فرمانده پلیس قندهار: شورشیان را به هر نحوی بکشید

Image caption در دو هفته گذشته صدها مخالف مسلح دولت به پاسگاه‌های نیروهای پلیس مرزی در قندهار حمله کردند

ژنرال عبدالرازق فرمانده پلیس ولایت قندهار در جنوب افغانستان گفته است : "دستور من این است که شورشیان را زنده نگذارید و به هر قیمتی آنها را از بین ببرید."

ژنرال رازق صبح امروز پنجشنبه ۱۶ اسد/مرداد در ولسوالی مرزی "ژیری" قندهار در پایان یک عملیات ضد شورشی با خبرنگاران صحبت می‌کرد.

با اشاره شورشیان کشته شده در این عملیات گفته است: "همه شورشیان را کشته شده اند و من از سربازان خود تشکر می کنم که همه را کشته اند و نگذاشتند که دادستان و قاضی از آنها پول می گرفت، همین{کشته شدن شورشیان} خوب است."

اشاره ژنرال رازق ظاهر به انتقاد هایی است که همواره مقام های امنیتی از دستگاه‌ عدلی و قضایی داشته اند. مقام های امنیتی افغان بارها گفته اند که شورشیان و افراد گروه طالبان از زندانها رها می‌شوند و دوباره به جبهه نبرد علیه نیروهای امنیتی افغان بازمی‌گردند.

در پانزده روز گذشته بیش از سیصد تن از مخالفان مسلح دولت افغانستان به ولسوالی ژیری قندهار هجوم بردند و حملاتی را برای تسخیر پاسگاه های نیروهای مرزی و پلیس افغانستان سازماندهی کردند.

پیش از این مقام‌های افغان در سطوح مختلف از نحوه برخورد دستگاه عدلی و قضایی افغانستان با مخالفان مسلح و آزادی بدون محاکمه آنها انتقاد کرده اند.

اخیرا پس از آنکه شماری از غیرنظامیان در ولایت غور کشته شد، فرمانده پلیس غور و والی این ولایت به رسانه‌های گفتند، فرمانده گروهی که این غیر نظامیان را کشتند، از زندان غور رها شده بود.

بسم الله محمدی، وزیر دفاع افغانستان نیز حدود یکماه قبل در صحن علنی مجلس نمایندگان گفت، هفتاد درصد شورشهای مسلحانه علیه دولت افغانستان را کسانی رهبری می‌کنند که از زندانهای افغانستان رها شده اند.

به رغم اعتراض های مقام های امنیتی افغان، اما آنها کماکان کسانی را که در میدان نبرد بازداشت می کردند به مقام های عدلی و قضایی افغانستان تحویل می دادند.

اما این نخستین بار است که یک فرمانده پلیس در یکی از ولایت‌های کلیدی کشور به زیردستان خود دستور می‌دهد که شورشیان را در میدان نبرد بکشند.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در سال‌های گذشته با مخالفان مسلح دولت رفتار ملایمی داشته و در یکی دو سال اخیر تعداد زیادی از زندانیان زندان های بگرام و پلچرخی را که به جرم دست داشتن در عملیات‌های تخریبی و تروریستی بازداشت شده بودند، آزاد کرده است.

وزارت امور داخله/کشور افغانستان در کابل به بی‌بی‌سی گفت که رسانه می‌توانند در رابطه به این موضوع با فرمانده پلیس در محل صحبت کنند. اما وزارت دفاع ملی افغانستان می‌گوید که به قواعد برخورد با اسیران جنگی در جریان جنگ پایبند اند و از قانون پیروی می‌کنند.

جنگ در قندهار

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption قندهار در جنوب با قبایل پاکستان مرز مشترک دارد

در عملیاتی که در دو هفته گذشته در بخش‌های نا آرام قندهار راه اندازی شده ۱۷۱ تن از شورشیان کشته شده و ۳۷ تن دیگر شان زخمی شده اند. نیروهای امنیتی آن گونه که آقای رازق می‌گوید در این عملیات ۶۵ جنگجوی مخالف مسلح دولت را بازداشت کرده‌اند.

فرمانده پلیس قندهار این را هم گفت که در این درگیری‌ها دست کم ۱۴ تن از نیروهای دولتی نظامیان و غیرنظامیان کشته شده و ۲۲ تن دیگر هم زخمی شده اند.

مقام‌های محلی می‌گویند که در این حملات جنگجویان خارجی نیز سهم داشتند که در نبرد با نیروهای مسلح تعدادی از فرماندهان مشهور جنگجویان پنجابی، عرب و چچنی نیز کشته و زخمی شده اند.

آقای رازق می‌گوید که جنگجویان خارجی از خط مرزی دیورند که نقطه وصل افغانستان و پاکستان است وارد افغانستان شده و در ولسوالی‌های ژیری، میوند و پنجوایی قندهار جا به جا شده اند.

این اظهارات حدود دو هفته پس از یک حمله افراد گروه طالبان در ولسوالی سپین‌بولدک قندهار مطرح می‌شود. تعدادی از مهاجمانی که بعدتر گروه طالبان مسئولیت رهبری آن را به عهده گرفت در پنجم اسد/مرداد به خانه و مهمان‌خانه شخصی آقای رازق حمله کردند و با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

در نتیجه این درگیری یک پلیس مرزی، یک کودک و شش عضو گروه طالبان کشته شدند.

فرماندهی پلیس قندهار می‌گوید که در عملیات ضد شورشی ژیری قندهار نیروهای امنیتی افغان کمک نیروهای ناتو را در بخش اطلاعات با خود داشتند اما گزارش‌ها حاکی است که در این عملیات از هوا پیماهای بدون سرنشین ناتو نیز برای سرکوب شورشیان استفاده شده است.

مطالب مرتبط