کرزی: افغانستان باید تا ۱۵روز آینده رئیس جمهور جدید داشته باشد

حق نشر عکس AP
Image caption بر اساس قانون اساسی، دوره کاری آقای کرزی سه ماه پیش تمام شده است

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در دیدار با استادن دانشگاه کابل، بار دیگر به انتقال قدرت در حد اکثر دو هفته آینده تاکید کرد.

براساس اعلامیه ای که از سوی دفتر آقای کرزی به رسانه‌ها فرستاده شده، او گفته است: طولانی شدن روند انتخابات، تاثیر منفی بر زندگی مردم داشته و هرچه زود تر باید به فرجامی برسد.

در اعلامیه منتشر شده از سوی دفتر رئیس جمهور کرزی آمده است که آقای کرزی با اشاره به توافق اخیری که بین اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله در حضور جان کری به امضا رسیده گفته است، امیدوار است این توافق به خاطر منافع بزرگتر مردم و با توجه به وضعیت کنونی هرچه زودتر نتایج عملی را در پی داشته باشد. و سبب نهایی شدن روند انتخابات شود.

آقای کرزی همچنین از سیاسیون افغانستان خواسته دین خود نسبت به مردم افغانستان را ادا کنند و به خواست مردم که تامین وحدت ملی است توجه کنند نهادهای دولتی و حکومتی را تقویت و منافع مردم را پاسبانی کنند.

رئیس جمهوری افغانستان در ۲۵ مارچ/مارس امسال یعنی حدود پنج ماه قبل، به اعضای کابینه و ماموران عالی رتبه دولت دستور داد، آماده انتقال قدرت به دولت بعدی باشند.

مطابق قانون اساسی افغانستان، موعد قانونی کار حامد کرزی در اول جوزا/خرداد ۱۳۹۳ به پایان رسید. اما روند طولانی انتخابات ریاست جمهوری سبب شد آقای کرزی حدود سه ماه بیشتر از موعد قانونی خود در قدرت باقی بماند.

حامد کرزی، در ماه جولای/ژوئیه، بارها تاکید کرد که قدرت را در دوم آگوست/اوت، به جانشین منتخب خود واگذار خواهد کرد.

او به همتایان خارجی خود دعوت نامه نوشت و از آنها خواست در مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید شرکت کنند.

اما جنجال برسر نتایج دور دوم انتخابات سبب شد که جان کری وزیر خارجه آمریکا و دفتر سازمان ملل متحد در کابل یوناما، از حامد کرزی بخواهند تا مراسم تحلیف را یکماه دیگر به تاخیر اندازد.

حالا آقای کرزی بار دیگر در حالی به واگذاری قدرت در ۱۵ روز آینده تاکید می کند که روند بررسی و باز شماری آراء سرعت لازم را ندارد و مذاکرات نمایندگان دو نامزد برسر جزئیات تشکیل دولت وحدت ملی، به تازگی شروع شده است.

مطالب مرتبط