سفیر آمریکا در کابل: ضمانتی برای عدم تکرار جنجال انتخاباتی افغانستان وجود ندارد

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای کانینگهام بر پایان هرچه زودتر روند انتخابات تاکید کرده است

جیمز کانینگهام سفیر آمریکا در کابل می‌گوید که هیچ ضمانتی وجود ندارد که جنجال‌های انتخاباتی میان اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله دو باره به وجود نیاید.

آقای کانینگهام به خبرنگاران گفت که هر دو نامزد ریاست انتخابات جمهوری، تعهد کرده‌اند که به روند طولانی انتخابات پایان دهند.

سفیر آمریکا در افغانستان افزود داشتن یک رئیس جمهور برای افغانستان در پایان ماه جاری بسیار با اهمیت است.

جان کری وزیر خارجه آمریکا ظرف یک ماه گذشته دو بار به کابل سفر کرد و توافق هر دو نامزد را برای بررسی همه آرا و تشکیل دولت وحدت ملی با شرکت هر دو نامزد برنده و بازنده به دست آورد.

حالا چهار روز پس از دومین سفر آقای کری، سفیر آمریکا در کابل می‎گوید که نامزدان باید به تعهدات خود برای پایان بخشیدن به روند انتخابات عمل کنند.

هرچند اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله تعهد کرده‌اند که هرچه زودتر به روند تفتیش آرا پایان دهند و در پایان ماه جاری مراسم سوگند را برگزار کنند، نگرانی‌هایی هم در باره بروز اختلاف میان آنها و به درازا کشیده شدن روند بازبینی آرا هنوز وجود دارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption هر دو نامزد چندی پیش با حضور جان کری توافق کردند که به جنجالها پایان می دهند

ناظران هردو ستاد هم گفته‌اند که زمان تعیین شده برای پایان این روند چندان سنجیده شده نیست.

جیمز کانینگهام هم گفت هیچ ضمانتی وجود ندارد که آنچه در گذشته اتفاق افتاده تکرار نشود.

سفیر آمریکا افزود: "در این شرایط در باره این که چه اتفاقی خواهد افتاد، هیچ ضمانت و اطمینانی وجود ندارد. اما آن‌گونه که افغان‌ها در انتخابات گفتند، صدای‌شان شنیده شود و به خواست شان ادامه می‌دهند. این عامل مهمی برای تشویق سیاستمداران افغان است تا هرچه زودتر به این روند پایان بخشند و به آنچه تعهد کردند عمل کنند."

آقای کانینگهام افزود ایجاد دولت وحدت ملی هم ایده سیاست مداران افغان بوده و نه آمریکایی‌ها. اما او گفت مردم افغانستان در باره جزئیات این نوع نظام اطلاعات ندارند و تعریف واضحی در مورد این سیستم که در شماری از کشورهای دیگر جهان وجود دارد ارائه نشده است.

او گفت که تشکیل حکومت وحدت ملی بهترین گزینه در شرایط کنونی افغانستان است.

سفیر آمریکا تاکید کرد که مشخص شدن رئیس جمهوری افغانستان تا پایان ماه جاری و شرکت او در نشست‌های بین المللی از جمله نشست سران ناتو در ولز بریتانیا برای این کشور بسیار مهم و حیاتی است.