ناظران عبدالله به روند بررسی آرا انتخابات افغانستان پیوستند

حق نشر عکس AP
Image caption روند شمارش آرا تاکنون به دلیل اختلاف ناظران دوتیم چهار بار متوقف شده است

یک عضو ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که ناظران این تیم از صبح امروز برای مشارکت در روند بررسی آرا وارد کمیسیون انتخابات شده‌اند تا بر روند بررسی آرا دور دوم انتخابات ریاست جمهوری نظارت کنند.

عصر دیروز، یکشنبه، ۱۲ اسد/ مرداد، کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد روند بررسی آرا را بدون حضور ناظران تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری آقای عبدالله آغازکرده است. اما ساعاتی بعد، دفتر هیات نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) اعلام کرد که ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله از دوشنبه به روند بررسی آرا می پیوندد.

امروز دوشنبه، ۱۳ اسد، احمد بهزاد، از تیم اصلاحات و همگرایی درباره پیوستن اعضای این تیم به روند بررسی آرا به بی‌بی‌سی گفت که دیروز، یکشنبه پس از مذاکرات مفصل تیم اصلاحات و همگرایی با نماینده ویژه آمریکا در افغانستان، مقامات سفارت این کشور و نماینده سازمان ملل در افغانستان به توافق‌هایی دست یافتند.

او در این باره تصریح کرد "سازمان ملل اذعان کرده که پیشنهاد ۵ ماده‌ای تیم اصلاحات و همگرایی برای تقلب‌زدایی از انتخابات و در نظر گرفتن آن در لایحه ابطال آرا بر شناساسی و زدودن تقلب تاثیرگذار است."

آقای بهزاد افزود که سازمان ملل در نشست دیروز دو ماده از ۵ ماده‌ پیشنهادی تیم اصلاحات و همگرایی را "پذیرفت". این دو پیشنهاد درباره باطل شدن آرای محله‌های خیالی و ابطال رای صندوق‌های مفقود شده است.

او تاکید کرد که قرار است در مدت یک هفته علاوه بر دو مورد بالا که روی آن توافق شده، سه مورد دیگر نیز به دستورالعمل نهایی ابطال آرا سازمان ملل اضافه شود.

آقای بهزاد افزود که تطبیق ماده ۱۲ و ۱۶ طرزالعمل بررسی آرا که مورد مخالفت تیم تداوم بود قرار شد که در روند بررسی اجرائی شود.

این دو ماده عبارت از استفاده بیشتر از ده علامت صحیح (✓) مشابه در برگه‌های رای ریخته شده به یک صندوق و تفاوت آرای دور اول و دوم نامزدها در یک محل رای گیری بود که به گفته آقای بهزاد سازمان ملل تعهد کرد که مانند سایر ماده‌ها این دو ماده نیز اجرایی شود.

روند بررسی آرا پیش از این چهار بار متوقف شده و دوباره از سر گرفته شده است.

پیشنهادهای تیم اصلاحات و همگرایی

یک:در صورتى که فهرست راى دهندگان موجود نبوده یا سفید باشد و یا ده عدد شماره کارت راى دهى در فهرست مسلسل باشد و درعین حال ٩٠٪ آرا به نفع یک نامزد باشد، صندوق باید از روند محاسبه خارج و بى‌اعتبار شناخته شود.

دو: در صورتی‌که راى ریخته شده در صندوق در یک محل به تناسب دور اول بیشتر از ١٠٠٪ باشد، و بیشتر از ٩٠٪ آرا به نفع یک نامزد باشد و یکى از موارد چک لیست (طرزالعمل بررسی آرا) نیز در آن دیده شود، صندوق باید از روند محاسبه خارج و بى‌اعتبار شود.

سه: در صورتى که مجموع آراى یک صندوق٦٠٠ راى و یا بیشتر از آن باشد و یکى از موارد چک لیست نیز در آن دیده شود، صندوق باید از روند محاسبه خارج و بى‌اعتبار شناخته شود.

چهار: در صورتى که آراى محلات خیالى شامل سیستم شده باشد و صندوق عملا وجود نداشته باشد، آراى حساب شده باید از روند محاسبه خارج و بى‌اعتبار شود.

پنج: مفقودى صندوق‌ها قابل توجیه نیست و آراى آنها در محاسبه نباید شامل شود.