وزارت خارجه افغانستان، سفیر پاکستان را احضار کرد

Image caption احمد شکیب مستغنی می گوید که وزارت خارجه یادداشت اعتراضی را به سفیر پاکستان سپرده است

وزارت خارجه افغانستان، امروز سفیر پاکستان در کابل را احضار کرده و یادداشتی را در اعتراض به آنچه "تخطی‌ دولت پاکستان از تعهداتش" خوانده، به او سپرده است.

احمد شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در یک نشست خبری در کابل گفت: "مدارک موجود نزد دولت افغانستان نشان می‌دهد که حکومت پاکستان به تعهدات خود برای مبارزه با تروریسم پایبند نبوده و به فعالیت‌های حمایتی از طالبان ادامه می‌دهد."

او همچنین گفت که "حضور نظامیان و مشاوران پاکستانی در صف تروریستان در افغانستان افزایش یافته است."

به گفته آقای مستغنی این موضوع یکی از مواردی است که در یادداشت وزارت خارجه افغانستان به حکومت پاکستان، نسبت به آن اعتراض شده است.

روز گذشته نیز شورای امنیت ملی افغانستان با انتشار خبرنامه‌ای گفته بود "دولت افغانستان مدارکی در دست دارد که نشان‌دهنده تداوم حمایت پاکستان از گروه طالبان و افزایش نظامیان و مشاوران پاکستانی در کنار جنگجویان این گروه است."

آقای مستغنی همچنین گفت که ارتش پاکستان، "در مخالفت با توافقات دو کشور، اصول بین‌المللی و با نقض ارزش‌های همسایگی"، حملات موشکی بر ولسوالی‌های دانگام و شیگل در ولایت مرزی کنر در شرق افغانستان را افزایش داده است.

او گفت که آنها "اعتراض شدید" خود را نسبت به این حملات نیز اعلام داشتند و آن را "تجاوز آشکار بر تمامیت ارضی افغانستان" می‌دانند.

Image caption در دو سال گذشته مقام‌های دولت افغانستان بارها از پرتاب موشک به ولایات شرقی این کشور، از جمله کنر گزارش داده‌اند

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان افزود: "دولت و مردم افغانستان این حملات را در آینده بی‌پاسخ نخواهند گذاشت و اکنون افزون بر ادامه گفت‌وگوهای دیپلماتیک، گزینه‌های دیگری چون مطرح کردن موضوع در سطح بین‌المللی و گزینه‌های اقتصادی و نظامی برای پاسخگویی مطرح است."

در دو سال گذشته مقام‌های دولت افغانستان بارها از پرتاب موشک به ولایات شرقی این کشور، از جمله کنر گزارش داده‌اند که به گفته آنها این موشک‌ها از خاک پاکستان شلیک می‌شوند.

مقام‌های پاکستانی هرچند در مورد ادعای اخیر وزارت خارجه افغانستان اظهار نظری نکرده‌اند اما پیش از این در مواردی شلیک این موشک‌ها را تایید کرده و گفته‌اند که نیروهای امنیتی این کشور در جنگ با طالبان در مناطق مرزی، دست به عملیات توپخانه‌ای و پرتاب موشک می‌زنند و گاهی ممکن است تعدادی از موشک‌های شلیک‌شده، از مسیر خود منحرف شده و در خاک افغانستان فرود آمده باشند.

در همین حال آقای مستغنی می‌گوید که حمله اخیر گروه طالبان به ولسوالی حصارک ولایت ننگرهار در شرق افغانستان نیز که نزدیک به هزار جنگجو در آن شرکت داشتند، با حمایت "مشاوران پاکستانی" طراحی شده بود.

به گفته او وزارت خارجه افغانستان به این مساله نیز اعتراض کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان همچنین از احضار کاردار سفارت افغانستان در اسلام آباد به وزارت خارجه پاکستان در هفته گذشته خبر داد.

به گفته آقای مستغنی، وزارت خارجه پاکستان کاردار سفارت افغانستان را در ارتباط با ادعای آن کشور مبنی بر حضور گروه‌های مسلح مخالف دولت پاکستان در خاک افغانستان، فراخوانده بود.

آقای مستغنی در نشست خبری امروز خود، این ادعا را رد کرد و گفت که در یادداشتی که به سفیر پاکستان داده شده از این موضوع نیز یاد شده است.

او گفت: "افغانستان پایگاه امن تروریستان نبوده و دولت هیچ‌گاه این اجازه را نمی‌دهد که ترویستان از قلمرو افغانستان علیه کشورهای همسایه استفاده کنند. این ادعاها تلاشی برای کتمان تخطی‌های یکجانبه از آن سوی خط دیورند است."

ادعای حضور گروه‌های مسلح مخالف یک دولت در خاک کشور مقابل، بارها از سوی مقام‌های افغانستان و پاکستان مطرح شده و دو کشور یکدیگر را متهم به پناه دادن به این گروه‌ها کرده‌اند اما دو طرف همواره این ادعاها را رد کرده‌اند.

مطالب مرتبط