بحران سیاسی پاکستان و جایگاه دموکراسی در این کشور
پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

بحران سیاسی پاکستان و جایگاه دموکراسی در این کشور

تحریک انصاف پاکستان به رهبری عمران خان و تحریک عوامی پاکستان به رهبری طاهرالقادری به طور قاطع تصمیم گرفته اند که راه‌پیمایی های طرفداران و حامیان شان را برعلیه حکومت نواز شریف، در روز ۱۴ آگست، روز استقلال پاکستان، برگزار کنند و اگر حکومت راه‌ها را ببندد خود را با پای پیاده به پایتخت برسانند و حکومت حزب مسلم لیک نواز را براندازند. به اساس گزارش ها، در ماه جون ۱۴ تن از هواداران طاهر قادری در درگیری ها با پلیس کشته و در چند روز گذشته صدها تن از طرفداران او بازداشت شده اند. عمران خان می گوید حزب مسلم لیگ نواز در انتخابات ۲۰۱۳ تقلب کرده است. هردو تحریک از سایر احزاب سیاسی پاکستان خواسته اند تا به آنها بپیوندند.

Image caption بحران سیاسی پاکستان و جایگاه دموکراسی در این کشور

با وجود آنکه، نوازشریف نخست وزیر خواهان مذاکره با عمران خان شده و وعده داده است که کمیسیون دیوان عالی برای بررسی تقلب‌هایی انتخاباتی تشکیل و قانون انتخابات اصلاح خواهد شد، اما عمران خان خواهان استعفای نواز شریف شده و وضعیت مبهم و پیچیده باقی مانده است.

عبدالله شادان در بحث هفته، مشکلات سیاست داخلی پاکستان و وضعیت و جایگاه دموکراسی در این کشور را، پس از ۶۷ سالی که از تأسیس آن می گذرد، با قندیل عباس استاد دانشگاه قائد اعظم در اسلام آباد ، سردارمحمد رحیمی استاد روابط بین الملل در دانشگاه کابل و داود اعظمی خبرنگار بی بی سی در لندن بررسی کرده است.