی وعده داده اند که با ختم تعطیلات عید، روند تفتیش آرا سرعت خواهد یافت.

سه روز پیش جان کری، وزیر خارجه آمریکا هم در یادداشتی گفته بود که روند آرام تفتیش آرا بعد از تعطیلی های عید فطر سریع خواهد شد.

به دنبال اعتراض عبدالله عبدالله به آنچه که تقلب "سازماندهی شده" در انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ جوزا/خرداد می خواند، روند انتخابات افغانستان به بحران انجامید و آقای کری در سفری به کابل زمینه توافق بین دو نامزد را فراهم کرد.

عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، نامزدان ریاست جمهوری افغانستان موافقت کردند که صد درصد آرای انتخابات دور دوم افغانستان بررسی شود.

برای انجام این روند، جان کری، وزیر خارجه افغانستان از حامد کرزی خواست تا مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید را که قرار بود یک شنبه دوم اوت برگزار شود، به مدت یک ماه یعنی تا پایان همین ماه به تعویق اندازد.

قرار است در هفته نخست ماه سپتامبر، اجلاس ناتو در ویلز بریتانیا برگزار شود. تا حال روشن نیست که از افغانستان در این اجلاس چه کسی شرکت خواهد کرد.

سخنگوی رئیس جمهور می‌گوید که به اساس زمانی که نماینده ملل متحد و جان کری وزیر خارجه آمریکا از حامد کرزی خواسته بودند، سرنوشت انتخابات افغانستان باید تا قبل از ختم ماه جاری (اوت) روشن شود.

به گفته آقای فیضی دولت افغانستان برای فرستادن هیئت به ویلز روی هیچ گزینه کار نمی کند چون تا آغاز اجلاس ناتو، افغانستان باید رئیس جمهور جدیدش را داشته باشد.

مطالب مرتبط