اتهام ستاد انتخاباتی عبدالله علیه معاون دوم کرزی

عبدالله عبدالله کریم خلیلی معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان را متهم کرده که به نفع رقیبش در انتخابات مداخله کرده است حق نشر عکس AFP
Image caption ستاد عبدالله عبدالله کریم خلیلی معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان را متهم کرده که به نفع رقیبش در انتخابات مداخله کرده است

عبدالله عبدالله نامزد معترض انتخابات ریاست جمهوری افغانستان یک فایل صوتی منسوب به کریم خلیلی، معاون دوم حامد کرزی را منتشر کرده و آقای خلیلی را به مداخله در انتخابات به نفع نامزد مشخصی متهم کرده است. اما دفتر آقای خلیلی این فایل را جعلی می داند.

صدای منسوب به کریم خلیلی معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان در این فایل شنیده می شود که اطمینان می‌دهد که اشرف غنی احمدزی در انتخابات پیروز خواهد شد.

این صدا می‌گوید: "می‌خواهم به طور واضح و یقین بگویم که پیروزی از آن تیم شما و نامزدی است که شما به آن اعتماد دارید. می‌خواهم پیشاپیش به آقای سرور دانش (معاون دوم اشرف‌غنی احمدزی) که در این پیروزی در میان شماست، تبریک بگویم."

این فایل صوتی در شرایطی منتشر شده است که کمیسیون انتخابات افغانستان امروز بررسی آرا انتخابات دور دوم ریاست جمهوری را بدون حضور ناظران آقای عبدالله از سر گرفته است.

نصرالله بریالی ارسلایی رئیس ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله گفت که این فایل صوتی واقعی است و هدف پخش آن این است که به مردم بگویند که "کمیسیون نام نهاد آله/آلت دست حکومت است" و در انتخابات به نفع نامزدی مشخصی تقلب کرده اند.

آقای ارسلایی در مورد منبع این فایل چیزی نگفته اما افزود که "آقای خلیلی این صحبت‌ها را در یک نشست خاص و محرمانه مطرح کرده و از افراد حاضر در این نشست خواسته که این صحبت ها به بیرون نباید درز کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی بیست روز پیش روی بررسی کل آرا توافق کردند اما ستاد عبدالله این روند را حالا تحریم کرده است

در بخش دیگر صدای منسوب به آقای خلیلی در فایل مذکور آمده: "من هم صحبت‌هایی با جلالتماب رئیس جمهوری افغانستان داشتم و هم با دوستان جهانی {جامعه جهانی} و دوستان بین‌المللی ما به ما وعده کردند که با استفاده از هر ابزار و فرصتی باید به نفع این تیم استفاده صورت گیرد ولو که این ابزار خلاف سازوکارهای انتخاباتی باشد."

رئیس ستاد عبدالله عبدالله می‌گوید که با توجه به این صداها جامعه جهانی و دوستان بین‌المللی افغانستان هم باید در مورد نقش خود در انتخابات افغانستان توضیح بدهند.

دفترخلیلی: نوار صوتی جعلی است

عباس بصیر رئیس دفتر کریم خلیلی معاون دوم رئیس جمهور افغانستان این نوار صوتی را یک مدرک ساختگی و جعلی دانسته است. آقای بصیر در یک کنفرانس خبری گفت، بخشهای نخستین این نوار صوتی صدای آقای خلیلی است. اما بخش‌های دیگر آن صدای آقای خلیلی نیست و تیم اصلاحات و همگرایی صدای جعلی را با صدای کریم خلیلی ترکیب کرده اند.

رئیس دفتر کریم خلیلی همچنین گفت:" برفرض درست بودن این فایل، هیج دلیلی نمی توان در آن یافت که مبنی بر دست داشتن معاون دوم ریاست جمهوری در تقلب باشد، اگر آقای خلیلی گفته است که بخشی از جامعه جهانی از تیم اشرف غنی حمایت می کند، این ربطی به تقلب ندارد، این روشن است که جامعه جهانی با این تیم ( تیم تحول و تداوم) نظر همسو داشتند. اما این مساله نمی تواند دست داشتن جامعه جهانی و آقای خلیلی در تقلب را ثابت کند."

عباس بصیر افزود که کریم خلیلی به عنوان یک شهروند و به عنوان رهبر یک حزب سیاسی قدرتمند، حق دارد در مورد انتخابات نظر داشته باشد اما بصراحت می گویم که بعنوان یک مقام دولتی او موضع بیطرف داشته است.

رئیس دفتر آقای خلیلی گفت هدف انتشار این فایل صوتی، مقاصد سیاسی خاصی است و تیم اصلاحات و همگرایی می‌خواهد انتخابات را به بن بست بکشاند.

عباس بصیر از نهادهای عدلی و قضایی خواست که در این مورد تحقیق کرده و به این مساله رسیدگی کند.

ستاد عبدالله عبدالله می‌گوید که فقط بخشی از صدای منسوب به آقای خلیلی را منتشر کرده‌اند و مدارک دیگری هم از تقلب در انتخابات در اختیار دارند.

ستاد عبدالله عبدالله پیش از سفر جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به کابل و توافقی که بین دو نامزد روی بررسی کل آرای افغانستان صورت گرفت نیز مدارک مشابهی منتشر کرده و مقام‌های دولتی و کارکنان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان را متهم به تقلب در انتخابات کرده بود.

اما از زمان آغاز روند بررسی کل آرا، این نخستین بار است که ستاد اصلاحات و همگرایی انتشار مدارک خود را از سر گرفته است. نشر این مدارک همزمان با تحریم مجدد روند بررسی از سوی ستاد عبدالله عبدالله است که این روند را "نمایشی" خوانده است.

مطالب مرتبط