سازمان ملل: ستاد عبدالله فردا به روند بررسی آرا می‌پیوندد

حق نشر عکس .
Image caption رئیس جمهور افغانستان گفته است تاخیر بیشتر در اعلام نتایج انتخابات قابل قبول نیست

دفتر هیات نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) با انتشار خبرنامه ای اعلام کرد که ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله فردا ۱۳ اسد/مرداد به روند بررسی آرا می پیوندد.

در این خبرنامه آمده است که ملل متحد برخی از خواسته های عبدالله عبدالله را وارد فهرست معیارهای بررسی آراء کرده و به همین دلیل آقای عبدالله از فردا وارد روند بررسی آرا خواهد شد.

قبلا ستاد آقای عبدالله با صدور اطلاعیه‌ای گفته بود: "ما به این باور هستیم که در قالب بسته پیشنهادی سازمان ملل نمی‌شود به صورت کامل به تقلب گسترده و سازمان‌یافته رسیدگی صورت گیرد. به این اساس خواهان افزایش معیارهای رسیدگی به تقلب هستیم و در این راستا پنج اصل را به سازمان ملل پیشنهاد کرده‌ایم."

حالا، بعد از مذاکرات مفصل، ستاد عبدالله به دفتر ملل متحد اطلاع داده است که این ستاد فردا وارد روند بررسی آرا خواهد شد.

یکی از خواسته های ستاد عبدالله، "ابطال صندوق های 'خیالی" بود. مواردی که ادعا می شود، صندوقی وجود ندارد اما رای وارد بانک اطلاعات کمیسیون شده است.

حالا توافق شده است که اگر ادعا می‌شود که صندوق یا صندوقهای رای ناپدید شده و یا هم تخریب شده، باید به معلومات کمیسیون انتخابات بسنده نشود، بلکه تحقیق شود که چنین صندوقهایی واقعا وجود داشته اند یانه.

در خبرنامه یوناما آمده است این خواسته عبدالله عبدالله پذیرفته شده است. همچنین بازبینی معیارهای بررسی رای در صورت نیاز، از موارد دیگر موافقت عبدالله با یوناما است.

در خبرنامه یوناما آمده است، کارشناسان بین المللی انتخاباتی بر تمامی مراحل روند بررسی، حضور خواهند داشت و در کنار آن در انجام تحقیقات نیز سهم خواهند گرفت.

روند بررسی آرا که حدود یک هفته قبل، به دلیل عدم توافق برسر معیارها و طرزالعمل ابطال آراء متوقف شده بود، بعد از ظهر دوازدهم اسد/مرداد، بدون حضور ناظران تیم عبدالله از سر گرفته شد.

سخنگوی کمیسیون با آغاز روند بررسی آرا اعلام کرد که کمیسیون ستاد انتخاباتی عبدالله را تشویق می‌کند تا به روند بپیوندد.

حالا با توافق برسر طرزالعمل ابطال آرا و میکانیسم دقیق بررسی آن، به نظر می‌رسد بن بست انتخابات طولانی مدت افغانستان شکسته شده باشد.

سفیر آمریکا در افغانستان تصمیم آقای عبدالله مبنی بر پیوستن به روند بررسی آرا را تقدیر کرده و گفته است که آنها امیدوارند تا آخر ماه اوت، رئیس جمهور جدید کار خود را آغاز کند.

در همین حال، ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله، روز یکشنبه ۱۲ اسد/مرداد یک فایل صوتی منسوب به کریم خلیلی، معاون دوم حامد کرزی را منتشر و آقای خلیلی را به مداخله در انتخابات به نفع نامزد مشخصی متهم کرده است.

اما دفتر آقای خلیلی این فایل را جعلی خواند.

مطالب مرتبط