روزنامه‌های کابل؛ سه‌شنبه ۲۱ اسد

حق نشر عکس etilatroz
Image caption عکس و تیتر اول، روزنامه اطلاعات روز

روزنامه‌های امروز کابل مهمترین مطالب خود را به گزارش عفو بین‌الملل درباره کشتار غیرنظامیان افغان و وضعیت حقوق بشر در این کشور اختصاص داده‌اند.

۸صبح نوشته که سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده که در جریان جنگ ناتو و آمریکا با گروه طالبان در یک دهه گذشته، هزاران غیرنظامی افغان به قتل رسیده‌اند، ولی حتی یک پرونده هم برای بررسی این قتل‌ها در آمریکا و سایر کشورهای عضو ناتو باز نشده است.

این روزنامه نوشته که کشورهای عضو ناتو و آمریکا، به‌عنوان مدل‌های دمکراسی در جهان شناخته می‌شوند. این کشورها تلاش می‌کنند تا تضادهایی میان حقوق شهروندی و حقوق بشر را به نفع حقوق بشر، فیصله کنند. میزان رعایت حقوق بشر در کشورهای مختلف را به‌عنوان شاخص توسعه در نظر می‌گیرند، اما کشتار روستائیان غیرنظامی افغان را هیچ یک از این کشورها مورد پیگرد قضایی قرار نداده‌اند.

به نظر نویسنده سرمقاله ۸صبح، هیچ نظامی ناتو و آمریکا، به جرم کشتار غیرنظامیان در افغانستان، به مجازات سخت محکوم نشده است.و پرسیده که مگر روستایی‌های غیرنظامی افغان، انسان نیستند؟ سربازان و افسران متخلف در ارتش آمریکا و دیگر کشورهای عضو، مجازات خفیف دیده‌اند. انتظار مردم افغانستان و مردم جهان این بود که نظامیان ناقض حقوق بشر، کسانی‌که حق حیات برخی از انسان‌ها را نقض کرده‌اند، در یک دادگاه باصلاحیت محاکمه علنی شوند و به مجازات در خور جرمی که مرتکب شده‌اند، محکوم گردند.

'نقش های پیدا و پنهان در قتل غیر نظامیان'

روزنامه افغانستان نیز نوشت که کشتار غیر نظامیان در افغانستان یکی از مسایل مهم اجتماعی و سیاسی در یک دهه اخیر بوده است. آمار بالای کشتار غیر نظامیان و بی‌توجهی طرفین جنگ باعث می‌شود که هر ساله ده ها غیر نظامی به قتل رسند.

نویسنده این روزنامه معتقد است، در نوع دید نسبت به کشتار غیر نظامیان تفاوت اصلی میان نیروهای خارجی، نیروهای داخلی وگروه طالبان وجود دارد. دید طالبان به شهروندان کشور به عنوان کسانی که باید از خون و حق آنها دفاع کرد، مثبت نیست. گروه طالبان در مواضع ضرورت از انسان‌های بی‌گناه سپر انسانی ساخته‌اند و بارها این مسئله تکرار شده است.

افغانستان افزوده که در مقابل آنها، کشورهای غربی و پیمان ناتو قرار دارد که متعهد به اجرای قوانین بین‌المللی و قوانین جنگی هستند. اگرچه کشورهایی مانند آمریکا خود نیز سبب شماری از حملات بر غیر نظامیان افغان بوده‌اند، اما اراده‌ای سیستماتیک برای حمله بر غیر نظامیان و کشتار غیر نظامیان در این نیروها وجود نداشته است.

این روزنامه افزوده که نقش دولت افغانستان در کشتار غیر نظامیان پیچیده است. دولت افغانستان از یک طرف از عامل قتل غیر نظامیان برای مقاصد سیاسی خود استفاده می‌برد و چنین وانمود می‌کند که از قتل غیر نظامیان سخت ناراحت است. بخصوص زمانی که نیروهای خارجی عامل این کار باشد. در حالی که بیشترین قتل‌ها توسط نیروی گروه طالبان صورت می‌گیرد و حکومت با صادر کردن بیانیه‌های تکراری و محکومیت بسنده می‌کند.

'مهار دیو جنگ؛ حیات افراد ملکی را تضمین می‌کند'

روزنامه چراغ نیز با انتقاد از نیروهای بین المللی به دلیل کشتار غیر نظامیان افغان نوشته است که از سال ۲۰۰۱ تاکنون هزاران غیرنظامی افغان از سوی نیروهای بین‌المللی به‌ویژه سربازان آمریکایی در افغانستان کشته شده‌اند.

این روزنامه مدعی شده که از آنجایی که جوانب مختلف به صورت راهبردی برای صلح نمی‌اندیشند و صرف در حد یک تاکتیک سیاسی می‌خواهند از آن بهره ببرند، تلاش‌های صلح خواهانه چه در داخل و چه در خارج با بن بست مواجه شده و راه به جایی نبرده که در نتیجه؛ افراد غیر نظامی به عنوان هیزم این آتش باقی مانده‌اند.

چراغ افزوده که از طرف دیگر صدای صلح از هر سو بلند است، طبل جنگ هم بلندتر از گذشته نواخته می‌شود و نیروهای ناتو، حکومت افغانستان و گروه طالبان همگی از فشارها و عملیات‌های بیشتر نظامی در آینده خبر می دهند. تشدید و ادامه جنگ خسارات و پیامدهای ناگوار و ناخواسته‌ای را به بار می‌آورد و یکی از بزرگترین و ناهنجارترین پیامد جنگ، تلفات افراد غیر نظامی است.

نویسنده این روزنامه افزوده که سبب کشتار مردم بی‌گناه جنگ است و جنگ با آوردن صلح واقعی و مبتنی بر رضایت و عدالت امکان پذیر است و شعار صرف و اتهام بستن به تنهایی نمی‌توانند پیام آور صلح باشد. راه درست؛ مهار دیو جنگ و عفریت خشونت است.

'قصه‌ی غریب حقوق بشر در افغانستان'

حق نشر عکس the daily afghanistan
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

روزنامه اطلاعات روز نیز نوشته که عدم دست‌رسی شهروندان افغانستان به عدالت، خصوصا به پرونده‌هایی که پای سربازان ناتو و آمریکایی دخیل بوده، واقعیت تلخی است که بیش از ده سال مردم افغانستان با آن زیسته‌اند. از شروع مأموریت جنگی نیروهای ناتو در افغانستان از سال ۲۰۰۱میلادی تاکنون صدها و هزاران شهروند بی‌گناه افغانستان در نتیجه‌ی بمباران‌های کور نیروهای ناتو و عملیات‌های زمینی آنها کشته شده‌اند.

نویسنده اطلاعات روز مدعی شده که در سال‌های نخست میزان تلفات غیرنظامیان در عملیات نیروهای خارجی به‌مراتب بیش‌تر از کشتاری بود که توسط افراد گروه طالبان و تروریستان در افغانستان صورت می‌گرفت. بارها قریه، شهرها، خانه‌ها و محافل عمومی در بمباران‌های کور هوایی نیروهای ناتو ویران و ساکنانش کشته شدند؛ اما پرونده‌ی هیچ قربانی‌ تاکنون در دادگاه‌های داخلی و خارجی مورد بازپرسی قرار نگرفت.

این روزنامه نوشته که حقوق بشر در افغانستان سرنوشت غم‌بار و غریبی دارد. همان‌گونه که افراد و گروه‌های خود‌سر و زورگو در شهرها و روستاهای افغانستان همه‌روزه حقوق بشر را نقض می‌کنند، دولت‌ها و نهادهایی که خود را مروج و پاس‌دار حقوق بشر و دمکراسی قلمداد می‌کنند نیز سهم کمتر از آنها در نقض حقوق بشر ندارند.

مطالب مرتبط