بامیان؛ شهر عشق و فقر و تلاش

حق نشر عکس BBC World Service

علی‌رغم فقر گسترده‌ای که بر زندگی مردم بامیان سایه افگنده، زندگی و تلاش در این ولایت مرکزی افغانستان همچنان ادامه دارد. بامیانی‌ها عشق و دوست داشتن را هم فراموش نکرده‌اند.

اخیر ایوب آروین خبرنگار بی‌بی‌سی در سفری به بامیان به جنبه‌های گوناگون زندگی در بامیان پرداخت و مجموعه گزارشی زیر عنوان "بامیان؛ شهر عشق و تلاش" تهیه کرد که از وبسایت، رادیو و تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی و برخی از این گزارشها به زبانهای انگلیسی، پشتو و ازبکی هم پخش شد.

این مجموعه را این‌جا در قالب‌های گوناگون می‌توانید بخوانید.

دیدار با دلدادگانی بامیانی، شادند اما آزاد نیستند

حق نشر عکس BBCPersian.com

عشق علی و زکیه خشم خانواده زکیه را برانگیخته و زندگی خود دلدادگان را به خطر انداخته است. ازدواج فراقومی در جامعه سنتی دامن آنها گرفته و مجبور کرده که بهای آن را بپردازند. اما آنها همچنان شیفته همدیگرند و حاضرند تا پای مرگ یک دیگر را دوست داشته باشند.

دلباختگان جوان پس از ماهها فرار حال به شهر خود بازگشته اما آزادی خود را در سایه تهدیدهای پدر و برادران زکیه از دست داده‌اند. هرچند مسئولان می‌گویند که به تامین امنیت آنها توجه دارند، اما علی و زکیه خود می‌گویند که از دست دولت هم کار چندانی ساخته نیست، چرا که مخالفان زندگی مشترک آنها هیچ وقتی دست از سرشان برنخواهند داشت. ادامه مطلب

گزارش تصویری از زندگی پنهانی دلدادگان بامیانی

گزارش تلویزیونی زندگی پنهانی علی و زکیه

گزارش رادیویی دلدادگان بامیانی

مغاره‌نشینی در بامیان؛ موزه‌ای از زندگی ۱۵۰۰ سال پیش

دوازده هزار مغاره‌ای که تمدن بودایی در 1500 سال پیش به میراث گذاشت، صدها سال متروک بود، اما سالها است که بار دیگر محل زندگی بی‌خانمان‌های بامیانی شده است. مغاره نشینی در گذشته نماد تمدن باشکوه منطقه و در حال حاضر بیانگر فقر و زندگی رو به گذشته بامیانی ها است.

این مغاره ها محل زیست، آموزش و نیایش راهبان بودایی بوده که در کندن آنها در دل صخره ها نیرو، فناوری و هنر زیادی به کار رفته و از اهمیت فراوانی برخوردارند. مغاره‎ها در تابستان سرد و در زمستان گرم هستند. این ویژگی مغاره ها هم در گذشته و در حال حاضر مورد توجه ساکنان آن بوده است. ادامه مطلب

مغاره‌نشینی در بامیان، گزارش تصویری

گزارش تلویزیونی از وضعیت مغاره‌نشینان بامیان

گزارش رادیویی از زندگی مغاره‌نشینان در بامیان

'پایتخت فرهنگی سارک'؛ امید و دلواپسی بامیانی‌ها

حق نشر عکس BBC World Service

اخیرا سازمان همکاری منطقه‌ای جنوب آسیا، سارک، بامیان را به عنوان "پایتخت فرهنگی" خود در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد و حالا تلاشها برای استفاده از این مناسبت برای تقویت صنعت گردشگری در این شهر آغاز شده است.

بامیان به داشتن جاذبه‌های تاریخی و طبیعیِ گردشگری شهرت دارد و یکی از فقیرترین و در عین حال آرام‌ترین ولایت‌های مرکزی افغانستان است. گردشگری از منابع مهم درآمد اقتصادی بامیانی‌ها شمرده می‌شود، ولی ناآرامی در راه‌های منتهی به بامیان، بازار این صنعت را سرد کرده است. ادامه مطلب

گزارش تصویری از جاذبه‌های گردشگری بامیان

گزارش تلویزیونی گنجینه‌های آثار تاریخی بامیان چشم به راه گردشگران

گزارش رادیویی پایتخت فرهنگی سارک، چالشها و امیدها

نیمه پر و نیمه خالی پیاله؛ بازسازی در بامیان چه تغییری آورده؟

حق نشر عکس BBCPersian.com

بامیانی‌ها در سیزده سال اخیر همواره بر شیوه توزیع بودجه ملی و کمک‌های میلیاردی جهانی انتقاد کرده‌اند. آنها می‌گویند که سهم بامیان از این پولها در مقایسه با سایر ولایت‌های کشور به هیچ صورت قابل مقایسه نیست. ولی دولت می‌گوید که کارهای قابل توجهی در این ولایت انجام شده است.

بامیانی‌ها بر آمارهای رسمی انگشت می‌گذارند و سهم خود را از آنها ناچیز می‌دانند؛ از جمله: از ۲.۶ میلیارد دلار بودجه توسعه‌ای امسال کشور ۳۸ میلیون، از ۷۲۰۰ کیلو متر جاده اسفالت شده در سیزده سال گذشته، ۱۲۰ کیلومتر و از ۴۶۳۷.۵ میلیون کیلو وات ساعت برق تولیدی و وارداتی تنها ۱ هزار کیلو وات ساعت. ادامه مطلب

بازسازی در بامیان؛ دولت راضی، مردم ناراضی

گزارش تلویزیونی از چالشهای بازسازی در بامیان

گزارش رادیویی چالشهای بازسازی در بامیان

فقر گسترده در بامیان، ریشه‌ها و راهکارها

حق نشر عکس BBCPersian.com

فقر دست و پای بامیانی‌ها را بسته و مشکلات اصلی در زندگی آنها است. سیزده سال بازسازی نتوانسته زندگی مردم را از حلقه فقر بیرون آورد. در این مدت آنها بارها دست به اعتراض زده و خواستار بهبود اقتصاد خود شده اند.

بامیانی ها معتقدند که فقر آنها ریشه های تاریخی دارد. بسیاری از مقامهای دولتی هم به همین موضوع اشاره می کنند و می گویند که ریشه کن کردن فقر نیاز به زمان و کارهای درازمدت دارد.

هرچند کارهایی برای فقرزدایی در بامیان صورت گرفته، ولی قناعت مردم را فراهم نکرده است.

میزگرد ایوب آروین با مسئولان، کارشناسان و فعالان مدنی بامیانی درباره فقر و راهکارها در زمینه فقرزدایی در بامیان را اینجا بشنوید.