پلیس افغانستان در هلمند از طریق بزرگان قومی با طالبان گفت‌وگو می‌کند

Image caption هلمند در جنوب افغانستان از ولایات ناامن است

ژنرال اسدالله شیرزاد، فرمانده نیروهای ویژه وزارت داخله/کشور افغانستان از تلاش های تازه برای توقف جنگ در برخی مناطق ولایت جنوبی هلمند و آغاز گفت‌وگو با طالبان در این ولایت خبر داده است.

اما این گفت‌وگوها رسمی نیست و به گفته وی، از سوی بزرگان قومی در منطقه و در سطح ولایت صورت می‌گیرد.

گروه طالبان تا کنون در این مورد ابراز نظر نکرده است.

تلاش برای توقف جنگ از این طریق، پس از آن آغاز می‌شود که در این اواخر درگیری‌های شدید میان طالبان و نیروهای امنیتی افغان در این ولایت صورت گرفت.

طالبان حدود یک و نیم ماه پیش حملات گسترده ای را در ولسوالی سنگین به نیروهای امنیتی افغان، آغاز کردند.

گرچند مقام‌های محلی هلمند می‌گویند طالبان را در این درگیری ها با کشتن شمار زیادی از آنها شکست داده اند، اما ساکنان این ولایت می‌گویند هنوز هم در ولسوالی‌های موسی قلعه، سنگین، نوزاد و کجکی هر از گاهی درگیری جریان دارد.

آقای شیرزاد که برای هماهنگی نیروهای امنیتی افغان به هلمند رفته، می‌گوید که پس از حملات طالبان بر ولسوالی سنگین این ولایت، نیروهای افغان هم تلفاتی داشتند و طالبان توانستند اندکی پیشروی کنند.

او گفت: "مقام های امنیتی محلی قبل از جنگ بی پروایی کرده بودند، وقتی که جنگ شروع شد با هم هماهنگی نداشتند. تلفات داشتیم و ساحاتی را هم از دست دادیم. جنگ هم طولانی شد."

وی تاکید دارد که شمار نیروهای امنیتی از طالبان در این ولایت به مراتب بیشتر است و آنها باید بتوانند امنیت را در این ولایت کاملا تامین کنند.

در جریان درگیری های اخیر در ولایت هلمند، طالبان نیز چندین بار با فرستادن نامه های خبری به رسانه ها، ادعا کردند که تلفات سنگینی را به نیروهای امنیتی افغان وارد ساخته‌اند.

در حالی که دو طرف ادعای وارد کردن تلفات به یکدیگر دارند، منبع مستقلی این ادعاها را با شمار تلفات دقیق آن تایید نکرده است.

دخالت همسایه ها در ناامنی هلمند

ژنرال اسدالله شیرزاد فرمانده نیروهای ویژه پلیس افغانستان، کشورهای همسایه افغانستان را به تلاش برای اخلال امنیت در ولایت هلمند متهم کرد.

او گفت: "عوامل اصلی جنگ در هلمند این است که یکی هلمند مرکز کشت مواد مخدر شناخته شده، دیگر این که همسایه های مضر، پاکستان و ایران هیچ گاهی نمی خواهند که در هلمند امنیت باشد."

کشورهای همسایه بارها از سوی شماری از مقامات در افغانستان به تلاش برای ناامنی این کشور متهم شدند اما این ادعاها همیشه رد شده است.

مطالب مرتبط