بررسی فایل صوتی منسوب به معاون دوم کرزی به دادستانی واگذار شد

Image caption ستاد آقای عبدالله فایل صوتی منسوب به آقای خلیلی را همراه با عکسی از او پخش کرده است

کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان با آغاز دوباره کار خود، شکایاتی را در مورد فایل‌های صوتی منسوب به کریم خلیلی و ضیاءالحق امرخیل ثبت کرده است.

به دنبال بالا گرفتن جنجال‌ها بین ستادهای انتخاباتی عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی و نهادهای انتخاباتی، کار کمیسیون شکایات تقریباً معلق بود.

نادر محسنی سخنگوی این نهاد امروز به خبرنگاران گفت که شکایت کریم خلیلی معاون دوم رئیس جمهوری را در مورد فایل صوتی منتسب به او به دادستانی ارجاع داده است تا در مورد جنبه جرمی این ماجرا تحقیق کند.

همچنین آقای محسنی گفت که در مورد فایل صوتی منسوب به ضیاءالحق امرخیل رئیس پیشین دبیرخانه کمیسیون انتخابات نیازمند همکاری فنی سازمان ملل بودیم که آنها با ما همکاری نکردند.

براساس این فایل، که ستاد آقای عبدالله مدعی صدای سخنرانی آقای خلیلی در جمع گروهی از اعضای حزب وحدت اسلامی است، ده روز پیش پخش شد. در این فایل گفته شده که "از هر ابزاری" به سود تیم آقای غنی استفاده شود، ولو این که خلاف قانون و سازوکارهای انتخاباتی باشد.

رئیس دفتر معاون دوم رئیس جمهوری این فایل را "جعلی" خوانده و آقای خلیلی خود پخش آن را "هتک حرمت" به خود دانسته و خواستار رسیدگی شده است.

حالا کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی می‌گوید که بررسی این فایل را به دادستانی کل کشور واگذار کرده است.

سخنگوی این کمیسیون گفت: "ما مجبوریم هر دو جانب قضیه را، چه جنبه انتخاباتی و چه جنبه جرمی آن را بررسی کنیم. این موضوع را به اداره محترم دادستانی راجع کرده‌ایم تا نسبت به جنبه‌های جرمی این موضوع، که در متن شکایت‌نامه مطرح است، اقدامات خود را انجام دهد."

آقای محسنی در مورد بررسی فایل صوتی منسوب به آقای امرخیل گفت که کمیسیون شکایات انتخاباتی از سازمان ملل درخواست همکاری فنی کرده بود، اما این سازمان از همکاری در این مورد معذرت خواسته است.

این فایل را هم ستاد آقای عبدالله پخش کرده و مدعی است که آقای امرخیل در آن به شماری از مقامهای کمیسیون انتخابات دستور می دهد که به نفع آقای احمدزی تقلب کنند.

آقای امرخیل هم این فایل صوتی را "جعلی" دانسته است.

Image caption آقای امرخیل هم فایل صوتی منسوب به خود را جعلی خوانده است

او افزود که این کمیسیون با آغاز ابطال آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری که در۲۴ جوزا/خرداد برگزار شد، آماده است شکایت‌های احتمالی نامزدهای انتخابات را دریافت کند.

هنوز روند ابطال آرای تقلبی در پی بررسی آرای انتخابات آغاز نشده و آن گونه که منابع نهادهای انتخاباتی می‌گویند، ممکن است این روند به زودی آغاز شود.

ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله مدعی است که براثر "تقلب سازمان‌یافته" به نفع تیم رقیبش، آرای بی‌شماری به صورت تقلبی وارد روند انتخابات شده که باید از آرای پاک جدا شود.

اما تیم اشرف غنی احمدزی و نهادهای انتخاباتی وقوع هر نوع تقلب سازمان‌یافته در انتخابات را رد کرده اما گفته‌اند که ممکن است در برخی محلات آرای "ناپاک" به نفع هر دو نامزد به ریخته شده باشد.

هر دو نامزد با میانجیگری جان کری وزیر خارجه آمریکا در کابل، توافق کرده‌اند که کل آرای انتخابات بررسی و آرای ناپاک از آرای پاک جدا شوند.

مطالب مرتبط