نیروهای امنیتی کمکی برای پاکسازی طالبان به شمال افغانستان رفتند

حق نشر عکس
Image caption مخالفان بارها برای ناامن ساختن شمال افغانستان، ناامن سازی را از ولایت قندوز شروع کردند

مقام های امنیتی ولایت شمالی قندوز می‌گویند برای پاکسازی طالبان از شماری از مناطق در این ولایت، نیروهای تازه نفس از پایتخت افغانستان رسیده است.

مردم محل می‌گویند که در نتیجه فعالیت طالبان در چند هفته اخیر، شماری ازروستاها در شمال شهر قندوز و ولسوالی های چهاردره، دشت ارچی و امام صاحب به دست مخالفان مسلح افتاده است اما مقامات دولتی این موضوع را رد می کنند.

احمد یما خبرنگار بی‌بی‌سی در قندوز می گوید که درگیری های اخیر در این ولایت، بی پیشینه بوده و اکنون صدای شلیک اسلحه سنگین و سبک در داخل شهر نیز شنیده می‌شود.

این درگیری ها صدها خانواده را از روستاهای شان بیجا کرده که اکنون در شهر قندوز زیر خیمه/چادر زندگی می‌کنند در حالی که از سازمان های امدادرسان هم خبری نیست.

سید سرور حسینی سخنگوی پلیس قندوز می‌گوید که عملیات برای پاکسازی طالبان در این ولایت، امروز از ولسوالی چهاردره آغاز شده است.

او می‌گوید که از ۴۸ ساعت گذشته چندین پاسگاه پلیس در این ولسوالی در محاصره مخالفان مسلح قرار داشت که با آغاز این عملیات به همکاری نیروهای تازه نفس پایتخت، محاصره پایان یافت.

اما طالبان همچنان ادعا دارند که کنترل چندین پاسگاه پلیس در روستای 'قره قصاب' ولسوالی چهاردره را در اختیار دارند.

ناامنی های اخیر در ولایت قندوز، ده ها کشته و زخمی بجا گذاشته است.

مقامات امنیتی می‌گویند عملیاتی که امروز آغاز شد، تمام مناطق ناامن را در برخواهد گرفت و نیروهای امنیتی توانایی جلوگیری از پیشروی مخالفان را دارند اما پاکسازی مخالفان از تمامی ولایت کمی زمان می برد.

ولایت قندوز شش واحد اداری دارد که اکنون چهار واحد آن ناامن است.

در پی ناامن شدن این مناطق، شماری از روستاها در اطراف شهر قندوز از سوی نیروهای خارجی نیز بمباران شده است.

یکی از ساکنان ولایت قندوز که وسایل خانه اش را در تراکتوری بار کرده و از منطقه 'بوز قندهاری' روستایی در ده کیلومتری شمال شهر قندوز کوچیده است، می گوید: "خانه من خراب شد، به خانه ام چهار موشک خورد، خودم بیجا شدم، هیچ کسی مرا کمک نکرد."

فاطمه عزیز نماینده ولایت قندوز در مجلس نمایندگان نیز تایید می کند که شمار زیادی از ساکنان روستاهای ولایت قندوز به دلیل ناامنی خانه های شان را ترک کرده اند.

او بن بست سیاسی موجود در کشور و رهایی طالبان آزاد شده از زندان را دلایل اصلی این ناامنی ها می خواند.

ولایت قندوز در شمال شرق افغانستان در موقعیت حساسی قرار دارد و گفته می شود که مخالفان مسلح همیشه برای ناامن کردن شمال افغانستان، نخست ناامن سازی را از این ولایت شروع کرده اند.

مطالب مرتبط