دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلامیه مشترک امضا کردند

حق نشر عکس Reuters
Image caption این دومین بار در یک ماه گذشته است که جان کری برای میانجی‌گری در بحران انتخاباتی افغانستان به کابل می‌رود

عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بعد از ظهر امروز در کنفرانس خبری مشترک با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا که در کابل به سر می‌برد، اشتراک کردند.

هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در نشست خبری امروز از امضای اعلامیه مشترکی خبر دادند که بر اساس آن دو تیم انتخاباتی توافق کرده‌اند تا برای تشکیل "دولت وحدت ملی" برنامه‌های مشترکی را روی دست بگیرند.

برای دیدن متن کامل این اعلامیه اینجا را کلیک کنید.

آقای کری برای دومین بار در یک ماه گذشته به کابل رفته است تا برای حل اختلافات به وجود آمده میان دو تیم انتخاباتی میانجی‌گری کند.

وزیر امور خارجه آمریکا در نشست خبری امروز گفت که نقش هر دو نامزد، جدا از اینکه کدام یک رئیس جمهور خواهد شد، در آینده افغانستان حیاتی خواهد بود.

او گفت: " هر دو نامزد موافقت کرده‌اند تا با تغییر رویکرد، بر روی مشخص کردن مسیر سیاسی آینده افغانستان و مقابله با مشکلات موجود در این کشور کار کنند."

آقای کری افزود که دو نامزد توافق کرده‌اند تا بر آینده افغانستان تمرکز کنند، نه بر خود.

آقای کری با تاکید بر اینکه آمریکا از قانون اساسی افغانستان حمایت می‌کند، بار دیگر تاکید کرد که توافق به دست آمده و ایجاد پست جدید ریاست اجرایی، در تضاد با این قانون نیست و تغییر نظام سیاسی این کشور به پارلمانی و تغییر در اختیارات رئیس جمهور نیز در آن مطرح نشده است.

آقای کری گفت که پست جدید می‌تواند به فعال‌تر و موثر‌تر شدن عملکرد دولت آینده کمک کند.

توافق در مورد ایجاد پست جدید "ریاست اجرایی" که در سفر گذشته آقای کری به کابل حاصل شد، گمانه‌زنی‌هایی را در مورد تغییر نظام سیاسی افغانستان و محدود شدن صلاحیت‌های رئیس جمهور آینده به میان آورده بود.

'مرحله سیاسی جدیدی در افغانستان آغاز خواهد شد'

عبدالله عبدالله، نامزد معترض دور دوم انتخابات افغانستان که آغاز کننده کنفرانس خبری امروز بود، گفت در اعلامیه‌ای که امروز به امضای دو نامزد رسیده، مبنای کار مشترک دو تیم مشخص شده است.

آقای عبدالله گفت که به دنبال مذاکراتی که قبلا داشتیم، "باز هم با هم تعهد کردیم که در پیشبرد روند فنی و همچنان در مورد موافقت سیاسی بیشتر تلاش کنیم."

از زمان اعلام نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که اعتراض شدید ستاد آقای عبدالله را به دنبال داشت، دو نامزد چندین بار با یکدیگر ملاقات کرده‌اند.

عبدالله عبدالله گفت: "ما تعهد کردیم که با هم کار کنیم."

او افزود که اعلامیه مشترک امروز برای مردم افغانستان نوید بخش است و "ما شاهد آغاز یک مرحله جدید سیاسی در کشور خواهیم بود."

'بحث‌های انتخاباتی تمام شده است'

اشرف غنی احمدزی، دیگر نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز گفت که "اعلامیه مشترک، نتیجه درک مشترک ما از شرایط کشور است".

آقای احمدزی گفت" :ما به این نتیجه رسیدیم که حفظ منافع علیای کشور ایجاب می‌کند که دو تیم انتخاباتی با هم همکاری همه جانبه داشته باشند."

او از مردم خواست که اختلافات انتخاباتی را پشت سر بگذارند و گفت که از فردا تیم‌های وابسته به هر دو ستاد، کار مشترک بر روی "برنامه‌هایی برای آینده افغانستان" را آغاز خواهند کرد.

آقای احمدزی با اشاره به شرایط سیاسی در منطقه گفت که ما نمی‌خواهیم افغانستان به سرنوشت عراق و سوریه دچار شود.

آقای احمدزی همچنین گفت که روند تفتیش آراء باید تا هفته دوم سنبله/شهریور به پایان برسد.

هر دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تاکید کردند که آنچه در اعلامیه امروز به امضای دو طرف رسیده، منافاتی با "قانون اساسی و ارزش‌های اسلامی و فرهنگی" افغانستان ندارد.

هرچند از زمان توافق قبلی دو نامزد انتخابات بر روی ایجاد پست جدید "ریاست اجرایی"، پرسش‌های فراوانی در مورد حدود اختیارات و صلاحیت‌های آن در چارچوب دولت آینده، مطرح شده است، اما نه وزیر امور خارجه آمریکا و نه هم نامزدان انتخابات در نشست خبری امروز به این پرسش‌ها پاسخ مشخصی ارائه نکردند.

مطالب مرتبط