ماموران پلیسی که به کافه هنر یورش بردند، 'زیر نظارت' قرار گرفتند

پلیس کابل می‌گوید که شماری از عاملان یورش به کافه هنر در غرب کابل که از خود افراد پلیس بودند، "تحت نظارت" قرار گرفته‌اند.

عصر روز شنبه حدود ۲۵ مامور پلیس به رستوران این کافه هجوم بردند، مهمانان آن را ضرب و شتم و برخی را بازداشت کردند. برخورد خشونت‌آمیز پلیس با آنها انتقادهای گسترده‌ای را به دنبال داشت.

دفتر مطبوعاتی فرماندهی پلیس کابل گفته که در اثر "سوء تفاهم" بین ماموران پلیس و روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی در کافه هنر "تنش" به میان آمد و شماری از مهمانان کافه از سوی پلیس دستگیر و بعد آزاد شدند.

این دفتر در اعلامیه‌ای گفته که فرماندهی پلیس کابل متعهد به بررسی جدی این موضوع است و پس از اثبات حقیقت با عاملان این رویداد "برخورد قانونی" صورت خواهد گرفت.

کافه هنر معمولاً پاتوق هنرمندان، روزنامه‌نگاران، دانشجویان و افراد تحصیلکرده است. در زمان یورش پلیس هم حدود سی نفر از این افراد در آن جا حضور داشتند.

شاهدان عینی گفته‌اند که ماموران پلیس مجوز قانونی برای ورود به کافه نداشتند، به ضرب و شتم کسانی که در رستوران بودند، پرداختند و برخی از آنها را به حوزه سوم امنیتی بردند.

حالا دفتر مطبوعاتی پلیس کابل می‌گوید عاملان یورش به کافه هنر، به دنبال شکایت کسانی که ماموران پلیس در این کافه با آنها برخورد کردند، زیر نظارت پلیس قرار گرفته‌اند.

معترضان می‌گویند پیش از این هم پلیس وارد چند کافه مشابه دیگر در غرب کابل شده و برخورد اهانت‌آمیزی با مهمانان داشته است. این معترضان این برخوردهای پلیس را "هدفمند" و در راستای محدود کردن آزادی‌های اجتماعی می‌دانند.

حق نشر عکس
Image caption پیش از این هم انتقادهایی نسبت به نحوه برخورد پلیس با مردم مطرح شده

پیشتر برخی از مسئولان امنیتی گفته بودند که ماموران پلیس به دنبال برخورد با "ولگردان" به کافه هنر رفته بودند و آنها دستور داشتند که ولگردان را بازداشت کنند.

"ولگرد" به کسی گفته می‎شود که شغل مشخصی ندارد و باعث آزار زنان، نوجوانان و سایر مردم می‌شود. پلیس معتقد است که چنین افرادی مرتکب جرایم مختلف دیگر هم می‌شوند.

ولی معترضان برخورد پلیس با کافه هنر می‌گویند که چنین افرادی در این کافه و سایر کافه‌هایی که ماموران پلیس با مهمانان و مالکان آنها پیش از این برخورد کردند، حضور نداشتند.

به دنبال این رویداد، شماری از کسانی که از سوی پلیس ضرب و شتم شدند به همراه عده‌ای از فعالان مدنی، برخورد پلیس را غیرقانونی و خشونت‌آمیز دانستند و گفتند که چنین برخوردی آزادی‌های اجتماعی و مدنی را محدود می‌کند.

برخی از آنها دیروز با ژنرال ایوب سالنگی معاون امنیتی وزارت داخله/کشور دیدار کردند و خواستار برخورد قانونی با عاملان یورش به کافه هنر شدند.

مطالب مرتبط