هند در قندهار ورزشگاه کریکت می سازد

Image caption صاحب نظران دستاوردهای افغانستان در عرصه ورزش کریکت و فوتبال را در سالهای اخیر باعث ایجاد همبستگی مردم افغانستان دانسته‌اند

شورای کریکت افغانستان با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرده که هند برای ساخت یک ورزشگاه کریکت در ولایت قندهار به این کشور یک میلیون دلار کمک نموده است.

بیشتر اعضاء کنونی تیم ملی کریکت افغانستان از ولایتهای شرقی و جنوب شرقی این کشور است و کریکت در ولایتهای جنوبی از رشد زیادی برخوردار نبوده‌است.

براساس این خبرنامه این ورزشگاه در زمینی که توسط شورای کریکت افغانستان اهدا شده، در منطقه "عینو مینه" شهر قندهار ساخته می‌شود.

عینو مینه یکی از مناطق مرفه نشین شهر قندهار است.

به نوشته شورای کریکت افغانستان این بودجه از محل کمکهای کوچک توسعه‌ای هند که از دو سال تاکنون گفتگو برسر آن جریان داشت، به دولت افغانستان پرداخته می‌شود.

شورای کریکت افغانستان گفته که رونق ورزش، بخصوص ورزشهای همانند کریکت و فوتبال باعث همبستگی ملی مردم افغانستان بویژه در میان جوانان شده و این امیداوری وجود دارد که ایجاد این سهولت نیز بتواند سبب شکوه و عظمت ملت شود.

شورای کریکت افغانستان تاکید کرده که ولایت قندهار یکی از مناطق مهم برای رشد کریکت است و تلاش می‌شود با ساخت این ورزشگاه زمینه رشد بازی کریکت و از جمله مربیان کریکت در این ولایت فراهم شود.

کریکت افغانستان نوپا اما پر دست آورد است.

فدراسیون کریکت افغانستان برای نخستین بار در سال ۱۳۷۴ خورشیدی در افغانستان ایجاد شد و در سال‌های اخیر افغانستان در میدان‌های بین‌المللی کریکت دستاوردهای زیادی داشته است.

بعد از سقوط طالبان تیم کریکت افغانستان در سال ۲۰۰۱ به عضویت انجمن بین‌المللی کریکت درآمد و نخستین بازی رسمی‌اش را در ۱۵ اکتبر ۲۰۰۱ در برابر پاکستان انجام داد.

تاکنون این تیم دستاوردهای زیادی از سطح ملی و بین‌المللی داشته است.

تیم ملی کریکت افغانستان در اکتبر سال گذشته میلادی با پیروزی در برابر تیم ملی کریکت کنیا در بازی پنجاه آوره، به مسابقات جام جهانی کریکت ۲۰۱۵ استرالیا رسید.

مطالب مرتبط