'رخنه طالبان در ارتش'؛ افغانستان گزارش نیویورک پست را رد کرد

حق نشر عکس AP
Image caption عظیمی: مقامات استخباراتی آمریکا ـ سیاـ ناتو و افغانستان، همه با هم نظر واحدی دارند که ۳۵ تا ۴۰ هزار دهشت‌افگن در افغانستان وجود دارند

وزارت دفاع افغانستان گزارش اخیر روزنامه نیویورک پست مبنی بر نفوذ گسترده گروه طالبان و گروه القاعده در نیروهای امنیتی این کشور را "بی‌بنیاد" دانسته است.

این روزنامه پرتیراژ آمریکایی در گزارشی زیر عنوان "ما به طالبان آموزش می‌دهیم تا ما را بکشند و افغانستان را پس بگیرند"، نوشته که سازمان اطلاعات ارتش آمریکا نگران نفوذ ۲۵ درصدی طالبان و القاعده در نیروهای امنیتی افغانستان است.

ژنرال ظاهر عظیمی سخنگوی این وزارت به بی‌بی‎سی فارسی گفت: "دیروز دفتر سخنگوی نیروهای ناتو با من تماس گرفتند و گفتند که این نظر شخصی یک فرد است و موضع رسمی ایالات متحد آمریکا و ناتو نیست."

آقای عظیمی گفته این که وزارت دفاع گزارش نیویورک پست مبنی بر نفوذ ۲۵ درصدی دشمن در صفوف نیروهای امنیتی را کاملا بی‌اساس می‌داند". او افزوده که طرح این موضوع "بیشتر به یک شوخی می‎ماند".

او گفت: "مقامات استخباراتی آمریکا ـ سیاـ ناتو و افغانستان، همه با هم نظر واحدی دارند که ۳۵ تا ۴۰ هزار دهشت‌افگن در افغانستان وجود دارند. حالا چطور می‌تواند ادعای دیگری صورت گیرد که ۲۵ درصد ۳۵۲ هزار نیروهای امنیتی عضو گروه طالبان و القاعده هستند؟ این خود به خود ادعایی را رد می‌کند که توسط سیا، مقامهای استخباراتی ناتو و افغان تایید شده."

به دنبال کشته شدن هارولد گرین ژنرال دو ستاره آمریکایی به دست یک سرباز افغان در محوطه دانشگاه دفاعی مارشال فهیم در غرب کابل، موضوع "حملات خودی" در کانون توجه بسیاری قرار گرفت و انتقادهای زیادی در داخل آمریکا علیه چنین حملات مطرح شد.

هنوز مشخص نیست که محمد رفیق‌الله ۲۷ ساله، که در این رویداد علاوه بر قتل آقای گرین، چند افسر ارشد افغان و خارجی را زخمی کرد، چه کسی بود. دولت افغانستان او را "تروریست" خواند و طالبان مشخصاً نگفت که او عضو این گروه بود، اما خبر این رویداد را به صورت فوری پخش کرد و عامل آن را "سرباز با احساس" دانست.

حق نشر عکس epa
Image caption هارولد گرین به دست محمد رفیق الله کشته شد که دو سال پیش وارد ارتش شده بود

یک روز پس از قتل آقای گرین، یک سرباز پلیس در ولایت جنوبی ارزگان هفت همکار خود را ابتدا مسموم کرد و بعد شش تن آنها را به ضرب گلوله کشت و فرد هفتم را زخمی کرد.

نیویورک پست نوشته: "حالا ترس دستگاه اطلاعات نظامی آمریکا تا آن جا است که ۲۵ درصد نیروهای امنیتی افغانستان فعالان و هواداران طالبان و القاعده هستند. این به آن معنی است که ما احتمالاً ۸۷۵۰۰ نفوذی دشمن را مسلح می‌کنیم و آموزش می‌دهیم که دسترسی آسانی به پرسنل و استخبارات آمریکا دارند."

به نوشته این روزنامه، "نفوذ گروهی" طالبان در میان نیروهای امنیتی افغانستان، "استراتژی خروج" نیروهای آمریکایی از افغانستان را با "خطر" مواجه کرده است، در حالی که قرار است نیروهای افغان از آغاز سال آینده میلادی مسئولیت امنیتی کل کشور را به عهده گیرند.

آقای عظیمی گفت که نفوذ در میان ۳۵۲ هزار سرباز نیروهای مسلح افغانستان "در صدر اولویت استراتژیک دشمن" قرار دارد، اما جلوگیری از چنین نفوذی در اولویت کاری دولت افغانستان هم هست و "موفق هم بوده‌ایم".

او تاکید کرد که وقوع موارد معدودی از "حملات خودی" یا حملات "سبز علیه آبی" به این معنی نیست که ۲۵ درصد نیروهای امنیتی افغانستان عضو گروههای طالبان، شبکه حقانی یا القاعده هستند. به نظر آقای عظیمی، چنین آماری از "بنیاد نادرست است".

سخنگوی وزارت دفاع افزود که در پی تلاشها در راستای جلوگیری از نفوذ شورشیان در میان نیروهای دفاعی و امنیتی به گونه موثری کاهش یافته و در دو سال اخیر موارد کمی از حملات خودی ناشی از نفوذ شورشیان روی داده است.

Image caption نیویورک پست: ما به طالبان آموزش می‌دهیم تا ما را بکشند و افغانستان را پس بگیرند

ژنرال عظیمی گفت که تلاشها بر این است که نفوذ شورشیان در میان نیروهای مسلح افغانستان "به صفر یا حد اقل برسد".

در سالهای اخیر موارد زیادی از حملات خودی گزارش شده که در آن اعضای نیروهای امنیتی افغان تفنگ خود را به سوی همکاران افغان و بین‌المللی خود آتش گشوده‌اند.

چنین حملاتی انتقادهای رسانه های افغانستان را هم به دنبال داشته و منتقدان دولت افغانستان تاکید کرده اند که باید حضور ماموران نهادهای اطلاعاتی در میان نیروهای مسلح بیشتر شود تا جلو نفوذ شورشیان گرفته شود.

مطالب مرتبط