روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۲۰ اسد

حق نشر عکس Reuters
Image caption انفجار انتحاری در غرب کابل؛ چهار کشته و ۳۵ زخمی داشت

طولانی شدن روند انتخابات افغانستان باعث شده که خیلی از روزنامه‌های امروز کابل به انتقاد از نهادهای برگزار کننده انتخابات و ستادهای انتخاباتی دو نامزد پیشتاز بپردازند. این روزنامه‌ها معتقدند که نهادهای متذکره مردم را به گروگان گرفته و با ادامه جدالهای سیاسی به وضعیت اسفبار اقتصادی و اجتماعی مردم این کشور توجه ندارند.

روزنامه دولتی انیس با نوشتن این تیتر که "روند انتخابات را به گروگان نگرفته، تکلیف مردم را مشخص سازید" با اشاره به حمله انتحاری دیروز در شهر کابل افزوده که به درازا کشیدن روند انتخابات، بررسی و ابطال آرا باعث شده که در تمام عرصه‌های حیاتی جامعه مشکلاتی به وجود آید.

این روزنامه افزوده که افزایش ناامنی در سراسر افغانستان زاییده روند طولانی انتخابات در کشور است و نیروهای امنیتی تا زمان مشخص شدن نتیجه انتخابات برای تامین امنیت شهروندان کشور باید بیشتر تلاش کنند.

انیس از کمیسیون انتخابات، نمایندگان ستادهای انتخاباتی دو نامزد رقیب در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری و ناظران بین‌المللی خواسته که بیشتر از این روند انتخابات را به گرو نگرفته و تکلیف مردم را مشخص کنند تا بیشتر از این روند تنش زا نشود.

'حداقل انتظار مردم از ستادهای انتخاباتی'

روزنامه افغانستان نوشته که یک سال قبل تصور بر این بود که تمام مشکلات داخلی و خارجی افغانستان به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بستگی دارد و اگر انتخابات موفقی برگزار شود، همه این مشکلات حل می‌شود. امنیت در سایه‌ حکومت مشروع و مردمی بهتر خواهد شد و سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در این کشور رونق می‌گیرد و از فقر و بیکاری کاسته خواهد شد.

به نظر نویسنده این روزنامه اکنون انتخابات به مسیری کشانده شده که نه تنها نمی‌تواند حلال مشکلات درونی و بیرونی افغانستان باشد بلکه خود به بزرگترین معضل ملی تبدیل شده‌است. انتخابات مشکلات داخلی و خارجی افغانستان را فربه تر کرد و فرصت را برای بزرگتر شدن و پیچیده تر شدن آنها فراهم نموده است.

افغانستان با اشاره به افزایش نا امنی نوشته که فقر، گرانی و بیکاری مردم را به ستوه آورده است. مسئولیت گریزی به یک امر عمومی تبدیل شده و مناسبات بین‌المللی نیز همچنان مبهم، ناپایدار و متزلزل است.

به نوشته این روزنامه اکنون انتظارات مردم از انتخابات به حداقل تنزل پیداکرده است. مردم به شدت منتظر توافقات نهایی دو ستاد انتخاباتی در مورد مسایل فنی و سیاسی هستند و حتی فکر نمی‌کنند که چه کسی برنده و چه کسی بازنده انتخابات خواهد شد.

روزنامه چراغ نیز با اشاره به اینکه "نامزدها بردند، اما مردم باختند،" نوشت که هنوز رنگ امضا معاهده اخیر دو دسته انتخاباتی خشک نشده بود و هواپیمایی جان کری، وزیر خارجه آمریکا که برای میانجی‌گری به این کشور آمده بود از فضای افغانستان خارج نشده بود که نمایندگان این دو دسته انتخاباتی بار دیگر با هم گلاویز شدند و لحن سخنان آشتی مابانه دوباره به انتقام جویانه تبدیل شد.

این روزنامه افزوده که اظهارات دو ستاد انتخاباتی نشان می دهد که یکی از این تیم ها باخت خود را به صورت غیر رسمی پذیرفته است و تیمی که خود را برنده احساس می کند نیز از اجرائی شدن بعد سیاسی موافقت نامه امضا شده میان دوتیم طفره می رود. از طرف دیگ ایجاد پست اجرایی نیز رشوه تیم برنده انتخابات به تیم بازنده است.

چراغ افزوده است:" ما گفته بودیم که در این انتخابات رای از مردم اما انتخاب از آمریکا است. حالا هر دو کاندید با آنکه به تمام مقاصد و آرمان‌های شان نمی‌رسند؛ برنده این کشمکش به هزینه جان و مال مردم است، اما این رای دهندگانند که بازنده این بازی مرگ و زندگی هستند."

نویسنده این روزنامه با ابراز نگرانی از وضعیت موجود نوشته که بعضی‌ها فکر می‌کنند در عصر مدینه‌ای فاضله قرار داریم که همه با هم در صلح و آرامش هستند و رئیس اجرائی و رئیس جمهور در افغانستان! می‌توانند در یک حکومت با کمال دوستی و در اوج همکاری جمع شوند. این در حالی است که بصورت دوام‌دار از تنور رقابت‌های انتخاباتی هنوز دود اختلاف بلند است.

'بازی‌های کرزی ادامه دارد'

روزنامه ماندگار با اشاره به اختلاف دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نوشته که آگاهان به این باورند که تفسیر توافق‌نامه که اخیرا توسط دو نامزد امضا شد، بسیار پیچیده نیست. زیرا وقتی دو نامزد بدون هیچ تعللی آن را امضا می‌کنند و در حضور جان کری، وزیر خارجه آمریکا، سخنی به میان نمی‌آورند، به این معنی است که هر دو به کُنه مسئله پی برده‌اند.

این روزنامه افزوده که مسلما کُنه مسئله و تفسیر اساسی این توافق‌نامه، همان تقسیم قدرت است؛ از آن‌جا که متن توافق‌نامه آشکارا از دو پستی حرف می‌زند که هر دو نامزد، چه برنده و چه بازنده، یکی آن را نصیب می‌شود. اکنون باید دید که چرا یکی از نامزدان، شرط‌های آشکار توافق‌نامه را رد کرده و می‌گوید که این توافق‌نامه ضامن تقسیم قدرت نیست.

ماندگار مدعی شده است که آقای کرزی مجری تیم تحول و تداوم سعی می‌کند که مواد توافق‌نامه را اختلافی نشان دهد؛ درست همان کاری را که پس از میانجی‌گری سفر نخست جان کری به کابل انجام داد. در آن نوبت، مسئله بررسی فنی آرا، مورد اختلاف نامزدان قرار گرفت که در نهایت، به بن‌بست روند بررسی آرا منجر شد.

این روزنامه افزوده نیت آقای کرزی جز این نیست که مخالف اصلی‌اش آقای عبدالله را دور بزند و به هر صورت ممکن دست او را از سکان قدرت کوتاه کند. اگر وضع به همین روند ادامه یابد و یگانه و آخرین راه حل، تشکیل دولت وحدت ملی، نیز بن‌بست برسد، به یقین که آمریکا نیز خود را از میدان نزاع افغانستان بیرون می‌کشد و در این صورت افغانستان عملا وارد بحران خواهد شد.

روزنامه آرمان ملی نوشته که بعد از سفر دوم جان کری به کابل، دوباره ستادهای انتخاباتی در برابر هم قرار گرفتند و برخی از آگاهان گفتند که حکومت نمی‌گذارد توافق دونامزد نتیجه بدهد.

این روزنامه افزوده که در دو روز اخیر برخی از نمایندگان ستادها در رسانه‌ها از همان ادبیات نفرت انگیز استفاده می‌کنند و یکدیگر را طعنه می‌زنند و با جنجال آفرینی‌ها باز می‌خواهند بر فضای کشور یأس و نا امیدی مستولی شود.

این روزنامه مدعی شده که خانواده‌های این افراد در کشورهای غربی با کمال آزادی زندگی می‌کنند و برخی آنان در دوران انتخابات به کشور آمده‌اند و با پیوستن به ستادهای انتخاباتی می‌خواهند عقده درونی خود را بگشایند تا به آرامش روحی دست یابند.

نویسنده آرمان ملی افزوده که باور دارد که با اندکی نا آرامی و کشمکش در کشور، آنان دست به فرار می‌زنند و تحمل یک روز رنج و مصیبت را ندارند.

مطالب مرتبط