ایساف: شورشیان مسئول نود درصد تلفات غیرنظامیان هستند

نیروهای بین‌المللی یاری امنیت یا ایساف در واکنش به گزارش سازمان عفو بین‌الملل گفته‌اند که آنها "تمامی گزارش‌های موثق تلفات غیرنظامیان را در صورت عملی بودن، تحقیق می‌کنند و شرایط مشخص هر حادثه را پس از وقوع آن بررسی می‌کنند."

امروز بیستم اسد/مرداد، سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی اعلام کرد که از سال ۲۰۰۱ تا حال هزاران غیرنظامی افغان از سوی نیروهای بین‌المللی به‌ویژه سربازان آمریکایی در این کشور کشته شده‌اند، ولی ارتش آمریکا سربازان خود را تحت پیگرد قرار نداده است.

ایساف در خبرنامه‌ای گفته است که "نیروهای ائتلاف به حفاظت از جان غیرنظامیان افغان متعهد است و گزارش‌ ژوئیه امسال سازمان ملل و سازمان عفو بین‌الملل نشان می‌دهد که تلفات غیرنظامیان در نتیجه فعالیت‌های ایساف تا ۷۷ درصد کاهش یافته است."

در این گزارش ایساف آمده که "این عناصر ضد دولتی، به خصوص طالبان هستند که به جان غیرنظامیان اهمیتی قایل نیستند و امسال ۹۰ درصد تلفات غیرنظامی در نتیجه حملات آنها بوده است."

در گزارش تازه عفو بین‌المللی آمده که آمار تلفات غیرنظامیان افغان در حملات مستقیم و غیرمستقیم نیروهای خارجی به ویژه آمریکایی‌ها بالا است و عدم پاسخگویی نیروهای آمریکایی در برابر تلفات غیر نظامیان، سازمان عفو بین الملل را نگران کرده است.

ایساف گفته "حفاظت از جان غیرنظامیان اساس ماموریت این نهاد است" و همیشه در تلاش بوده تا در هماهنگی با دولت افغانستان و سازمان ملل شیوه های کاهش تلفات غیرنظامی را بهبود ببخشد.

این در حالی است که دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان نیز اخیرا در گزارشی از افزایش ۲۳ درصدی تلفات غیرنظامیان خبر داده و بمبگذاری توسط شورشیان را عامل اصلی این افزایش دانسته است.

واکنش دولت افغانستان

Image caption آقای کرزی در دیدار با رئیس هیات سازمان عفو بین‌الملل در افغانستان گفت "سال‌ها است در تمرکز من از میان برداشتن تلفات غیرنظامیان است."

در همین حال ایمل فیضی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در واکنش به گزارش سازمان عفو بین‌الملل گفته تلفات غیرنظامی موجب شد رئیس جمهوری افغانستان موافقت‌نامه امنیتی میان آمریکا و افغانستان را امضا نکند.

در خبرنامه‌ای که از سوی کاخ ریاست جمهوری افغانستان منتشر شده آمده: "موضوع تلفات غیرنظامی در افغانستان در عملیات نیروهای خارجی یکی از مسایلی بوده که باعث تنش و سردی در روابط افغانستان و آمریکا در سال‌های گذشته شده است. این یکی از دلایلی بوده است که ما امضای قرارداد امنیتی با آمریکا را رد کردیم."

تلفات غیرنظامی یکی از موارد اختلافی در سال‌های گذشته میان دولت افغانستان و نیروهای خارجی مستقر در افغانستان بوده است و آقای کرزی در سال‌های گذشته بارها نیروهای خارجی در افغانستان را متهم به قتل غیرنظامیان کرد.

موافقت‌نامه امنیتی میان آمریکا و افغانستان به بخشی از نیروهای آمریکایی اجازه می‌دهد تا بعد از سال ۲۰۱۴ نیز در افغانستان بمانند و این موافقت‌نامه سال گذشته از سوی لویه جرگه مشورتی تایید شد اما آقای کرزی از امضای آن سرباز زد.

حامد کرزی ابتدا گفت تا زمانی‌که "عملیات شبانه نیروهای خارجی به خانه‌های افغان‌ها" متوقف نشود و آمریکایی ها بصورت جدی از روند صلح حمایت نکنند، حاضر نیست این موافقت‌نامه را امضا کند و سپس گفت می‌گذارد این موافقت‌نامه را رئیس جمهوری بعدی امضا کند.

آمریکا انتظار دارد تا رئیس جمهوری جدید بزودی مشخص شود و این موافقت‌نامه قبل از برگزاری نشست سران ناتو در ولز بریتانیا در اوایل سپتامبر امسال امضا شده باشد.

عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، هر دو نامزد دور دوم انتخابات افغانستان، گفته اند که در صورت پیروزی این موافقت‌نامه را فورا امضا خواهند کرد.