بازرسی آرای انتخابات افغانستان ۲۴ ساعت به تاخیر افتاد

حق نشر عکس AP
Image caption تیم آقای احمدزی و کمیسیون انتخابات گفته اند که بازرسی آرا را از فردا به هر صورتی از سر می‌گیرند

به دنبال تعطیلات عید فطر، روند بازرسی آرای انتخابات جنجالی افغانستان پیش از شروع به پیشنهاد ستاد عبدالله عبدالله برای ۲۴ ساعت تعویق افتاد.

هفته گذشته یان کوبیش در نشست خبری مشترکی با احمدیوسف نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که ستادهای اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله بر سر معیارهای ابطال آرای مشکوک توافق کرده و بازرسی آرا از روز شنبه (۱۱ اسد/مرداد) شروع می‌شود.

اما صبح امروز که ناظران ستاد آقای احمدزی و ناظران بین‌المللی به مقر کمیسیون رفتند، مسئولان این نهاد به آنها گفتند که روند بازرسی آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری به درخواست تیم آقای عبدالله برای ۲۴ ساعت به تاخیر افتاده است.

در همین حال مسئولان کمیسیون و ستاد آقای احمدزی گفته‌اند که از ساعت هفت فردا چه تیم آقای عبدالله وارد روند شود و چه نشود، بازرسی آرای ۲۴ جوزا/خرداد از سر گرفته می‌شود.

پیشتر حامد کرزی رئیس جمهوری هم تاکید کرده که تاخیر در اعلام نتایج نهایی انتخابات قابل قبول نیست و این روند باید هرچه زودتر به پایان برسد تا مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید در سوم سنبله/شهریور برگزار شود.

اما ستاد آقای عبدالله با صدور اطلاعیه‌ای گفته: "ما به این باور هستیم که در قالب بسته پیشنهادی سازمان ملل نمی‌شود به صورت کامل به تقلب گسترده و سازمان‌یافته رسیدگی صورت گیرد. به این اساس خواهان افزایش معیارهای رسیدگی به تقلب هستیم و در این راستا پنج اصل را به سازمان ملل پیشنهاد کرده‌ایم."

در این اطلاعیه که از طریق صفحه توییتر آقای عبدالله منتشر شده، آمده: مذاکرات میان رهبری تیم اصلاحات و همگرایی، سفارت آمریکا و سازمان ملل ادامه دارد. دیشب هم با نماینده ویژه و همچنین سفیر آمریکا یان کوبیش نماینده سازمان ملل گفتگوهایی صورت گرفت. علاوه براین، آقای عبدالله با جان کری وزیر خارجه آمریکا هم صحبت تلفنی کرده است.

در اطلاعیه ستاد آقای عبدالله آمده: "تا نهایی شدن این مذاکرات و توافق نهایی روی محتوی و مفاد لایحه ابطال [آرای مشکوک]، ناظران ما امروز در روند تفتیش اشتراک نمی‌کنند. توقع می‌رود روند تفتیش امروز تا نهایی شدن این توافق به تاخیر بیفتد."

حق نشر عکس AFP
Image caption پیشتر آقایان عبدالله و احمدزی با میانجیگری جان کری بر سر بازرسی کل آرای دور دوم انتخابات توافق کردند

تیم اصلاحات و همگرایی تاکید کرده که: "هدف از این تاخیر به هیچ صورت مقاطعه یا برهم زدن روند نیست."

به دنبال اعتراض‌ تیم عبدالله عبدالله به روند برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، در دوازدهم ژوئیه (جولای) آقای عبدالله و رقیبش آقای احمدزی با میانجیگری جان کری بر سر بازرسی صد درصد آرا توافق کردند.

اما این توافق شامل جزئیات بازرسی آرا و به ویژه معیارهای ابطال آرا نمی شد. در هفته های اخیر گفتگوهای زیادی بر سر تعیین این معیارها صورت گرفته، اما تا حال توافقی به دست نیامده است.

قرار بود از حدود ۲۳ هزار صندوق آرا، هر روز یک هزار صندوق بازرسی شود، اما حالا که دو هفته از آغاز بازرسی می گذرد، حدود هزار و پانصد صندوق بدون ابطال آرای تقلبی بازرسی شده است. در این مدت دست کم سه بار روند بازرسی متوقف شد.