روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۲۲ اسد

حق نشر عکس sharwanddaily
Image caption عکس و تیتر اول، روزنامه صدای شهروند

تجلیل از روز جهانی جوانان و مشکلات جوانان افغان یکی از مطالبی اصلی روزنامه‌های روزچهارشنبه کابل را تشکیل می‌دهد که بیشتر روزنامه‌ها به آن پرداخته است.

روزنامه صدای شهروند از قول حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان نوشته است که آنچه را در دوران حکومتش در زمینه آموزش، اشتغال زایی و مشارکت جوانان انجام داده، کافی نبوده است.

این روزنامه افزوده که آقای کرزی در پیام خود به مناسبت روز جهانی جوانان از تمام نهادهای مسئول دولتی و جامعه مدنی خواسته است که با ریشه یابی مشکلات جوانان، زمینه حل مشکلات آنان را فراهم کنند.

صدای شهروند به بخشی از پیام رئیس جمهور افغانستان اشاره کرده، که آمده است" جامعه ما نهایت خوشبخت است که اکثریت نفوس آنرا جوانان تشکیل می‌دهد. ما به جوانان خود و استعدادهای شان می‌بالیم و برای رشد، پرورش و شکوفایی استعدادهای آنان، بیش از پیش جویا و کوشا خواهیم بود."

'جوانان و نقش نمایشی'

روزنامه سخن روز نوشت که از روز جوانان در این کشور تجلیل شد. اما در عمل از نقش و سهم جوانان در نهادهای تصمیم گیرنده خبری نیست و این طیف به تمام معنی در موقعیت‌های مختلف اجتماعی مورد بی‌مهری قرار می‌گیرند.

به اعتقاد نویسنده این روزنامه، از نهادهای آموزشی گرفته تا ساختارهای بزرگ سیاسی، فرهنگی و اجتماعی از جوانان استفاده ابزاری شده و هر ازچند گاهی که لازم است آنان را به میدان آورده و به منزله توپ بازی در میدان سیاست چرخانده می‌شوند.

این روزنامه افزوده که مهم این است که نباید فراروی فعالیت، تلاش و پیشرفت آنان موانع ایجاد شود به اتهام جوانی و خامی با آنان برخوردهای سلیقه‌ای شده و مورد بی‌مهری قرار گیرند.

روزنامه ۸صبح نیز در گزارشی نوشته که براساس تحقیقاتی انجام شده درباره مشکلات روانی جوانان افغانستان، آنان ۵۰ درصد بیشتر از جوانان دیگرکشورها از ناراحتی‌های روانی رنج می‌برند.

حق نشر عکس daily afghanistan
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

جوانان نیز در مصاحبه خود با این روزنامه از دولت افغانستان خواسته که برنامه‌های موثرتر و کاراتری برای جوانان داشته باشد.

به نوشته ۸صبح سید مخدوم رهین، وزیر اطلاعات و فرهنگ نیز گفته است که جنگ، فقر، مهاجرت و محدودیت‌هایی که علیه جوانان وضع می‌شود، نارسایی‌های روانی را در میان جوانان افغان بیشتر کرده است.

او افزوده است که یکی از طرح‌های او برای درمان نارسایی‌های روانی جوانان، آموزش هنر موسیقی به کودکان از کلاس(صنف) اول، دوم و سوم بود که این طرح را کابینه افغانستان با اکثریت آرا رد کرده است.

'چند سخن از نسل جوان'

روزنامه راه مدنیت نوشته که ۶۰ درصد از جمعیت کشور را جوانان تشکیل می‌دهند. از سال ۲۰۰۱ تاکنون نسل نو تا حدی از نظر آموزش، تخصص و جهان‌بینی نسبت به نسل‌های اول و دوم شهروندان کشور در وضع بهتر و متفاوتی قرار دارند.

این روزنامه افزوده که هنوز نگاه‌ها نسبت به جوانان ابزاری است. در اسناد کلیدی توسعه اقتصادی- سیاسی و اجتماعی افغانستان، راهکارها و برنامه‌ای مشخص برای شمولیت همه‌جانبه و فراگیر جوانان در ساختار بروکراتیک حکومت، در بخش خصوصی و فرصت‌های اجتماعی_فرهنگی دیده نمی‌شود.

راه مدنیت، نبود یک ساختار سیاسی، روایت‌های ناهم‌گون از تاریخ معاصر، کمبود جسارت اعتراف و نقد و عدم ارتباط میان نسل روستایی و شهری را از مشکلات جوانان امروز دانسته است.

نویسنده این روزنامه افزوده که برداشت نادرست از جوانان نیز وجود دارد و تاکنون تعریف همه‌پذیر از مفهوم، جایگاه و اهمیت جوانان در نهادهای علمی و کاربردی افغانستان وجود ندارد.

'وضعیت جوانان در افغانستان'

روزنامه اطلاعات روزنیز در مطلبی نوشته است، جوانی یک مرحله مهم سنی و زندگی انسان است. مهم‌ترین نیازهای جوانی، تکمیل دوره‌های آموزشی، همسر گزینی و اشتغال‌یابی هستند. ولی جوانان افغانستان در زمینه نیاز‌های جوانی دچار مشکل و محدودیت‌های فراوان هستند.

این روزنامه افزوده که سطح پایین سواد و عدم رعایت برنامه تنظیم خانواده باعث شده که به نیازهای اساسی زندگی جوانان همانند تکمیل دوره آموزش، شغل‌یابی و همسرگزینی توجه نشود به همین دلیل جوانان از مزایای دوره جوانی بهره‌ا‌ی نمی‌برند و دوره جوانی در افغانستان کوتاه است.

اطلاعات روز نوشته است؛ در باور و فرهنگ سنتی، عقلانیت و شعور بر بزرگی سن محک زده می‌شود. از این لحاظ جوانان در جامعه افغانستان در مقایسه به افراد میان‌سال و سالخورده‌ از احترام و شان کم‌تری بر خوردار هستند؛ از این‌رو بی‌باوری و تردید بالقوه‌ا‌ی در فرهنگ و جامعه سنتی افغانستان نسبت به جوانان و جود دارد. این مشکل باعث گردیده که جوانان در زمینه ایفای نقش‌های اجتماعی و سیاسی شان در جامعه به مشکل و کارشکنی‌های زیادی مواجه شوند.

این روزنامه محرومیت جوانان افغان از آموزش را عامل مهم دیگر در بر آورده نشدن نیازهای زندگی شان می داند که ریشه در نارسایی فرهنگی، اجتماعی و سیاسی جامعه دارد و افزوده که این روند باعث شده تا جوانان افغان در دام ناهنجاریهای اجتماعی همانند اعتیاد، مافیا و افراط گرایی دچار شوند.

روزنامه جامعه باز نیز نوشته است که در ۱۳ سال گذشته اقداماتی برای فنی و حرفه‌ای‌ساختن جوانان در بخش‌های گوناگون شده، ولی جوانان به تخصص و فن‌آوری روز نیاز دارند. نهادهای دولتی در کشور کهنه و فرسوده است و نیاز جدی به مدرن‌شدن دارد.

نویسنده این روزنامه افزوده که نهادهای آموزشی نیز در قسمت تربیت جوانان کوتاهی کردند. نهادهای آموزشی دولتی برنامه‌های آموزشی کهنه دارند که نمی‌تواند نیروی متخصص و فنی جامعه را آموزش دهند. چون خود این نهادها‌ ‌نیاز به تغییر دارند.

این روزنامه هزینه نهادهای آموزشی خصوصی را سنگین می‌داند که برای همه جوانان امکان ادامه آموزش در این مراکز نیست.

این روزنامه افزوده که بدون توجه لازم به نیروی جوانان و نبود استراتژی در بخش‌های مختلف نهادهای دولتی و عدم رشد استعدادهای جوانان، به معنی کشته‌شدن نیروی جوان است. ‌حکومت اگر به همین روند با امور جوانان رسیدگی کند، ‌فرصت‌های رشد و توسعه کشور را تلف و انگیزه جوانان را برای ساختن کشوری آباد، مستقل و روبه‌رشد تضعیف خواهد کرد‌.

مطالب مرتبط