روزنامه های کابل؛ دوشنبه ۱۳ اسد

حق نشر عکس AFP
Image caption ستاد عبدالله عبدالله کریم خلیلی معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان را متهم کرده که به نفع رقیبش در انتخابات مداخله کرده است

روند بررسی آرا که حدود یک هفته قبل، به دلیل عدم توافق برسر معیارها و طرزالعمل ابطال آرا متوقف شده بود، بعد از ظهر دوازدهم اسد/مرداد، بدون حضور ناظران تیم عبدالله از سر گرفته شد.

با توافق بر سر معیارهای ابطال آرا، دفتر یوناما شب گذشته اعلام کرد که ناظران این تیم امروز به روند بررسی آرا برمی گردند.

در همین حال، ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله، دیروز یک فایل صوتی منسوب به کریم خلیلی، معاون دوم حامد کرزی را منتشر و آقای خلیلی را به مداخله در انتخابات به نفع نامزد مشخصی متهم کرد.

ادامه جنجال های انتخاباتی سرخط مطالب تحلیلی مهم روزنامه های ۱۳ اسد/مرداد کابل است.

ضرورت رفتن به دادگاه

روزنامه ۸‌صبح به انتشار فایل صوتی منسوب به معاون دوم ریاست جمهوری اشاره کرده و می نویسد که این بار اول نیست که نوارهای صوتی منسوب به مقام‌های بلندپایه دولتی منتشر می‌شود.

۸‌صبح نوشته که ظاهر شدن در رسانه‌ها و گفتن این‌که نوار جعلی است، کافی نیست. این نوار علاوه بر این‌که وجهه یک چهره سیاسی را آسیب زده، ضریب بی‌اعتباری دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری را نیز به‌ شدت بالا برده، بنابراین لازم است تا موضوع به دادگاه ارجاع شود.

۸‌صبح افزوده که باید کارشناسان بی‌طرف وثاقت نوار صوتی منسوب به آقای خلیلی را اثبات و یا رد کنند و بعد یک دادگاه باصلاحیت در مورد هر دو جانب، داوری کند.

روزنامه اطلاعات روز نیز می نویسد که در حال حاضر، داوری در باب صدق و کذب این سند اندکی دشوار است و ایجاب می‌کند تا هر دو طرف این قضیه، برای اثبات حقانیت خود، اقدامات لازم را به عمل آورند.

اطلاعات روز نوشته که مشخص نیست آیا تیم اصلاحات با اقدامات خود در صدد پیشرفت شفافیت فرایند انتخابات است یا این‌که با توسل به اقدامات کنونی، سعی در ایجاد بن‌بست در این پروسه دار‌د.

به باور نویسنده اطلاعات روز، به هر حال، این اقدامات هر‌چه باشد و از جانب هر تیم، نشانی از وجود بازی خطرناک رهبران سیاسی و دولت‌مردان با سرنوشت مردم این کشور است.

روزنامه سخن جدید نیز می نویسد که ادامه اختلافات در جریان بررسی آرا، افکار عمومی را آشفته ساخته است.

سخن جدید نوشته که این فضا زمانی ترسناک شد که اتهام زنی به دولت مردان بلندرتبه نیز آغاز شد و حیثیت انتخابات با خاک یکسان شد.

نویسنده سخن جدید برای حل بحران پیش آمده به مذاکره به جای منازعه تاکید می کند.

بازی تشخیص صدا

روزنامه جامعه باز در ستون طنز "یادداشت های عقلاطون" می نویسد که 'این بازی را که من برنامه‌ریزی کرده‌ام، هیچ چیزی از "کندی کرش ساگا" کم ندارد. در این بازی، من صدای یکی از باباهای ملی را برای چند ثانیه پخش می‌کنم، و شما باید در ظرف نیم ثانیه تشخیص بدهید که صدا از کیست.'

در ادامه این مطلب آمده:

سوال اول: "گوسفندان را در روز انتخابات بع بع بع بع…"

سوال دوم: "قبل از گرفتن نام داکتر استاد محمد‌عطا، دهن‌تان را با آب سیر، پیاز، نعناع…"

سوال سوم: "هی هی هی! ما، با محترم خداوند جلوشانو، تعهد کرده‌ایم که در شرکت خود، کسی را سهیم، هی هی…"

سوال چهارم: "دوستان مجاهد! گفته باشم، که از یک رای شما نمی‌گذرم، حتی اگر قطعه قطعه قطعه قطعه…"

سوال پنجم: "هرچیز از خود خیرات و نذرات دارد، مگر نه؟ پس نود و پنج درصد به ما بدهید، پنج درصد، سی درصد، چهل درصد…"

سوال ششم: "رئیس‌جمهور کرزی و جامعه جهانی طرفدار تیم ماست. پس، از هر ابزاری که در دست دارید، استفاده کنید، ولو میز، چوکی، آسمان، زمین، قانون…"

عقب‌گرد در انتخابات

روزنامه افغانستان می نویسد که روند بررسی آرا خسته کننده شده و این روند طولانی مردم را نسبت به انتخابات بدگمان ساخته است.

افغانستان نوشته که انتخابات امسال نشان داد که تا حال کوچکترین گامی در راستای ترویج فرهنگ دموکراسی در این کشور برداشته نشده است.

نویسنده افغانستان به این باور است که 'روی انتخابات در افغانستان سیاه شده و این کشور سیزده سال به عقب برگشته است.'

روزنامه اطلاعات روز نیز می نویسد که آن‌چه در شرایط کنونی بر مردم تحمیل می‌شود، دشوار و غیر قابل تحمل است.

اطلاعات روز نوشته که روند انتخابات زندگی مردم ضعیف و فقیر این مملکت را فلج ساخته و اقتصاد کشور به رکود مواجه شده است. مخالفان مسلح kdc بخش‌های مختلف کشور را نا‌امن ساخته و وجهه‌ جهانی افغانستان نیز به‌شدت مخدوش شده است.

مطالب مرتبط