عطا محمد نور: قضاوت برای ابطال آرا شفاف و منصفانه باشد

عطا محمد نور والی بلخ و از حامیان قدرتمند عبدالله عبدالله یکی از نامزدان انتخابات افغانستان می‌گوید اگر روند کنونی بررسی آرا "برای مشروعیت دادن به دولتی که از تقلب بیرون می‌آید، باشد، آن را نمی‌پذیریم."

آقای نور در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفت که با این وجود تا کنون روند بررسی خوب پیش رفته اما بخشی از آرا است که باید مورد تفتیش ویژه قرار بگیرد و بر اساس معیارهای شانزده گانه توافق شده در مورد ابطال یا عدم ابطال آن، یوناما - دفتر سیاسی سازمان ملل در افغانستان- قضاوت می‌کند و این قضاوت باید منصفانه باشد.

از توافق بر سر بررسی تمام آرای دور دوم انتخابات افغانستان بیشتر از یک ماه می‌گذرد و تا کنون حدود ۹ هزار صندوق از حدود ۲۳ هزار صندوق بررسی شده است اما هیچ تصمیمی در مورد ابطال آرا اتخاذ نشده است و دلیل آن بیشتر به عدم موافقت دو ستاد انتخاباتی بر سر معیارهای ابطال آرا بر می‌گردد.

قرار است فردا کمیسیون انتخابات افغانستان بررسی و بازشماری حدود شش هزار صندوق رای مشخص شده از سوی دو ستاد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، را آغاز کند.

آقای نور همچنین گفت که از توافقات سیاسی امضا شده میان دو نامزد با میانجی‌گری جان کری "حمایت کامل" می‌کند و طرفدار تشکیل دولت وحدت ملی است.

او گفت این تیم آقای اشرف غنی است که "به تعهداتش وفادار نیست و آنها خود دولت وحدت ملی را رد کردند. چون تیم آنها نامتجانس است و روی آقای اشرف غنی احمدزی فشار می‌آورند."

اشرف غنی احمدزی دو روز پیش در میان روزنامه‌نگاران خارجی در کابل گفت که تشکیل دولت وحدت ملی بر اساس موافقتنامه‌ای که میان او و عبدالله عبدالله امضا شده‌، به این معنی نیست که برنده انتخابات قدرت را کاملا با بازنده تقسیم کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای احمدزی، گفته که در صورت پیروزی به والیان مانند آقای نور اجازه نمی‌دهد از "حیطه صلاحیت خود بیشتر عمل بکنند."

آقای احمدزی گفت که او موافقت‌نامه‌ تقسیم قدرت با آقای عبدالله را امضا نکرده و اضافه کرد که براساس این توافقنامه، برنده انتخابات، بازنده را "براساس فرمان" رئیس شورای اجرایی تعیین می‌کند و او "مطابق به دستور رئیس جمهوری" وظایف خود را انجام می‌دهد.

حرکت‌های سبز و نارنجی

والی بلخ در این مصاحبه بیشتر بر روند بررسی آرا تاکید کرد و با اشاره به جزییات آن گفت: "در صورت قضاوت یک جانبه پروسه تفتیش آرا، ما از حرکت های مدنی استفاده می‌کنیم. حرکت های سبز و نارنجی. حرکت سبز موجی از مردم خواهد بود که به خیابان‌ها و جاده‌ها می‌ریزند تا خواسته های خود را ابراز کنند و اعتراض کنند."

به گفته او "حرکت دوم حرکت نارنجی است که باز هم توسط مردم و نه با زور و تفنگ صورت می‌گیرد. حرکت نارنجی یعنی اشغال تاسیسات دولتی توسط مردم به منظور جلوگیری از تامین قدرت نامشروع و حاکمیت نامشروع حکومتی که از راه تقلب به میان می آید."

او همچنین در مورد بحث‌هایی که اگر تیم آقای عبدالله در نتیجه بررسی آرا بازنده شود و در صورت تشکیل دولت وحدت ملی، خود او مقام ریاست اجرایی را بدست خواهد آورد، گفت که در این مورد بحثی نشده است.

Image caption از آقای نور به عنوان یکی از قدرتمندترین حامیان داکتر عبدالله نام برده می‌شود.

از آقای نور به عنوان یکی از قدرتمندترین حامیان داکتر عبدالله نام برده می‌شود. در پی اعلام نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات که در آن آقای احمدزی از سوی کمیسیون انتخابات پیشتاز اعلام شد، شماری زیادی از حامیان آقای عبدالله از وی خواستند تا دولت خود را اعلام کند. در این میان آقای نور یکی از طرفداران اصلی اعلام حکومت به رهبری آقای عبدالله بود.

آقای احمدزی، گفته است که در صورت پیروزی به والیان مانند آقای نور اجازه نخواهد داد از "حیطه صلاحیت خود بیشتر عمل بکنند."

آقای نور به عنوان والی بلخ در سال‌های اخیر برای امنیت نسبتا خوب و توسعه اقتصادی در بلخ از سوی بعضی مورد ستایش قرار گرفته است. اما برخی دیگر او را متهم به داشتن هزاران فرد مسلح وفادار و عدم اطاعت کامل از کابل می‌کنند که در سالهای اخیر از او یک چهره خبرساز ساخته است.

مطالب مرتبط