روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۱۱ اسد

حق نشر عکس UNAMA

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود نوشته که "مردم کشور ما انتظار دارند تا طرح پیشنهادی سازمان ملل متحد در مورد شیوه کار ابطال آرا، راه‌کار حل معضل کنونی باشد". روزنامه افزوده که این طرح سیزده ماده دارد که پنج ماده آن مربوط به ابطال آرا و هشت ماده دیگر مربوط به ابطال آرای صندوق‌ها به طور کامل است.

به نوشته روزنامه، این طرح با مشورت هر دو نامزد تهیه شده است. سرمقاله‌نویس انیس تاکید کرده که مردم افغانستان روزهای حساس و سرنوشت‌سازی را پشت سر می‌گذارند و منتظرند که نتایج نهایی انتخابات هرچه زودتر اعلام شود. نویسنده افزوده که هر دو نامزد با درک مسئولیت خود، از فرصت پیش آمده استفاده کنند و به مشکلات مردم نقطه پایان بگذارند.

اما روزنامه آرمان ملی در سرمقاله خود با عنوان "یوناما شتاب‌زده عمل نکند" نوشته که تقلب در انتخابات به حدی گسترده بود که برای حل آن پای قدرت‌های بزرگ جهانی و سازمان ملل کشیده شد و اعتبار کمیسیون انتخابات "از دست رفت". به نظر نویسنده برای حل چنین معضل بزرگ نباید شتاب به خرج داد.

سرمقاله‌نویس آرمان ملی افزوده که ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله طرح پیشنهادی سازمان ملل برای ابطال آرای تقلبی را نمی‌پذیرد. به نظر نویسنده، تا زمانی که سازمان ملل برای ترتیب معیارهای تشخیص آرای تقلبی توافق هر دو نامزد را به دست نیاورده، تلاش‌ها برای حل بن‌بست انتخابات به نتیجه‌ای نخواهد رسید.

آرمان ملی هشدار داده که دفتر سازمان مللی نباید اصرار کند که طرح خودش به اجرا گذاشته شود. به نظر نویسنده، اگر نمایندگی سازمان ملل و کمیسیون انتخابات به صورت "یک‌جانبه" عمل کنند، اعتراض‌های خیابانی و موضوع "اعلام حکومت موازی" از سوی یکی از نامزدها بار دیگر عنوان خواهد شد.

حق نشر عکس AFP

روزنامه چراغ در سرمقاله خود نوشته که در یک سال گذشته همه توجه‌ها معطوف به مسایل انتخابات بود و مردم دیگر کارهای خود را فراموش کردند. به نظر نویسنده، هرچند همه از ابتدا سرنوشت "بازی انتخابات" را می‌دانستند. روزنامه معتقد است که برای این که مردم بیش از این روند ناامید نشوند، همه "اظهار خوشبینی می‌کنند".

در حالی که به باور چراغ، حال دیگر دیر شده و همه می‌دانند که توافقات سیاسی هر دو نامزد با "منافقت‌های قومی و تنظیمی" طرفداران آنها مواجه می‌شود و در این میان احساسات مردم به تمسخر گرفته می‌شود. نویسنده چراغ تاکید کرده که باید به افکار عمومی احترام گذاشته شود و جامعه نباید به گروگان گرفته شود.

روزنامه هشت صبح در سرمقالهامروز خود با اشاره به ادامه اختلافات نامزدان ریاست جمهوری نوشته که "جامعه جهانی و کشورهای بزرگ حامی افغانستان، می‌خواهند که نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری، توافق‌نامه سیاسی‌ای را امضا کنند که روی مفاد آن در سفر اخیر جان کری به کابل توافق شد."

روزنامه می‌افزاید " به‌ نظر ما دسته‌های انتخاباتی باید آن طوری که لازم است، تضادهای درون‌تیمی‌شان را مدیریت کنند. هیچ دسته‌ای نمی‌تواند به تنهایی و بدون در نظرداشت دسته‌ی دیگر، حکومت کند. این را تجربه سیزده سال گذشته، نشان داده است."