بررسی شش هزار صندوق رای 'سرنوشت ساز' فردا آغاز می شود

حق نشر عکس BBCPersian.com

کمیسیون انتخابات افغانستان فردا تفتیش و بازشماری حدود شش هزار صندوق رای مشخص شده از سوی دو ستاد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را آغاز خواهد کرد.

این شش هزار صندوق رای تا به حال تفتیش نشده بودند، بعد از تفتیش و بازشماری، نتیجه آنها شامل نتیجه نهایی انتخابات خواهد شد.

نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون انتخابات می گوید که این تفتیش و نتیجه آن برای هر دو ستاد 'سرنوشت ساز' خواهد بود.

آقای نور می گوید که هر دو ستاد هر یک سه هراز صندوق رای را برای تفتیش ویژه مشخص کرده اند.

به گفته آقای نور، ماده ۱۶ از معیارهای ۱۶ گانه بررسی رای، به شکل جدی روی این صندوق ها عملی خواهد شد.

ماده ۱۶ معیار بررسی آرا می‌گوید که آراء محلاتی که ۱۰۰ درصد یا بیشتر از ۱۰۰ درصد از دور اول انتخابات تفاوت داشته باشد، تفتیش جدی می شود.

تفتیش و بازشماری ۶ هزار صندوق رای مورد تایید هر دو ستاد قرار گرفته است و مربوط به ولایت ها و محلاتی هست که در مورد تقلب در آن ولایت ها ادعاهای زیادی وجود دارد.

تا به حال ۹۰۰۰ صندوق، ۳۹ درصد از حدود ۲۳ هزار صندوق رای تفتیش شده است.

کمیسیون انتخابات می‌گوید حالا شمار تیم‌های کاری را نیز از ۲۰۰ به ۲۶۰ تیم افزایش داده اند و بزودی سرنوشت همه‌ای صندوق‌های رای مشخص خواهد شد.

دیروز رئیس جمهور افغانستان یک بار دیگر تاکید کرد که تا آخر ماه اوت یعنی تا ۱۵ روز دیگر سرنوشت انتخابات افغانستان روشن شود و رئیس جمهور و حکومت جدید به کارش آغاز کند.

در عین حال، کمیته مشترک دو ستاد به منظور ایجاد حکومت "وحدت ملی" نیز سرگرم گفتگو در مورد ساختار و تقسیم صلاحیت ها در دولت آینده هستند که تا هنوز به نتیجه نرسیده است.

مطالب مرتبط