مذاکرات برای حل بحران انتخابات افغانستان ادامه دارد

حق نشر عکس AP
Image caption اولین دیدار دیروز آقای کری با آقای احمدزی بود

مذاکرات جان کری، وزیر خارجه آمریکا با دونامزد رقیب دور دوم انتخابات افغانستان امروز جمعه ۸ اوت در کابل ادامه دارد.

وزیر خارجه آمریکا دیروز عصر به منظور کمک به حل بحران انتخابات افغانستان وارد کابل شد.

پنجشنبه شب، آقای کری با اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله دیدار کرد و قرار است امروز این دیدارها ادامه یابد.

هنوز جزئیات بیشتری در مورد ملاقات های دیشب آقای کری با دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری در دست نیست ولی گفته می‌شود دو محور اصلی صحبت ها روند بررسی آرا و چگونگی تشکیل 'دولت وحدت ملی' بعد از اعلام نتایج انتخابات است.

جان کری صبح امروز، جمعه ۸ اوت با حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان دیدار کرده است. در خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان آمده است که رئیس جمهور افغانستان تاکید کرد تا نتایج انتخابات هرچی سریعتر روشن شود.

آقای کرزی گفته است که تاخیر در اعلام نتایج انتخابات نه تنها تاثیرات منفی اقتصادی و امنیتی داشته در عین حال در این اواخر حضور و حملات 'تروریستان خارجی' هم بیشتر شده است.

قبلا گزارش شده بود که بعد از ظهر به وقت کابل نشست خبری جان کری، با حضور نماینده ملل متحد و دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برگزار خواهد شد.

چند روز پیش آقای کرزی گفت که تاخیر بیش از این در اعلام نتایج انتخابات غیر قابل قبول است.

این دومین سفر آقای کری به کابل در کمتر از یک ماه به منظور میانجیگری جهت حل بحران انتخابات است.

بن بست انتخابات

حق نشر عکس EPA
Image caption ساعاتی بعد از آقای کری با آقای عبدالله نامزد معترض انتخابات دید

پس از اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات دور دوم در ۷ ژوئیه که حاکی از پیشتازی آقای احمدزی بود، عبدالله عبدالله این نتیجه را قبول نکرد. وی گفت که نتیجه انتخابات شامل آرا "ناپاک" و غیرقابل قبول است.

او تهدید کرد که اگر آرای پاک و ناپاک از هم جدا نشود، دولت برآمده از "نتایج انتخابات تقلبی" را نمی پذیرد و خود دولت تشکیل خواهد داد.

در چنین فضای پر آشوبی، جان کری، وزیر خارجه آمریکا به کابل رفت و پس از دو روز مذاکرات فشرده و میانجیگری میان دو نامزد، در ۱۲ ژوئیه، توافق حاصل شد که تمام آرا دور دوم انتخابات افغانستان در کابل بررسی شود و برنده انتخابات "دولت وحدت ملی" تشکیل دهد.

روند بررسی آرای دور دوم افغانستان که قرار بود ۲۴ ساعت بعد از موافقت دو نامزد آغاز شود، تا یکشنبه ۳ اوت به شکل جدی و پیوسته آغاز نشد.

در جریان این چند هفته مذاکراتی هم میان دو نامزد انتخاباتی روی تشکیل دولت وحدمت ملی جریان داشته که تا کنون نتیجه نداده است.

مطالب مرتبط