روند ابطال آرای تقلبی انتخابات افغانستان آغاز شد

Image caption تاکنون تنها بیش از هشت هزار صندوق رای بررسی شده است

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روند جمع بندی نتایج بررسی آراء را آغاز کرد.

نورمحمد نور سخنگوی این کمیسیون می‌گوید که در این روند مشخص می‌شود که چه تعداد آراء باطل می‌شود و در پایان آن نتیجه انتخابات معلوم خواهد شد.

روند جمع بندی بررسی آراء نیز زیر نظارت ناظران ملی و بین المللی صورت خواهد گرفت و بعضی تصمیم های آن نیز در جلسات علنی کمیسیون مستقل انتخابات گرفته خواهد شد.

در جریان بررسی آراء شماری از صندوقها، مطابق طرزالعمل به نام آراء مشکوک کنار گذاشته می شدند و حالا در مرحله ابطال تصمیم گرفته خواهد شد که چقدر از آرای صندوقهایی که کنار گذاشته شده اند، باطل خواهد شد.

همزمان با جریان این روند، بررسی صد در صدی آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز ادامه خواهد یافت.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که از تاریخ ۲۶ سرطان/تیر که روند بررسی آراء آغاز شده تا پایان دیروز، ۸ هزار و ۳۸۲ صندوق بررسی شده که ۳۷ درصد تمام صندوق ها را تشکیل می دهد.

او می‌گوید که بررسی صندوق ها از سوی ۲۶۰ تیم کاری در دو شیفت انجام شده است.

احتمال باز شماری ۶ هزار صندوق رای

حق نشر عکس NCA
Image caption گفت‌وگو بین دو تیم انتخاباتی برای تعیین ساختار دولت وحدت ملی دیروز آغاز شد

نورمحمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید پیشنهادی صورت گرفته که شش هزار صندوق رای که تاکنون بررسی نشده، بازشماری شود.

وی می‌گوید فهرستی شامل سه هزار صندوق رای از سوی هر تیم انتخاباتی به آنها رسیده و اکنون بحث روی این طرح در کمیسیون مستقل انتخابات جریان دارد.

او گفت که در صورت نهایی شدن این تصمیم، احتمالا بازشماری شش هزار صندوق رای فردا آغاز خواهد شد.

به اساس معلومات کمیسیون مستقل انتخابات بررسی و بازشماری آراء دو روند جداگانه است.

در کنار بررسی و بازشماری آراء، به اساس تفاهم دو ستاد انتخاباتی، کار برای تشکیل حکومت وحدت ملی نیز جریان دارد.

تیم‌های فنی دو نامزد انتخاباتی ریاست افغانستان به منظور ارائه تعریف مشخص از صلاحیت‌های پست اجرایی و ساختار دولت وحدت ملی افغانستان دیروز به شکل رسمی کار خود را آغاز کردند.

پس از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، بحران انتخابات در این کشور اوج گرفت. جان کری وزیر خارجه آمریکا برای حل این مشکل به کابل سفر کرد و با میانجگری او هر دو ستاد انتخاباتی بر بررسی صد درصد آراء و تشکیل حکومت وحدت ملی توافق کردند.

مطالب مرتبط