واکنش ریاست جمهوری افغانستان به پخش فایل صوتی منسوب به کریم خلیلی

حق نشر عکس AFP
Image caption دفتر آقای خلیلی گفته است که این فایل صوتی جعلی است

سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفته که اگر فایل صوتی منسوب به معاون دوم ریاست جمهوری واقعی باشد، پخش آن "رخنه به حریم شخصی" اوست و عاملان آن باید مورد پیگرد قانونی قرار گیرند.

ایمل فیضی، در پیامی که به ‌بی‌بی‌سی فرستاده، گفته است که اگر این ادعا درست باشد که این فایل صوتی در یک "نشست محرمانه" از اظهارات آقای خلیلی ضبط شده، پخش آن "رخنه به حریم شخصی و تهدیدی جدی به امنیت عامه" دانسته می‎شود.

سخنگوی ریاست جمهوری افزوده است: "صدا و مدرکی که در این مورد به نشر رسیده است ثابت‌کننده مطلب خاصی نبوده و از جانب معاون دوم ریاست جمهور جعلی خوانده شده است."

عباس بصیر، رئیس دفتر معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان نیز روز گذشته گفت که فایل صوتی پخش شده جعلی است.

آقای بصیر در یک کنفرانس خبری گفت که بخش‌های نخستین این نوار صوتی صدای آقای خلیلی است اما بخش‌های دیگر آن صدای او نیست و تیم اصلاحات و همگرایی صدای جعلی را با صدای معاون دوم ریاست جمهوری ترکیب کرده‌ است.

این فایل دیروز از سوی ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله نامزد معترض انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به عنوان مدرکی مبنی بر دست داشتن آقای خلیلی در سازمان‌دهی تقلب در دور دوم انتخابات پخش شد.

ستاد آقای عبدالله مدعی است که اظهارات ضبط شده در این فایل مربوط به معاون دوم رئیس جمهوری است که در یک نشست محرمانه با شماری از اعضای حزب وحدت اسلامی به زبان آورده است.

حق نشر عکس
Image caption آقای فیضی گفته که در صورت واقعی بودن این فایل صوتی، باید عاملان انتشار آن مورد پیگرد قانونی قرار گیرند

فردی که ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله ادعا می‌کند، آقای خلیلی است، در بخشی از این فایل صوتی می‌گوید: "من هم صحبت‌هایی با جلالت‌مآب رئیس جمهوری افغانستان داشتم و هم با دوستان جهانی و بین‌المللی ما؛ به ما وعده کردند که با استفاده از هر ابزار و فرصتی باید به نفع این تیم استفاده صورت گیرد ولو که این ابزار خلاف سازوکارهای انتخاباتی باشد."

بر اساس این فایل صوتی، فردی که ادعا شده آقای خلیلی است، از تیم اشرف غنی احمدزی به عنوان تیم مورد حمایت حزب وحدت، ریاست جمهوری و جامعه جهانی نام می‎برد و تاکید می‎کند که این تیم برنده انتخابات ریاست جمهوری است.

ستاد آقای عبدالله قبلا نیز فایل‌های صوتی و تصویری دیگری پخش کرده و مدعی شده بود که این فایل‌ها مربوط به دخالت مسئولان کمیسیون انتخابات و برخی مقام‌های دولتی در روند انتخابات هستند.

از جمله یکی از پر سر و صداترین آنها، فایل صوتی منسوب به ضیاءالحق امرخیل رئیس پیشین دبیرخانه کمیسیون انتخابات بود که براساس آن، او به برخی مسئولان کمیسیون دستور می‌دهد که به نفع آقای غنی دست به تقلب بزنند.

هرچند آقای امرخیل این فایل را ساختگی خواند، اما هیچ اقدامی برای اثبات نادرستی آن نکرد و به دنبال پخش آن از سمتش استعفا داد.

تا کنون هیچ منبع مستقلی، صحت فایل‌های پخش شده از سوی ستاد انتخاباتی آقای عبدالله را تایید نکرده است.

مطالب مرتبط