افغانستان یک شهروند متهم به جرایم 'جنایی و تروریستی' ترکیه را گرفتار کرد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption افغانستان با پاکستان و ایران در نیمروز مرز مشترک دارد

نیروهای امنیتی افغانستان یک شهروند کشور ترکیه را به دلیل ورود غیرقانونی به قلمرو افغانستان گرفتار کرده است.

مقام‌های افغان می‌گویند که این شهروند کشور ترکیه شش سال پیش "به طور غیرقانونی از مرز ایران گذشته، وارد پاکستان شده و بعد از سپری کردن سه سال در یکی از مدارس دینی" در پاکستان از سوی نیروهای امنیتی پاکستان به اتهام "دست داشتن در حملات تروریستی" بازداشت شده است.

سید افندی، رئیس پلیس اینترپل وزارت امور داخله/کشور افغانستان گفته که نام متهم "یوکر دوگان" است و سه سال در زندان‌های پاکستان به سر برده و بعد از رهایی به اتهام ورود غیرقانونی به قلمرو افغانستان بازداشت شده است.

وزارت امور داخله افغانستان در یک نامه خبری می‌گوید که فرد بازداشت شده متهم به جعل مدارک، عضویت در سازمان‌های مسلح غیرقانونی و تروریستی و تجارت غیرقانونی سلاح و مهمات بوده است.

Image caption افغانستان و ترکیه در زمینه‌های مختلف با هم روابط نزدیک دارند

سفارت ترکیه در افغانستان و منابع دیگر ترکی تا حالا در مورد بازداشت این شهروند ترک چیزی نگفته اند.

اما وزارت امور داخله می‌گوید فردی که گرفتار شده به دلیل این که در افغانستان مرتکب جرمی نشده بود، به درخواست پلیس اینترپل کشور ترکیه، پلیس بین‌المللی وزارت داخله و به اساس سفارش مقام‌های عدلی افغانستان به دولت ترکیه تحویل داده شده است.

زمان دقیق گرفتاری و تحویل‌دهی این متهم به پلیس ترکیه تا هنوز با رسانه ها شریک ساخته نشده است.

تحویل‌دهی متهم به اینترپل ترکیه با حضور مقام‌های پلیس اینترپل وزارت داخله، نمایندگان دادستانی کل و فرمانده پلیس مرزی فرودگاه بین‌المللی کابل انجام شده است.

افغانستان و ترکیه در بخش‌های فرهنگی و تجاری روابط تنگاتنگ دارد و در بخش نظامی نیز صدها نفر از افسران پلیس افغانستان در کشور ترکیه آموزش های نظامی دیده اند.

مطالب مرتبط