روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۱۸ اسد

حق نشر عکس the daily afghanistan
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

سفر جان کری، وزیر خارجه آمریکا به افغانستان و امضای اعلامیه مشترک میان دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از مطالب اصلی روزنامه‌های روز شنبه کابل هستند.

روزنامه آرمان ملی در سرمقاله خود نوشت که دیروز آقایان عبدالله و احمدزی، نامزدان ریاست جمهوری اعلامیۀ مشترکی را امضا کردند که بر اساس آن روند کار تیم‌های اصلاحات و همگرایی به رهبری آقای عبدالله و تیم تحول و تداوم به رهبری آقای احمدزی مشخص شد.

این روزنامه افزوده که بعد از سفر اول آقای کری به افغانستان دامنه اختلاف دیدگاه‌ها چنان گسترش یافت که دیگر کسی از توافقنامه و حکومت وحدت ملی سخن نمی‌گفت و اعضای این ستادها دوباره به سنگرهای قبلی خود برگشتند و به روی یکدیگر آتش گشودند.

آرمان ملی افزوده که مردم نیز از این موضع گیری‌ها دلسرد و مأیوس شدند و چندان به آیندۀ شان امیدوار نبودند. جان کری مجبور شد دوباره به کابل بیاید و نتیجۀ تلاش وی و دیدارهایی که با دو نامزد داشت در یک نشست خبری اعلام شد.

روزنامه دولتی انیس نیز نوشت که سر انجام، این اختلافات جان کری را به کابل کشاند و دو نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلامیه مشترک همکاری را امضا کردند که در آن به حکومت وحدت ملی توافق شد.

این روزنامه افزوده که دو نامزد توافق کردند، باید در روزهای آینده یک کمیته مشترک از هر دو دسته انتخاباتی ایجاد گردد تا روی اجندای (برنامه) نهایی ایجاد حکومت وحدت ملی کار کنند.

این روزنامه می‌نویسد که طولانی شدن زمان انتخابات آثار ناگواری بر امنیت کشور به جا گذاشته و اکنون مردم چشم به راه نتیجه انتخابات هستند.

انیس افزوده که طولانی شدن روند انتخابات باعث نگرانی مردم شده و آنان اعتماد خود را به این روند از دست داده‌اند و از ستاد انتخاباتی دو نامزد مردم این توقع را دارند که فرصت را از دست نداده در روند بین‌الافغانی با انعطاف پذیری این دشواری و چالش‌های انتخاباتی را پشت سرگذراند.

'لزوم مدیریت توافقات'

روزنامه ۸صبح نیز نوشت که در حضور جان کری، وزیر خارجه آمریکا، دو نامزد اعلامیه‌ای به امضا رساندند و تعهد کردند که بر سر تشکیل دولت وحدت ملی به‌صورت مشترک کار کنند. در نشست خبری دو نامزد با وزیر خارجه آمریکا، گفته شد که اعلامیه امضا شده، موارد کلی را در بر می‌گیرد و پس از مدتی موافقت‌نامه تفصیلی بین دو دسته انتخاباتی به امضا می‌رسد.

حق نشر عکس shokhan jadid
Image caption تیتر و عکس، روزنامه سخن جدید

این روزنامه افزوده که تعهد دیروز نامزدان در حضور جان کری، به نگرانی درباره روند انتقال قدرت پایان داد. امید است که از این به بعد دسته‌های انتخاباتی، بدون تاخیر، همان‌طوری که تعهد کرده‌اند، روی چارچوب دولت وحدت ملی کار کنند. هم‌چنان امیدواریم که بحث صلاحیت‌های پست ریاست اجرایی، گفتگوها در مورد تشکیل دولت وحدت ملی را به بن‌بست نرساند.

۸صبح افزوده که این وظیفه نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری است تا روند تطبیق و مذاکره روی جزییات این موافقت‌نامه را آن‌طوری که لازم است مدیریت کنند. روشن است که دولت وحدت ملی ناشی از وضعیت اضطراری است و در وضعیت عادی مطرح نمی‌شود. برای حل منازعه قدرت در کشور باید راه‌حل ریشه‌ای پیدا شود.

'جان کری، میانجی دایمی در حکومت آینده!'

روزنامه سخن جدید نیز نوشته که نقش و حضور تعیین کننده جان کری، وزیر خارجه آمریکا در طی هفته‌های گذشته در افغانستان که توانست تنشهای انتخاباتی میان دو نامزد را کاهش داده و آب سردی بر شعله‌های آتش نزاع سیاسی میان دو تیم اندازد، هم مسرت آمیز است و هم تاسف بار بود.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که تاسف‌ بار به این دلیل است که نقش و جایگاه و صدای مردم در این دیدگاه رهبران سیاسی و نخبگان که روی کسب قدرت رقابت داشته و درگیر هستند به فراموشی سپرده شده و تعیین کننده، واقع نشده است. در ابتدا رای مردم به بازی گرفته شده و دچار دسیسه‌های سیاسی شد و سپس خواسته‌های آنان بکلی نادیده گرفته شد.

سخن جدید افزوده که این امر نشان داد که مردم سالاری در تفکر رهبران سیاسی ما جایگاهی نداشته و خواسته های مردم برای شان مطرح نیست، بلکه به میانجیگری عاملی که از توان لازم برخوردار باشد بیشتر ارج می نهند تا نقش جایگاه مردم و ملتی که رنج انتقال نظام سیاسی را متحمل می‌شوند.

به اعتقاد نویسنده این روزنامه در آینده مسئله اصلی برای دو تیم، رقابت بر سر کسب قدرت سیاسی بوده و احتمال هرگونه تنش میان دو تیم مشارکت کننده در حکومت وحدت ملی قابل تصور است. لذا ضرورت به میانجی آمریکایی از جنس جان کری خواهد بود.

'حکایت همچنان باقی است'

روزنامه راه مدنیت نوشت که کشمکشهای انتخاباتی پایان نیافت. حتی به زدو خورد ناظران نامزدها نیز منجر شد که در نهایت آمریکا مجبور شد جان کری را به کابل روان کند.

این روزنامه افزوده که سیاست گران جهان به ویژه افغانستان به آنچه می‌گویند باور ندارند. بنابر این به گفته‌های آنان نمی شود اعتماد کرد. توافقات به صورت کلی صورت گرفته است و جزئیات مورد مناقشه زیاد باقی مانده است.

راه مدنیت افزوده که امیدوار است نامزدها به ویژه اطرافیان آنان با سرنوشت مردم بازی نکنند. برای رسیدن به کرسی وزارت و سفارت مردم را به بیچارگی نکشانند. از طرف دیگر نقش جامعه جهانی و کشورهایی مثل آمریکا در سیاسیت افغانستان تعیین کننده است. آنان اجازه ندهند که نامزدان و اطرافیان شان تاریخ دهه هفتاد را تکرار کنند.

مطالب مرتبط