مطبوعات کابل؛ یک‌شنبه ۱۲ اسد

حق نشر عکس the daily afghanistan
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

توقف بررسی آراء دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، نگرانی‌ها و خستگی مردم افغانستان از روند انتخابات یکی از موضوعات مهم روزنامه‌های روز یکشنبه کابل را تشکیل می‌دهد.

۸صبح نوشت که لازم است توافق روی معیارهای ابطال آرا صورت گیرد. ظاهرا معیارهای ابطال آرا، که فهرست آن از سوی سازمان ملل متحد ترتیب شده بود، مورد قبول دسته انتخاباتی آقای عبدالله نیست. این دسته انتخاباتی می‌گوید که ملاحظات آنان در این فهرست در نظر گرفته نشده است. واقعیت این است که بدون توافق روی معیارهای ابطال آرا، روند تفتیش به نتیجه نمی‌رسد.

این روزنامه افزوده که سازمان ملل متحد و دو دسته انتخاباتی، باید این موضوع را در دو روز گذشته حل می‌کردند. افکار عمومی و مردم انتظار داشتند که دسته‌های انتخاباتی و سازمان ملل متحد، در همان روزهایی که روند بازرسی متوقف بود، مساله معیارهای ابطال آرا را حل می‌کردند و کارشیوه‌ای مورد توافق همه طرف‌ها را می‌ساختند.

سرمقاله نویس ‌ ۸صبح می‌نویسد که توقف روندبررسی آرا، نوعی بی‌سرنوشتی سیاسی را به جامعه القا می‌کند، مردم را خسته می‌سازد و تجارت را آسیب می‌زند.

'خستگی مردم از بحران انتخابات'

روزنامه افغانستان نیز نوشته که با گذشت ماه‌ها از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، این روند به پایان نرسید. بعد از آنکه انتخابات به دور دوم رفت، این انتخابات به بن‌بست کامل کشیده شد.

سرمقاله نویس روزنامه افغانستان افزوده که با گذشت هفته‌ها از برگزاری انتخابات به خاطر نبود طرزالعمل ابطال آرا که مورد توافق دو ستاد انتخاباتی باشد، بارها روند شمارش آرا متوقف شده است.

افغانستان مدعی شده که خبرهایی شنیده می‌شود که بزودی فایل‌های صوتی از اسناد تقلب، توسط یکی از تیم‌های انتخاباتی به نشر خواهد رسید. چنین به نظر می‌رسد که این اختلافات بار دیگر روند شمارش آرا و پیشرفت آن را به چالش کشد و بار دیگر اختلاف نظرها میان دو تیم باعث تیره شدن فضای سیاسی کشور خواهد شد و کابل بازمنتظر آمدن جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا خواهد بود.

روزنامه آرمان ملی نیز مدعی شده که تیم اصلاحات و همگرایی به زودی سند صوتی را مربوط محمد کریم خلیلی، معاون دوم آقای کرزی که در روند تقلب انتخاباتی نقش داشته به نشر خواهد رساند.

این روزنامه افزوده که معاون دوم رئیس جمهور افغانستان گفته است که کمیسیون انتخابات و جامعه جهانی از تیم تحول و تداوم به رهبری آقای احمدزی حمایت می‌کند و قرار است کمیسیون انتخابات از راه مشروع و یا نامشروع اشرف غنی احمدزی را پیروز انتخابات سازد.

به نوشته آرمان ملی در این سند صوتی آقای خلیلی به دوستان خود اطمینان داده است که تیم تحول و تداوم در هر صورتی پیروز می‌شود و گفته است که باید آنها نگران نباشند.

آرمان ملی نوشت که آقای خلیلی در تماس به این روزنامه گفته که به بیطرفی کمیسیون انتخابات باور دارد و اگر چنین سندی نیز نشر شود، احتمالا صدای او را جعل کرده است.

'سیاست‌ورزی غیرمسئولانه نخبگان سیاسی'

روزنامه جامعه باز نیز نوشت که بحران سیاسی افغانستان از ابعاد و لایه‌های مختلفی برخوردار است. بی‌اعتمادی سیاسی، بی‌اعتمادی قومی، فقدان سرمایه اجتماعی تجربه ناموفق نهادسازی و مناسبات مخدوش دولت_ملت هریک بخش‌های مهمی از این بحران را تشکیل می‌دهد.

نویسنده این روزنامه معتقد است که در این میان بخش مهمی از بحران سیاسی، ناشی از سیاست‌ورزی است که رهبران و نخبگان سیاسی در مواجهه با وضعیت‌های دشوار سیاسی در پیش می‌گیرند. بررسی اوضاع سیاسی در طی چند دهه اخیر نشان می‌دهد که رفتارها، اقدامات و تصمیم‌های غیرمسئولانه نخبگان و رهبران سیاسی، نقش مهمی در ایجاد، تداوم و پیچیده‌تر کردن بحران‌های سیاسی در کشور داشته است.

جامعه باز نوشت که بیش از دو هفته است که روند شمارش مجدد و بررسی آرا برای تامین شفافیت و عدالت انتخاباتی آغاز شده، ولی این روند به دلایل و بهانه‌گیری‌های کلافه‌‌کننده بارها متوقف شده است و در آخرین مورد بیش از دو روز است که این روند به دلیل حضورنیافتن ناظرین یکی از تیم‌های انتخاباتی متوقف است.

نویسنده سرمقاله جامعه باز به این باور است که تداوم این وضعیت خسارت‌های به مراتب بیشتر و در نهایت کمرشکنی را بر مردم تحمیل خواهد کرد. و در نهایت پرسیده چه کسی مسئول جان انسان‌های عزیزی است که در طی این مدت در اشکال مختلف قربانی می‌شوند؟ آیا رهبران سیاسی می‌توانند خسارت‌‌های اقتصادی که بر مردم بی‌بضاعت و فقیر امروزها تحمیل می‌شود را جبران کنند؟

'استاندردهای بین‌المللی برای ابطال آرا'

روزنامه ماندگار نیز نوشت که برای پنجمین بار روند بررسی آرا به تعویق انداخته می‌شود و احتمال دارد که این تعویق، زمان طولانی‌تری را دربر گیرد.

نویسنده این روزنامه افزوده، مشکلاتی که در طرح سازمان ملل یا در کارشیوۀ باطل کردن آرا به وجود آمد، تیم اصلاحات و همگرایی را به خشم آورده است. به نظر می‌رسد که روند بررسی آرا با چنین وضعیتی، مشکلات دیگری را نیز به دنبال آورد. زیرا تا کنون هیچ نهادی برای حل مشکل انتخابات تلاش جدی نکرده، بلکه هر نهادی سبب ایجاد مشکلی تازه شده است.

ماندگار مدعی شده که دخالت مستقیم و غیرمستقیم رئیس‌جمهور کرزی در روند بررسی آرا نیز پنهان نمانده است و بدون شک این دخالت‌ها بالاخره کار خود را می‌کند. زیرا در صورتی که یکی از تیم‌های موجود، از قبولی نتایج بازشماری آرای دور دوم انتخابات سر باز زند، منفعت آقای کرزی بار دیگر رونما می‌‌گردد.

در نهایت این روزنامه افزوده که یگانه‌راه برای ادامه روند بازشماری و بررسی آرا این است که سازمان ملل کارشیوه‌ای را ابداع کند که برابر با معیارهای بین‌المللی باشد و بتواند تقلبات سازمان‌یافته را شناسایی و بیرون اندازد.

'بن بست انتخاباتی به بن بست رسید'

روزنامه چراغ نوشت که پس از پایان دوره ریاست جمهوری آقای کرزی، داشتن دولت مشروع و برخواسته از آراء مردم، خواسته مهم مردم افغانستان است که به دلیل توقف مداوم کار روند بازرسی آرا، تاکنون محقق نشده و هر روز این بن بست با بن بست‌های بزرگتر مواجه می‌شود و کار به جایی می‌رسد که نه تنها عقبگردی نخواهد داشت، بلکه شاید راه حل‌های دیگری برای شکستن این بن بست‌ها تحمیل شود.

نویسنده چراغ در ادامه افزوده است:" ما نگران سرنوشت برد و باخت طرف خاصی نیستیم بلکه دغدغه اصلی ما ادامه مصیبت‌های است که سالهاست از مردم ما قربانی می‌گیرد و این زخم را خونچکان نگهداشته است."

مطالب مرتبط