تفسیر نامزدهای انتخابات افغانستان از توافق‌نامه سیاسی

حق نشر عکس us embassy

نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اکنون به صورت مشترک برای ایجاد یک دولت وحدت ملی کار می‌کنند.

اما اختلافات بر سر تفسیر موافقت‌نامه‌ای که دیروز در حضور جان کری، وزیر خارجه آمریکا امضا شد، پابرجا است. اشرف غنی احمدزی، به بی بی سی گفت که این موافقت‌نامه به معنی تقسیم قدرت نیست.

او گفت: "این تقسیم قدرت به شیوه‌ای نیست که وزیران از سوی یک رهبر یا رهبر دیگر انتخاب شوند."

او گفت که علت اصلی بازگشت کری به افغانستان روشن ساختن همین مساله بود.

آقای احمدزی گفت 'سوتفاهمی' به وجود آمده بود که با ایجاد مقام ریاست اجرایی برای نامزد بازنده، افغانستان قدرت رئیس جمهوری را کاهش می‌دهد و به سوی ایجاد یک نظام پارلمانی پیش می‌رود. اما عبدالله عبدالله، دیگر نامزد انتخابات گفت 'عنصری از تقسیم قدرت' در این سند وجود دارد. او به بی‌بی‌سی گفت که 'سیاست، سیاست است' و هردو رهبر می‌خواهند تا نامزدانشان در مقام‌های کلیدی معرفی شوند. اما او گفت که این به معنی قربانی کردن اصول پیشرفت مبتنی بر شایستگی، حاکمیت قانون و صداقت نیست.

حق نشر عکس BBC World Service

در حالی‌که تیم‌های هردو نامزد در هفته‌های آینده بر سر جزییات این موافقتنامه گفت‌وگو می‌کنند، داکتر عبدالله این موافقت‌نامه را "وضعیت برد - برد" خواند و گفت که در مقابل آن این گزینه وجود دارد که نامزد بازنده همکاری نکند که در آنصورت "وضعیت بازنده - بازنده" پیش خواهد آمد.

داکتر احمدزی، بیشتر به شیوه تکنوکراتیک برخورد می‌کند که موجب شده شماری از اعضای تیم آقای عبدالله از او انتقاد کنند، و او را متهم کنند که تلاش دارد به امید بهبود وضعیتش در جریان روند بررسی آرا، مانع نهایی شدن توافقنامه سیاسی شود.

همزمان با مذاکرات سیاسی در مورد ساختار دولت آینده افغانستان، سازمان ملل بر روند بررسی کل آرا دور دوم انتخابات ریاست جمهوری نظارت می‌کند.

اشرف غنی، این اتهام را رد کرده که مانع نهایی شدن و به تاخیر انداختن توافقنامه است. او گفت مهم است که در چهارچوب این توافقنامه "ما از سیاست استفاده از نیروهای یک گروه خاص به سوی سیاست مبتنی بر اصول حرکت کنیم."

او گفت وام دار هیچ "گروه و سیاستمداری" نیست و طرفدار یک برنامه اصلاحی است که در آن برای تعیین مقامات از راه جدیدی استفاده می‌شود.

این توافقنامه امضا شده برای تکمیل روند انتقال قدرت به یک رئیس جمهوری جدید تا اواخر آگست طراحی شده؛ اما با سرعت کنونی، کار بررسی تقلب در کل آرا به مراتب به زمان بیشتری نیاز دارد.

Image caption سازمان ملل بر روند بررسی کل آرا دور دوم انتخابات ریاست جمهوری نظارت می‌کند.

هر دو نامزد برای شروع فعالیت‌ حکومت جدید عجله دارند و می‌دانند ضرب‌الاجل‌های بین‌المللی نمی‌تواند تغییر کند.

هردوی آنها در نشست مهم سران ناتو در مورد آینده افغانستان در ولز بریتانیا در آغاز ماه آینده شرکت خواهند کرد و تا آن زمان شاید وضعیت انتخابات ریاست جمهوری مشخص شود. آنها می‌دانند که انتقال قدرت با مشکلات بسیاری همراه است؛ برای اینکه گروه‌های ذینفع زیاد اند و انتقال مسالمت آمیز قدرت در این شرایط در افغانستان در نوع خود تازه خواهد بود. این در شرایطی است که افغانستان در اوایل ژوئیه امسال بعد از انتشار نتایج مقدماتی انتخابات در آستانه جنگ داخلی قرار گرفته بود.

داکتر عبدالله گفت در حالی‌که "اعتراض‌ها و تنش‌ها وجود داشت اما نشانه‌ای از خشونت در آن نبود."

مطالب مرتبط