روزنامه های کابل؛ چهارشنبه ۱۵ اسد

حق نشر عکس EPA
Image caption گفته می شود که ژنرال گرین بلندپایه ترین درجه دار آمریکایی است که در افغانستان کشته می شود

در اثر تیراندازی یک فرد در لباس ارتش افغانستان به کارمندان یک دانشگاه نظامی در کابل و همکاران خارجی آنها، یک ژنرال آمریکایی کشته و ۱۵ نفر از جمله فرمانده دانشگاه و یک ژنرال آلمانی زخمی شدند.

گفته می شود که این ارشد ترین مقام نظامی آمریکا است که از زمانی جنگ ویتنام تا بحال در جریان جنگ کشته می‌شود.

کشته شدن این ژنرال آمریکایی در افغانستان و ادامه جنجال های انتخاباتی مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۱۵ اسد/مرداد کابل است.

دوام حملات سبز بر آبی

روزنامه ۸‌صبح می نویسد روشن است که حادثه دیروز در دانشگاه نظامی مارشال فهیم، کار نفوذی طالبان یا گروه تروریستی دیگری بود.

۸‌صبح نوشته به‌نظر می‌رسد که شیوه استخدام سرباز و نحوه نظارت بر افسران، سربازان و ژنرال‌های ارتش، مشکل دارد و حملات پی‌هم سبز بر آبی، نشانه آشکار ضعف ریاست کشف وزارت دفاع است.

۸‌صبح افزوده که این حملات مانع اصلی بر سر راه برنامه و ماموریت آموزشی ناتو است.

به باور نویسنده ۸‌صبح، تنها راه جلوگیری از حملات سبز بر آبی هم این است که کشف وزارت دفاع و استخبارات پلیس فعال شود و آدم‌های مشکوک را شناسایی کنند.

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که منابعی از داخل این آکادمی به برخی از رسانه‌ها این رویداد را یک حمله‌ تروریستی خوانده و گفته که مهاجم عضو شبکه‌ حقانی بوده است که به صفوف نیروهای امنیتی افغانستان راه یافته است.

اطلاعات روز نوشته که رخنه در درون نیروهای امنیتی افغانستان یکی از تاکتیک‌های خطرناک و مؤثر مخالفان مسلح دولت افغانستان می‌باشد که در چند سال اخیر از آن زیاد استفاده شده ا‌ست.

اطلاعات روز افزوده که این رویداد و حوادث مشابه که در گذشته اتفاق افتاده، نشان می‌دهند که امنیت مأموران ملکی و نظامی ناتو و شهروندان خارجی در افغانستان بسیار شکننده است.

به باور نویسنده اطلاعات روز، تا زمانی‌ که دولت افغانستان و ناتو سازوکارهای مؤثر و روشنی برای مقابله با این تاکتیک روی دست نگیرند، نمی‌شود به ختم این سناریو امیدوار بود.

بحران انتخابات

Image caption بسیاری از شهروندان افغانستان از کندی روند بررسی آراء شاکی هستند

روزنامه افغانستان می نویسد که اکنون تمام شهروندان افغانستان درک کرده اند که انتخابات تاثیر منفی زیادی بر اقتصاد این کشور گذاشته است و ملت را نیز به سوی چند پارچگی برده است.

افغانستان نوشته قرار بود این انتخابات نقطه عطف در تاریخ این کشور باشد زیرا برای اولین بار قدرت به شکل مسالمت آمیز از یک شخص به شخص دیگر انتقال می یافت.

اما به باور نویسنده افغانستان، تاثیرات منفی این انتخابات کم از هزینه یک جنگ در این کشور نبوده است.

افغانستان افزوده که تمام افراد دخیل در انتخابات و تمام شهروندان این کشور باید بکوشند که این انتخابات به نتیجه برسد زیرا این به نفع همه است.

روزنامه ماندگار از روند بررسی آراء انتقاد کرده و نوشته که نباید به نتایج این روند امیدوار بود.

به باور نویسنده ماندگار تنها راه حل بحران کنونی، فرمول حکومت وحدت ملی است.

روزنامه انیس نیز می نویسد که ایجاد حکومت وحدت ملی آرزوی تمام مردم این کشور است.

اما نویسنده انیس به تسریع روند بررسی آراء نیز تاکید می کند و می نویسد که جداسازی آرای پاک از آرای تقلبی خواسته همه است.

انیس می نویسد که هر دو ستاد انتخاباتی باید به توافقات سیاسی شان پایبند باشند و برای تشکیل حکومت وحدت ملی بکوشند.

روزنامه اصلاح نیز می نویسد که باید هر چه زودتر به کشمکش های انتخاباتی نقطه پایان گذاشته شود.

اصلاح نوشته که به درازا کشانیده شدن انتخابات به هر دلیلی که باشد در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی تاثیرات منفی خودش را دارد.

اصلاح افزوده که ادامه اختلاف نظرها بین دو تیم انتخاباتی ممکن است ثبات سیاسی و امنیتی کشور را ضعیف سازد بنابراین باید تلاش های صادقانه برای حل بحران انتخابات صورت گیرد.

مطالب مرتبط