حزب اسلامی با 'دولت جدید افغانستان مذاکره می‌کند'

Image caption قریب الرحمن سعید، سخنگوی پیشین و عضو اجرائیه حزب اسلامی است که از افراد نزدیک گلبدین حکمتیار به حساب می‌آید، او اکنون در خارج از افغانستان به سر می‌برد

حزب اسلامی افغانستان به رهبری گلبدین حکمتیار اعلام کرده است که با دولت جدید افغانستان مذاکره خواهد کرد و در صورتیکه شرایط این حزب بر آورده شود، دفتر سیاسی خود را نیز در کابل باز می کند.

قریب الرحمن سعید، سخنگوی پیشین و عضو اجرائی حزب اسلامی که در خارج از افغانستان به سر می‌برد در گفتگو تلفنی با بی‌بی‌سی، گفت که از شرایط این حزب، خروج نیروهای خارجی از افغانستان‌ است که باید زمان خروج آنها نیز مشخص باشد.

او از داشتن حکومتی که مردم افغانستان در آن دارای آزادی لازم باشند را نیز از شرایط دیگر این حزب اعلام کرده است.

آقای سعید با انتقاد از وضعیت کنونی افغانستان گفت که اکنون کشور در گروگان آمریکا و انگلیس است و "سفر هر دو هفته ای جان کری وزیر خارجه آمریکا به کابل نیز دلالت بر این کار دارد."

او یکی از نزدیکان آقای حکمتیار به حساب می‌آید و گفته می‌شود که قرار است ریاست دفتر سیاسی این حزب در کابل، که قرار است بعد از توافق با حکومت جدید باز شود، به او سپرده شود.

ولی آقای سعید این موضوع را رد کرد و گفت:" ما مامورین حزب هستیم و حزب هر جا که بخواهد ما می رویم."

Image caption شبه‌نظامیان تحت فرمان گلبدین حکمتیار از آغاز حضور نیروهای بین‌المللی در افغانستان با این نیروها و نیروهای دولت افغانستان در جنگ هستند

او مدعی شد که اگرچه حزب اسلامی در کابل دفتر سیاسی ندارد ولی اعضا این حزب به صورت رسمی و غیر رسمی در سراسر افغانستان فعالیت دارند.

آقای سعید افزود که اگر شرایط حزب از سوی حکومت جدید افغانستان در نظر گرفته شود و مورد قبول آقای حکمتیار و شورای اجرائیه این حزب باشد، در آن صورت نه تنها در کابل که در سراسر افغانستان فعالیت خود را به صورت رسمی از سر خواهند گرفت.

اکنون همایون جریر یکی از اعضای ارشد حزب اسلامی افغانستان در کابل به سر می برد؛ آقای سعید گفت که اکنون تصمیم گیرنده خود افغانها نیست ولی بازهم اعضا حزب که در کابل هستند با تمام اطراف قضیه صحبت دارند.

او درباره مشارکت حزب اسلامی افغانستان در حکومت آینده گفت که اگر دولت جدید موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا را امضا نکند این حزب در کنار دولت خواهد بود و در غیر این صورت تفاوت میان حکومت جدید و حکومت آقای کرزی وجود ندارد.

حضور و موقف پیچیده حزب اسلامی

سال گذشته قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، آقای حکمتیار به هوادارن و اعضای حزبش دستور داد که در انتخابات شوراهای ولایتی شرکت کنند.

حکمتیار با انتشار نامه‌ای خطاب به هواداران و اعضای حزبش گفت: "کارت رای بگیرید و در انتخابات شوراهای ولایتی شرکت کنید. نامزدهایی را انتخاب کنید که یا منسوب به حزب اسلامی باشند یا در مورد حزب نظر مثبت داشته باشند و از پیروزی نامزدهای بد جلوگیری کنید."

حزب اسلامی در جریان انتخابات دور اول ریاست جمهوری امسال، حمایت تلویحی از نامزدی قطب الدین هلال، یکی از اعضای این حزب کرد. در دور دوم انتخابات آقای هلال از نامزدی اشرف غنی احمدزی حمایت کرد.

در عین زمان، معاون اول تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله هم پیشینه حزب اسلامی دارد. همچنین شمار زیادی از اعضای وابسته به این حزب یا با پیشینه این حزب در دولت کنونی افغانستان حضور دارند.

با آنکه طالبان، حزب اسلامی را نیز مانند دیگر گروه های مجاهدین به حاشیه رانده بودند اما آقای حکمتیار اعلام کرد که در صورت حمله آمریکا به افغانستان، علیه آمریکا و دولتی که به حمایت آمریکا بر سر کار آید خواهد جنگید. به این ترتیب یک دسته ای از این حزب به رهبری آقای حکمتیار به شکل فعال علیه دولت افغانستان و نیروهای خارجی در این کشور در حال جنگ اند.

آقای حکمیتار در سه دهه اخیر، علیه سردار محمد داوود خان نخستین رئیس جمهوری افغانستان، رژیم کمونیستی به رهبری حزب دموکراتیک خلق، دولت مجاهدین به رهبری برهان الدین ربانی، رژیم طالبان و دولت کنونی به رهبری حامد کرزی جنگیده است.

در اکثر سالهای جنگ، آقای حکمتیار، مذاکراتی را نیز با دولت هایی که علیه آنها می جنگید داشته است اما هیچ یک از این مذاکرات در نهایت به پایان جنگ منجر نشده است.

مطالب مرتبط