روزنامه‌های کابل؛ سه شنبه۱۴ اسد

حق نشر عکس AP
Image caption روند بررسی آرا انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تاکنون چهار بار متوقف شده است

تاکید بر ادامه روند بررسی آرا انتخابات ریاست جمهوری و توافق نامزدها بر سر یک طرزالعمل شفاف بررسی آرا، مطالب مهم روزنامه‌های روز سه‌شنبه کابل را تشکیل می‌دهند.

روزنامه آرمان ملی نوشت که شاید انتخابات افغانستان یکی از طولانی ترین انتخابات جهان از لحاظ زمان باشد وتا هنوز هم کسی نمی‌داند بر سر آرای مردم افغانستان چه خواهد آمد.

به نوشته سرمقاله نویس این روزنامه از ۱۶ حمل/ فروردین که اولین دور انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد، تاکنون روشن نیست که چه زمان سرنوشت انتخابات معلوم خواهد شد؟ اکنون که جهان دست به کار شده است تا سرنوشت این انتخابات را روشن کند، بازهم روند بررسی آرا به کندی سپری می‌شود و گمان نمی‌رود به زودی این طومار طولانی به آخر برسد و مردم بدانند که رئیس جمهوری کشور شان کیست؟

آرمان ملی افزوده که رسالت آقای کرزی است که از روند انتخابات به گونه‌ای بی‌طرفانه حمایت نماید و طوری عمل‌کند تا این روند هر چه زود تر به انجام برسد و انتقال مسالمت آمیز قدرت تحقق یابد.

روزنامه سرنوشت نیز با اشاره به مشارکت تیم آقای عبدالله به روند بررسی آرا انتخابات ریاست جمهوری نوشت که 'تنشهای انتخاباتی ختم شده است!'

این روزنامه مدعی شده بود که سفارت آمریکا قبلا با نشر اعلامیه‌ای گفته بود که باید تا پایان ماه جاری میلادی رئیس جمهور جدید افغانستان آغاز به کار کند و روند بررسی آرا ختم شود.

به نوشته این روزنامه جامعه جهانی اکنون می‌خواهد که تنشهای انتخاباتی افغانستان پایان یابد.

'عبور از بحران انتخابات'

روزنامه افغانستان نیز نوشته که از کارگر ساده‌ای که سر چوک/فلکه برای پیدا کردن کار می‌ایستد و کار پیدا نمی‌تواند، تا رئیس جمهوری که روزهای آخر حضور در مسند قدرت ریاست جمهوری است، بر این امر اذعان دارند که انتخابات بر وضعیت اقتصادی کشور تاثیر منفی گذاشته است.

نویسنده افغانستان افزوده که رئیس جمهوری افغانستان در زمان تصویب قانون انتخابات با پافشاری زیاد از حضور خارجی‌ها در کمیسیون‌های رسیدگی به شکایات و انتخابات جلوگیری کرد تا در این انتخابات جلوه‌ای از مدیریت افغانی به نمایش گذاشته شود. اما جالب این بود که پس از کش و قوس‌ها و به بن بست رسیدن انتخابات در نهایت جان کری از آمریکا آمد و نامزدان انتخابات را بر سر میز مذاکره شاند و بن بست انتخابات را شکست.

به نظر نویسنده این روزنامه خاطره تاریخی افغان‌ها از انتقال قدرت، بدبینی فزاینده‌ای را در این روزها دامن می‌زند. بد بینی‌ که بر تمام فعالیت‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی سایه افگنده است. گویا افغان‌ها باور ندارند که دولتمردان شان بتوانند روند انتقال قدرت را مدیریت نمایند.

افغانستان در نهایت از همه نیروها و نهادهای ملی این کشور خواست که برای موفقیت این انتخابات دست در دست هم دهند تا این روند به انجام برسد.

'توافق سیاسی را جدی بگیرید'

روزنامه ماندگار نیز در سرمقاله خود مدعی شده که با آغاز روند بررسی مجدد آرا انتخابات، هنوز به این‌ پرسش که واقعاً روند بررسی آرا نمایشی است یا بررسی، و تعویقی دیگری در کار نخواهد بود؛ هیچ پاسخ واضحی وجود ندارد. ولی چیزی که بسیار روشن است که آقای کرزی به هیچ عنوان اجازه نخواهد داد که روند بررسی آرا به شکل صادقانه و بی‌طرفانه آن صورت گیرد و کمیسیون انتخابات نیز این اجازه را نمی‌دهد.

نویسنده این روزنامه افزوده که از گفت‌وگوها و مباحث سخنگویان و نمایند‌گان دو تیم‌ انتخاباتی با رسانه‌ها بر می‌آید که تیم تحول و تدوام به ریاست اشرف‌غنی احمدزی، از امضاء توافق میان دو تیم طفره می‌رود و نمایند‌گان‌شان برداشت‌های متفاوت و نامتقارنی از شمارش مجدد آرا و معیارهای ابطال آرای ناپاک ارایه می‌کنند.

ماندگار افزوده که با تمام این کمشکها به نظر نمی‌رسد که هر دو تیم‌ رقیب انتخابات به‌خصوص رئیسان دو تیم، به ویژه داکتر اشرف غنی احمدزی رئیس تیم تحول و تداوم، در صدد بازگشت به نقطه قبل از توافقات میان آقای عبدالله و احمدزی در حضور وزیر خارجه آمریکا باشند.

ماندگار ادعا کرده آقای کرزی اجازه نداده است، اشرف‌غنی احمدزی پای آن توافق‌ها را امضا کند و یا هم از عملی شدن آن‌ها حرف بزند. از این‌روست که می‌بینیم هرچه از آن زمان می‌گذرد، فاصله میان دو تیم انتخاباتی بیشتر می‌شود و نشر صدای منسوب به کریم خلیلی از جانب تیم اصلاحات و همگرایی نیز اوج این فاصله‌ را نشان می‌دهد.

روزنامه دولتی اصلاح نیز با این تیتر که "طرزالعمل ابطال آرا باید نهایی شود" نوشته که در جزئیات توافق نامزدهای انتخاباتی افغانستان در حضور وزیر خارجه آمریکا و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل ضعف‌های نیز وجود داشت که مانع بررسی آرا در زمان تعیین شده آن شد.

این روزنامه افزوده که یکی از دلایل تخیر در روند بررسی آرا ریاست جمهوری افغانستان، نبود طرزالعمل واضح و تعریف شده و مورد تایید برای هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است که باید بررسی بر اساس همین طرزالعمل آغاز می‌شد.

اصلاح نوشته که روند بررسی آرا انتخابات ریاست جمهوری تاکنون کدام نتیجه‌ای را در پی‌نداشته و فقط زمان به هدر رفته و نگرانی مردم را افزایش داده است. تا زمانیکه طرزالعمل نهایی نشود و مورد قبول هر دو دسته انتخاباتی قرار نگیرد به نظر نمی‌رسد که این روند بازهم نتیجه‌ای را در پی داشته باشد.

'روند تفتیش باید ادامه یابد'

۸صبح نوشت که توقف روند بررسی آرای دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری، سناریوی تکرار بحران و فروپاشی سیاسی را در اذهان تداعی می‌کند. از سوی دیگر، توقف روند بررسی آرا وضعیت بازار و تجارت را آشفته می‌سازد. در حال حاضر تجارت رونقی ندارد و سرمایه‌گذاران منتظراند که اوضاع به کدام سمت می‌رود.

نویسنده این روزنامه افزوده که هر نوع بحران سیاسی، منازعه خونین قدرت در گذشته نه‌چندان دور را در اذهان همه زنده می‌کند. انتخابات به‌عنوان داور منازعه قدرت در کشور شناخته شده بود، اما اگر روند بررسی به نتیجه نرسد، این نگرانی وجود دارد که کشور بار دیگر گذشته تلخ خود را تجربه کند.

۸صبح افزوده که نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری، با توجه به این نکات، باید به‌گونه‌ای عمل کنند که روند بررسی آرا متوقف نشود. هر مشکلی که در فرآیند بررسی پیش ‌آید، باید در همان‌جا و میان کارشناسان فنی دو دسته انتخاباتی حل شود.

مطالب مرتبط