روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۱۹ اسد

حق نشر عکس daily aghanistan
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

پایان سفر جان کری، وزیر خارجه آمریکا به کابل و تعریفهای که دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری از دولت وحدت ملی ارائه کردند به بحث اصلی روزنامه‌های امروز کابل تبدیل شده است.

روزنامه صدای شهروند با طرح این پرشس که آیا این پایان اختلاف است؟ نوشته که بعد از کش و قوسهای که از ابتدا تاکنون در تعامل بین دو تیم انتخاباتی شاهد بودیم و هر روز رویکرد جدید را یکی از این دوتا به نمایش گذاشته است، اذهان جامعه همانند داستان "چوپان دروغ گو" نسبت به هر رویدادی بد بین شده و نسبت به بیرون رفت از این گرداب دست ساخته این تیم‌ها نا امید شده‌اند.

این روزنامه افزوده که در سفر قبلی جان کری به کابل، در آغوش کشیدن دو رهبر به عنوان نقط پایان همه بدبختی ها تصور می‌شد که می‌توانست در نتیجه تشکیل حکومت موازی گریبان گیر این دیار و باشندگان آن شود .

این روزنامه افزوده که متاسفانه معاهده‌های بین‌الافغانی همواره با عمر کوتاه آن شناخته شده اند. فرهنگی که بی اعتمادی نسبت به رهبران و زعمایی گروهی، تباری و دسته‌های انتخاباتی را در مرحله اول در ذهنیت شهروندان بوجود آورد و در مراحل بعد دامنه آن تا پایین ترین سطح اجتماع توسعه یافت.

این روزنامه در نهایت نوشته که با تمام مشکلات، دوست داریم خوشبین باشیم و باور کنیم که این بار و این پیمان نهایی است و بعد از این دیگر شاهد اختلافات و بهانه جویی‌های جدید نخواهیم بود.

'جناح‌های ناراضی واقعیت‌ها را درک کنند'

روزنامه ۸صبح نوشته که مذاکره برای امضا موافقت‌نامه تفصیلی سیاسی، میان دو دسته انتخاباتی، باید با دقت تمام مدیریت شود. این دو باید موضع‌گیری‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی‌شان را هماهنگ کنند تا بار دیگر، تنش و اختلاف نظر بر فضای سیاسی کشور حاکم نشود.

نویسنده این روزنامه معتقد است که دو طرف باید بکوشند، اختلاف‌ها را به‌گونه‌ای معقول مدیریت کنند، تا از سرایت آن به صفوف هواداران و جامعه جلوگیری شود و وضعیتی را خلق نکند که همه را ناامید سازد.

۸صبح افزوده که نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری باید هرچه زودتر کمیته دوجانبه مذاکره برای تهیه سند موافقت‌نامه تفصیلی را تشکیل دهند و برای آن یک دفتر مشترک ارتباط عمومی ایجاد نمایند تا اختلاف‌ها رسانه‌ای نشود. روشن است که همه جناح‌های تشکیل‌دهنده دسته‌های انتخاباتی، از توافقات اخیر راضی نیستند.

این روزنامه افزوده که حالا روشن شده که هیچ یک از نامزدان برنده صددرصد انتخابات نیست و دولت وحدت ملی به‌معنای این است که هر دو دسته انتخاباتی در حکومت آینده، حضور خواهند داشت.

'آیا بحران پایان یافته است؟'

روزنامه افغانستان افزوده که هنوز یک روز از توافق میان دو تیم بر سر ایجاد دولت وحدت ملی نگذشته که زمزمه‌هایی از اختلاف نظر بر سر مفاد این توافق نامه به گوش می‌رسد. این بار بحث بر سر وزرا است. گفته می‌شود که تیم‌های هر دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تفسیرهای متفاوتی از دولت وحدت ملی دارند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که مسئله‌ای که برای مردم افغانستان سخت آزار دهنده است، بی‌توجهی نامزدان به وضعیت مردم و به خصوص وضعیت امنیتی و اقتصادی آنها است. نامزدان که خود برای گرفتن رای از هر وعده‌ای برای بهتر شدن وضعیت مردم دریغ نکرده‌اند، اکنون بی‌توجه به خواست و نظر مردم به راحتی روند انتخابات را به چالش می‌کشند و به کمتر از آمدن وزیر خارجه آمریکا قناعت ندارند.

افغانستان تاکید کرد که تیم‌های انتخاباتی فراتر از هر دولت و شخصی مکلف به رعایت قانون اساسی و قوانین کشور و حفظ ارزشها و منافع کشور و مردم افغانستان هستند. مردم هنوز انتظار دارند تا این تیم ها برای گذشتن از وضعیت موجود به بسیاری از مسایل کوچک سخت نگیرد و برای رسیدن به دولتی که قرار است بر اساس حضور هر دو تیم در قدرت تشکیل شود کمک کنند.

روزنامه دولتی انیس نوشته است که به نظر می رسد هر دو نامزد ریاست جمهوری در بعد سیاسی قضیه با هم به یک توافق رسیده‌اند آما هنوز هم گره کور بخش فنی مسئله یا روند بررسی آرا می‌تواند بن بست جدیدی را به میان آورد.

این روزنامه با اشاره به اینکه اکنون باید کار اجرائی ساختن اعلامیه مشترک و ایجاد حکومت وحدت ملی آغاز شود، افزوده که دیده شود دسته‌های انتخاباتی این دو نامزد چقدر می‌توانند این همصدایی و همدلی را حفظ کنند و روند بررسی آرا را به نتیجه برسانند.

انیس افزوده که در اعلامیه مشترک چندین نکته اختلافی دیده می‌شود که می‌توان به نحوه ایجاد پست اجرائیه و صلاحیت و مسئولیت آن اشاره کرد.

'دولت وحدت ملی؛ آخرین راه‌حل ممکن'

روزنامه ماندگار نوشته که اکنون به‌رغم این‌که هر دو نامزد پای توافق‌نامه مشترک‌شان امضا کردند و قول دادند که نتایج انتخابات را بپذیرند، اما بازهم نوعی بدگمانی مبنی بر این‌که دوباره جنجال‌ها بروز کند و نتیجه میانجی‌گری جان کری نقش بر آب شود، باقی است.

این روزنامه مدعی است که تیم ارگ(کاخ) و آقای کرزی به هیچ‌وجه شرایط پیش‌آمده را به سود خود نمی‌داند. سعی آن بر این است که دوباره شرایط به حال اولش برگردد تا او به عنوان کسی که اکنون از معادلات قدرت بیرون مانده، جای خود را بیابد.

این روزنامه مدعی شده که آقای کرزی خواستار ۲۰ درصد سهم در توافقات اولیه بود.

به نوشته ماندگار منبع دیگر که در صدد تخریب این روند است، چهره‌ها، احزاب و شخصیت‌هایی‌اندکه در انتخابات و صف‌آرایی‌های انتخاباتی در کنار عبدالله و غنی ایستاده بودند. به دلیل برآورده‌‌نشدن منفعت‌های گروهی و شخصی‌آنان از وضعیت پیش‌آمده سخت ناراضی‌اند و تلاش دارند تا توافقات موجود به هم بخورد.

'اختلاف دو تیم بعد از رفتن جان کری'

روزنامه رسانه نوشته که بعد از رفتن جان کری از کابل، اکنون اختلاف بر سر تعریف حکومت وحدت ملی و تقسیم قدرت میان دو نامزد بروز کرده است. هر دو نامزد دور دوم تعریف‌های متفاوت از دولت وحدت ملی داشتند. اشرف غنی می‌گوید که امضا این سند به معنی تقسیم قدرت و وزارت خانه‌ها نیست ولی عبدالله معتقد است که عنصر تقسیم قدرت در این سند آمده است.

رسانه تاکید کرده که برداشت و تفاسیر گوناگونی که از این سند صورت گرفت، ابهامات تازه‌ای در روند بررسی آرا رونما کرد و چندین با روند بررسی آرا را متوقف کرد.

این روزنامه افزود که در سفر بعدی، آقای کری توانست امضا این دو نامزد در پای سند دیگر بگیرد که هر دو از قبل بر سر آن توافق کرده بودند. هر دو نامزد در زمان امضا سند ابراز خرسندی کردند که بتواند بر اساس آن به جنجالهای چند ماهه انتخاباتی پایان دهند.

نویسنده رسانه معتقد است که نامزدها بعد از امضا این سند وظیفه دارند که نخست مردم افغانستان را از جزئیات آن آگاه سازد و در قدم بعدی اجرائی شدن آنرا طوری که لازم می‌داند مدیریت کنند.

مطالب مرتبط