یک ژنرال آمریکایی در تیراندازی دانشگاه نظامی کابل کشته شد

ژنرال هارولد گرین حق نشر عکس EPA
Image caption گفته می شود که ژنرال گرین بلندپایه ترین درجه دار آمریکایی است که در افغانستان کشته می شود

در اثر تیراندازی یک فرد در لباس ارتش افغانستان به کارمندان یک دانشگاه نظامی در کابل و همکاران خارجی آنها، یک ژنرال آمریکایی کشته و ۱۵ نفر از جمله فرمانده دانشگاه و یک ژنرال آلمانی زخمی شدند.

ژنرال هارولد گرین بلندپایه ترین مقام نظامی بین المللی است که از زمان سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ کشته می شود.

به گزارش آسوشیتدپرس او معاون بخش «فرماندهی مشترک انتقال امنیتی» بود که در مقدمه چینی برای خروج نیروهای آمریکایی در پایان سال جاری دست داد.

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده "یک تروریست" که لباسی مشابه لباس ارتش به تن داشت، به روی کارمندان دانشگاه دفاعی مارشال قسیم فهیم در غرب کابل و همکاران خارجی آنها آتش گشوده است.

به گفته وزارت دفاع، در این حمله "یک شخص که لباس نظامی به تن داشت، در آکادمی نظامی افغانستان بر منسوبین اردوی ملی و همکاران خارجی شان شلیک کرد که در اثر آن یک افسر خارجی کشته و شمار دیگری از افسران افغان و خارجی زخم برداشتند."

این وزارتخانه اعلام کرده است: "مجروحین به اسرع وقت به شفاخانه انتقال و فرد حمله کننده توسط سربازان اردوی ملی کشته شد."

این در حالی است که بی بی سی مطلع شده که تیراندازی، پس از یک مشاجره لفظی اتفاق افتاده است.

منابع مطلع در وزارت دفاع به بی بی سی گفته اند که مهاجم یک سرباز افغان بوده که سه سال پیش به استخدام ارتش افغانستان درآمده بود.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان این حمله را محکوم کرده است.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده است: "رئیس جمهوری افغانستان حمله بر منسوبین اردوی ملی و مربیان خارجی را که مصروف بازدید از تاسیسات نظامی اکادمی و توانمند ساختن نیروهای نظامی افغانستان بودند، کار دشمنانی دانست که نمی خواهند این کشور صاحب نهاد های نیرومند شود."

محمدافضل امان، رئیس اداره عملیات ستاد ارتش افغانستان به بی‌بی‌سی فارسی گفت که در جریان تیراندازی، ژنرال غلام سخی فرمانده اکادمی ملی نظامی زخمی شده‎است.

حق نشر عکس BBCPashto.com

آقای امان قبلا به خبرگزاری فرانسه گفته بود که نیروهای خارجی هم متحمل تلفاتی شده‌اند.

این افسر وزارت دفاع تاکید کرد که هنوز اطلاعات دقیقی درباره این رویداد در دست نیست و تیم‌های تحقیقات حقوقی و اطلاعاتی وزارت دفاع در محل رویداد سرگرم تحقیق هستند.

رسانه‌های محلی گزارش کرده‌اند که سه سرباز آمریکایی و یک افسر ایتالیایی بر اثر شلیک یک سرباز افغان از پای درآمده‌اند. اما وزارت دفاع و نیروهای ناتو در کابل، این گزارش‌ها را تایید نکرده‌اند.

دفتر مطبوعاتی ناتو در کابل گفته که تایید می‌کند که در مقر اکادمی نظامی واقع در قرغه در غرب کابل حادثه‌ای رخ داده اما هیچ توضیحی درباره چگونگی آن ارائه نکرده است.

دانشگاه نظامی کابل که از آن به عنوان اکادمی ملی نظامی یاد می‌شود، سال گذشته با حضور حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان و فیلیپ هاموند وزیر دفاع وقت بریتانیا گشایش یافت.

آقای امان گفت که دو نهاد آموزشی مربوط وزارت دفاع افغانستان در داخل محوطه دانشگاه نظامی واقع شده که یکی اکادمی ملی نظامی و دیگری اکادمی عالی افسران ارتش است.

او افزود که نیروهای بریتانیایی و آمریکایی به این دو نهاد کمک مالی می‌کنند، اما مدیریت آنها به دست وزارت دفاع است.

حق نشر عکس bbc
Image caption دانشگاه دفاعی مارشال قسیم فهیم مهمترین نهاد آموزشی ارتش افغانستان است

مطالب مرتبط